foto

Robert Surtees

  • nar. 9.8.1906
    Covington, Kentucky, USA
  • zem. 5.1.1985 (78 let)
    Monterey, California, USA

Biografie

Robert Lee Surtees začínal jako portrétní fotograt a retušér. V roce 1927 nastoupil do studia Universal, jako asistent kamery, přičemž trvalo dlouhou dobu než se zvládl osamostatnit. I přes léta plné dřiny se u Universalu nedokázal prosadit a rozhodl se tedy zkusit své štěstí u MGM.

Tady nabyl renomé jako zkušený a schopný osvětlovač. Zlom nastal příchodem 50. let. O slovo se začala hlásit televize a Hollywood musel reagovat. Ustoupil od zaběhlého snímání ve studiích, s rovnoměrným a vyváženým osvětlením, a začal přesouvat svou produkci mimo studia, aby se stal velkolepější a rozsáhlejší, přičemž bylo zapotřebí, pro správné nasnímání obrazu, právě osvětlení.

Jedním z prvních krůčků byl film Doly krále Šalamouna (1950), který hned o rok později následoval rozsáhlý, barevný a širokoúhlý epos Quo Vadis (1951). Byla to doba historických velkoprodukcí, které byly hodně populární. To potvrzuje i další, vyznačné Surteesovo dílo, Ben Hur (1959). Tento film získal rekordní počet Oskarů (11) a ten za barevnou kameru nebyl vyjímkou. Jako jeden z prvních byl též natáčen systémem Panavision.

Surtees vynikal v jakémkoliv žánru. Muzikál Oklahoma (1955). Romantická komedie Swan (1956). Westerny Pocta zločinci (1956) a Cimarron (1960), přičemž se už začala psát 60. léta a Surtees se ocitl na volné noze. Válečné drama Ztracená jednotka (1966), a nebo, asi jeho z této doby nejznámější dílo, Absolvent (1967). Romantické drama, které udělalo hvězdu z Dustina Hoffmana. Či Nostalgické drama Poslední představení.

Surtees byl za svého života uznáván jako vytrvalý a všestranný kameraman, zanechávající po sobě výraznou stopu v podobě svých filmů, které natočil. Je členem americké asociace kameramanů.

Mirokukii

Kameramanská filmografie