foto

T Bone Burnett

  • nar. 14.1.1948 (72 let)
    Saint Louis, Missouri, USA

Biografie

Joseph Henry Burnett známýspíše jako T-Bone Burnett se narodil 14 ledna 1948 v St. Louis ve státě Missouri. Začal chodit na R. L. Paschal High School, kde byl později uveden do čestné síně. Již v mládí se věnoval muzice a hrál na kytaru v kapele The Shadows. Jeho první významný krok v muzice byl, když se objevil jako bubeník ve skladbě Paralyzed od skupiny Legendary Stardust Cowboy.

Mezi lety 1968 až 1972 se objevil jako producent a skladatel u několika skladeb od nejrůznějších interpretů, většinou méně významných. V roce 1975 se pak spojil s Bobem Dylanem a absolvoval s tímto fenomenálním hudebníkem celé turné Rolling Thunder Revue. Po skončení turné se T-Bone společně s dvěma členy Dylanovy kapely Davidem Mansfieldem a Stevenem Solesem rozhodl založit kapelu The Alpha Band s kterou vydal tři alba. V roce 1989 si Burnett vzal zpěvačku a skladatelku Sam Phillips, se kterou se v roce 2004 rozvedl. Produkoval několik jejích alb. V současnosti je jeho ženou scénáristka Callie Khouri. V roce 1980 se T-Bone Burnett dal na sólovou dráhu a vydal několik alb.

T-Bone se stal producentem několika světoznámých interpretů, mezi nimiž byli například Roy Orbison, Lisa Marie Presley, John Mellencamp, Los Lobos, Counting Crows, Elton John & Leon Russell, Elvis Costello a další. 

Na začátku 90. let se Burnett poprvé začal věnovat také filmové hudbě. V 1992 spolupracoval na několika skladbách k filmu The Thing Called Love kde hrál jeho přítel River Phoenix. V roce 2000 produkoval a napsal hudbu k filmu bratří Coenů O Brother, Where Art Thou?. Soundtrack k tomuto filmu získal ocenění Grammy. O dva roky později se Burnett podepsal na soundtracku k filmu Cold Mountain, přičemž skladba Scarlet Tide byla nominována na cenu akademie a zvítězila na cenách BAFTA. Burnett složil hudbu k filmu Don´t Come Knocking Wima Wenderse a byl také hudebním producentem filmu Walk The Line, kde také působil jako pomocník Joaquina Phoenixe a Reese Witherspoon v jejich hudebních rolích. Reese která získala cenu akademie za nejlepší herečku poté Burnettovi děkovala. V roce 2009 spolupracoval na muzice k filmu Crazy Heart, přičemž skladba The Weary Kind získala cenu akademie, Grammy a Zlatý Globus. Burnett byl také producentem filmu společně s Jeffem Bridgesem a Robertem Duvallem. V roce 2013 se T-Bone stal výkoným hudebním producentem k dalšímu filmu bratří Coenů Inside Llewyn Davis, který pojednává o hudbě.

T-Bone Burnett zaznamenal mnoho úspěchů hlavně jako filmový skladatel a producent a získal mnoho ocenění. Jeho posledním velkým projektem je skladba hudby k velmi úspěšnému seriálu True Detective stanice HBO.

Frank "Punisher" Castle

Skladatelská filmografie

Producentská filmografie

Filmy

2009 Crazy Heart

Host

TV pořady

2011 The Big Lebowski Live Cast Reunion (TV pořad)
2010 82. Annual Academy Awards (TV pořad)
Zlatý Glóbus 2010 (TV pořad)
2004 The 76th Annual Academy Awards (TV pořad)
1992 The Larry Sanders Show (TV pořad)

Fanoušci tvůrce

<< 1-20 >>
všichni fanoušci
(41)