Switch (2011)

V poslednej tretine už zbytočne prekombinované. A krivo obvinená na úteku a hlavný polda nie sú tak hviezdni a charizmatickí, ako sme zvyknutí pri top francúzskych žánrovkách. Preto, a tiež pre miestami horšie uveriteľné situácie, film nemôže byť rovnocenný súperom najlepším americkým thrillerom. Ako výplň voľného času ale pobaví. Záhadu okolo záporáčky drží v tajnosti dostatočne dlho a minimálne jednu scénu si zapamätáte (naháňačka po svojich vo vilovej štvrti).

Texaský kat (2011)

Mdlý thriller s parametry pozdějšího veleúspěšného seriálu True Detective, který ukázkově špatně pracuje s vyprávěním příběhu, držením se pilířů příběhu i matením diváka bočními cestičkami. Věci, o které se pátrání celý čas opírá, zůstanou odfláknutě nevysvětlené protože pravda je jinde, pravděpodobnost a logika časové návaznosti dostane okatě na zadek, a k mizerně budovaným postavám si nic nevytvoříte. A k čemu tady bylo potřeba v natolik vedlejší postavě Jessicu Chastain?

The Art of Flight (2011)

Krásne zábery z Aljašky, Ameriky, Chile a Patagónie, prekladané orgastickou kameramanskou exhibíciou snowboardérskych krkolomností. Pri niektorých záberoch som chcel kričať. Cool grafika úvodných titulkov a k posr*niu dobrý pesničkový soundtrack. Ak ste do snowboardingu, urobíte sa.

The Hunter (2011)

The Hunter sa nesnaží o outdoor dobrodružstvo ani o thriller. Linka hľadania vzácneho a skoro určite vyhynutého zvieraťa Willemom Dafoe postupne ustúpi novej linke zbližovania sa s rodinou, ktorá je preňho v nehostinnej lokalite útočiskom a možno prísľubom novej, zmysluplnejšej životnej etapy. Film má vybornú atmosféru a je nepredvídateľný, ale tiež akoby si nebol istý, čo je pre jeho dramatický a myšlienkový oblúk podstatné. Nakoniec sa z neho stáva mierne filozofická, mierne existencionálna a mierne ekologická dráma, ktorá minie svoj cieľ.

The Lady (2011)

Prvá polovica filmu, v ktorej Lady začína s dráždením papalášov barmskej vlády, je príliš zjednodušene podaná a tak nejak mechanicky, nezáživne nainscenovaná i zostrihaná. V druhej polovici príbeh ožije nazeraním do pocitov a motivácií postáv, ale vedie k zdĺhavému tlačeniu na strunu sentimentu (odlúčenie od manžela). Emocionálne prepojenie týchto dvoch polovíc filmu škrípe. Formálne (prekvapivo) iba rutina. Michelle Yeoh dobrá. Ak Barmu druhý raz, dávam prednosť štvrtému Rambovi.

The Tunnel (2011)

Stejné postupy a fígle jako v Blair Witch Project a [REC], akorát v kanálech a tunelech pod Sydney a bez ukázaní monstra. Ale hlavně tomu shazují kredibilitu průběžné prostřihy na retrospektivní rozhovory s účastníky události, o kterých jednak víme že jsou herci a ne skuteční novináři, a taky se tím prozrazuje, kdo z nich vyvázne živý. Ne zrovna ideální koncept, když nás má film vtáhnout coby real story.

Tintinova dobrodružství (2011)

Technicky perfektná jazda s množstvom vizuálnych nápadov, ale vnútorne neosobná, a ftipná už vôbec nie. Vám snad prilnula niektorá z postáv k srdcu? Či vás rozosmiala dvojica frňákových “Kadlecov”? Mám podozrenie, že je to celé iba prvá z upútaviek na budúcu turistickú atrakciu v Universal Studios. GENIÁLNA akčná jazda v Maroku tomu len nasvedčuje (spolu s opernou scénou jediný highlight filmu).

Transformers 3 (2011)

Ďalšia fantastická dialničná akcia, ktorá sa stáva najspoľahlivejším režisérovym trademarkom. Mariňáci, efektne lietajúci po vzore hongkongského letu Temného rytera, a finálne akčné inferno v Chicagu sú čírým akčným potešením. Tentoraz na Baya aj nezvykle prehľadným. Zvyšok stopáže, teda minimálne polovica filmu, je však nevtipná, nudná a miestami až otravná ako nikdy predtým. Malkovichova postava jedna velká príšernosť, a sledovať, ako zo seba robia idiotov tiež Frances McDormand a John Turturro, je už za limitom stráviteľnosti. A Patricka Dempseyho a Rosie H.-W. vyhrabali v ktorej televíznej mini-produkcii? Megan, we miss U. Miesto v pekle za to, že tretím Transformerom dávam rovnaké hodnotie ako Trierovej Melancholii, mam isté. Čo narobím. Michael Bay je talentovaný komerčný žralok, zapredaný US armáde, US vláde i bezohľadným korporáciám, a súčasne stelesňuje trblietavý lesk a technickú neprekonateľnosť hollywoodských možností. Zoberte mu kameru, a nebudeme mať koho nenávidieť i obdivovať zároveň.

Tvůj snoubenec, můj milenec (2011)

Skúmavkový klon Toma Cruisea a povrchne pôsobiaca Kate Hudson v romanťárne pre dámy. Podľa všetkých možných i nemožných, priemerne namixovaných klišé. Ginnifer Goodwin sympatická, ale vo svojej roli trochu tápajuca. John Krasinski jediný z obsadenia nad vecou.

Umělec (2011)

Fantasticky zinscenované, nápadité, svieže, úsmevné a kinematografiu milujúce požmurkávanie na filmového labužníka, navešané na chabúčku dejovú vetvu. Ed Wood mal aj pekný príbeh a silnú myšlienku.