foto

Zlatko Buric

  • nar. 13.5.1953 (67 let)
    Osijek, Chorvatsko, Jugoslávie

Biografie

Zlatko Burić se narodil v Osijeku v Chorvatsku (tehdy součást Jugoslávie) v roce 1953. Má titul v oboru sociologie a psychologie. V roce 1975 je Zlatko jedním ze zakladatelů experimentální divadelní skupiny The Sphere Theatre "Kugla Glumiste". Tato skupina byla známa především svým odchýlením od tradičního pojetí městského divadla „uvězněného mezi zdmi" a svá vystoupení předváděla na náměstích a ulicích. Jednalo se o jednu z nejdůležitějších multimediálních a interdisciplinárních divadelních skupin v Jugoslávii, zejména v Chorvatsku.

V roce 1981 se Zlatko stěhuje do Dánska, kde si bere za manželku Sonju Hindkjaer. Mají spolu tři děti. Toto manželství se později rozpadne a Zlatko si po rozvodu bere svoji současnou manželku Draganu Milutinović. Střídá spoustu zaměstnání od mytí nádobí až po noční úklidy, stále ovšem zůstává věrný divadlu a i v Kodani se obklopuje nejrůznějšími umělci s nimiž točí experimentální filmy a vystupuje na pouličních jevištích.

V roce 1996, během práce pro Dansk Flytning Hjelp - organizaci pomáhající uprchlíkům, se Zlatko seznámí s mladým dánským režisérem Nicolasem Windingem Refnem. Společně natočí dnes již kultovní drama Pusher. Zlatko si tu střihne roli mafiánského bosse Mila s takovou noblesou, že je za ni vyznamenán národní cenou Bodil (obdoba Českého lva) za nejlepšího herecký výkon ve vedlejší roli. V roce 2012 vzniká britský remake Pushera, uvedený pod stejným názvem, kde je Zlatko jako jediný herec obsazen do stejné role -mafiána Mila. Po té se již objevuje ve větších či menších rolích v nejrůznějších filmových a televizních projektech, známějších či méně známých režisérů. Jmenujme například Anderse Thomase Jensena (Baby doom) a Olea Christiana Madsena (seriál Taxi).

V roce 1999 je Zlatko opět osloven režisérem Nicolasem Windingem Refnem a natáčejí spolu mrazivé sociální drama Bleeder. O tři roky později se objeví ve filmu Dirty little things (Špína Londýna) po boku herců jako je Audrey Tatoo a Chiwetel Ejiofora (12 let v řetězech), s nímž ho dodnes pojí dlouholeté přátelství.

V letech 2004 a 2005 se Zlatkovy cesty opět střetnou s Nicolasem Windingem Refnem a vznikají dvě volná pokračování Pushera (Pusher II, Pusher III). Ve filmu Pusher III dostane Zlatkův mafián Milo největší prostor, proto je celý film jeho hereckým koncertem. V roce 2009 natáčí za velkou louží, kde je obsazen megalomanem Rolandem Emmerichem do role Yurije Karpova, ruského miliardáře, v apokalyptickém snímku 2012.

V USA se Zlatkovi zalíbí a o tři roky později se přestěhuje se svou ženou do Los Angeles. V současné době působí vedle herectví, jako frontman avantgardní punkové kapely TIG (Telepatisk International Gruppe), kde často za zvuku chladiče a radiátoru, ověšen brokolicí a hlávkovým salátem, pronáší hlubokomyslné texty. Ve svém volném čase se rád projede se svou ženou na kole a za zmínku stojí i jeho úspěchy v pěstění angreštu a rybízu v místním Svazu zahrádkařů.

tony "mojo" just

Herecká filmografie

Host

TV pořady

2004 Bodilfesten 2004 (TV pořad)
2003 Bodilprisen 2003 (TV pořad)

Fanoušci tvůrce