foto

Jo Nesbø

  • nar. 29.3.1960 (60 let)
    Oslo, Norsko

Biografie

Narodil se 29. března 1960 v Oslu. Jedná se o současně píšícího norského spisovatele a hudebníka. Je považován za jednoho z nejlepších kriminálních spisovatelů dnešní doby. Jeho knihy byly přeloženy do 35 jazyků a vyšly ve 140 zemích světa.

Matka byla knihovnice a otec rád hodně četl a také vyprávěl. Jako malý hrál fotbal a i byl přesvědčený, že jím bude profesionálně živit. Fotbalu se hodně věnoval do chvíle než si poranil vazy v kolenou. Byl na vojně v severním Norsku, kde se naučil sebekázni a díky tomu si dodělal maturitu a mohl jít na jakoukoliv vysokou školu. Vybral si ekonomickou.

Zde se dostal do kapely, aniž by pořádně uměl hrát na kytaru (zpočátku jen tři akordy). Nakonec se stal kytaristou, zpěvákem a i skladatelem písní díky své tvořivosti. Po škole pracoval jako makléř a stal se členem kapely Di Derre (jejich album bylo jedno z nejprodávanějších v Norsku).

Po asi roce života kdy přes den pracoval jako makléř a v noci řádil s kapelou se mu všechno znechutilo a rozhodl se načas odcestovat do Australie, kde začal psát na popud  paní z nakladatelství, která volala,zda by nenapsal o cestování s kapelou. Cestou do Sydney (let kolem 30 hodin) vymyslel o čem by mohl psát. A hned na hotelu když si trochu zvykl na časový posun začal. Knihu dopsal po návratu do Osla. Vydal ji pod pseudonymem, ze strachu, aby nevydali brak popové hvězdě.

Kniha měla velký úspěch. Jedno se o kriminální román Flaggermusmannen (Netopýří muž, Netopýr) vydán roku 1997. Zde poprvé vystupuje kriminalista Harry Hole. Autorovi kniha vynesla cenu Rivertonprosen, za nejlepší literární nebo dramatické počiny s kriminální tematikou. Dále obdržel cenu Glasnøkkelen, Skleněný klíč, skandinávská cena za nejlepší kriminální román.

Další knihy s Harrym Holem které napsal jsou 1998 Kakerlakkene (Švábi), 2000 Rødstrupe (Červenka nese smrt), 2002 Sorgenfri (Bezstarostná, česky vyjde jako Nemesis), 2003 Marekors (Pentagram), 2005 Frelseren (Spasitel), 2007 Snømannen (Sněhulák) a 2009 Panserhjerte (Pancéřové srdce). V roce 2008 vydal další román s kriminální tematikou, jehož hlavním hrdinou byl Roger Brown. Kniha vyšla pod názvem Hodejegerne (Lovci lebek).

Kromě detektivek píše i humorné knihy pro děti. Jo Nesbø je považován za jednoho z nejlepších kriminálních spisovatelů dnešní doby. Jeho knihy byly přeloženy do 35 jazyků a vyšly ve 140 zemích světa.

Veronika "Nifgai" Kubešová

Spisovatelská filmografie

Filmy

2017 Sněhulák - kniha
2015 Jo Nesbø: Doktor Proktor a vana času - kniha
2014 Jo Nesbø: Doktor Proktor a prdící prášek - kniha
2013 I Am Victor (TV film) - kniha
2011 Lovci hlav - kniha

Scenáristická filmografie

Filmy

2011 Jackpot

Herecká filmografie

Dokumentární

2010 Nordic Noir: The Story of Scandinavian Crime Fiction (TV film)
2008 Crime Diary (TV film)

Host

TV pořady

2006 Dekkariaika (TV pořad)
1992 Gomorron (TV pořad)

Fanoušci tvůrce

<< 1-20 >>
všichni fanoušci
(36)