Psané ve větru (1956)

Dvaja najlepší kamaráti - nešťastný pracháč a vyrovnaný sympaťák - a dve ženy medzi nimi. Tradičná melodráma (niečo ako seriál Dallas) v hollywoodsky trblietavom podaní. V rámci žánru niet čo vytknúť, ale ide skôr o gíčovitý relax pre naše maminy než duchaplnú filmovú siestu.

V horách (1956)

Hezká story o charakterově velmi odlišných postavách bratrů, kterých složité spolužití rozhřeší drama vysoko v horách. Výpravná i komorná, v návaznosti scén při výstupu nelogická, ale v detailech v jednotlivých pasážích dobře ukazující technikálie lezení po staru - s krompáčem místo cepínu a kladivem ze stodoly na zatloukání jištění do skal. Tahounem filmu je životem ošlehaný, řebříčkem hodnot uvědomělý děda Spencer Tracy. S hůře obsazeným a méně odevzdaným hercem by film neměl takovou duši.

Nevěsta monstra (1955)

Áno, Bride of the Monster je strašne natočený. Konkrétne jeho finále je asi najkŕčovitejšie zvládnutou filmovou scénou, akú som kedy videl. Ale jednu hviezdu myslím i tak vážne. Bride of the Monster má totiž všetko, čo som už ako malé dieťa chcel mať vo svojom vlastnom malom horore - strašidelný dom uprostred divokých močarísk, "desivú" príšeru požierajúcu všetkých okoloidúcich, šialeného vedca v bielom plášti, jeho sluhu s monštróznym vzhľadom ale veľkým srdcom, ich krásnu zajatkyňu v bielych šatách, aj sherlockovskú postavu profesora, pátrajúceho po našom šialenom vedcovi. Hoci sa tento film snaží byť strašidelný, pričom zostáva iba smiešny, určite si ho ešte niekedy zopakujem. Ed Woodove nadšenie z filmárčiny z neho srší každou sekundou.

Oslík (1955)

Obsahovo prostučký, no veľmi pekne nakrútený ruský mini-filmík, z ktorého možno žmýkať ruskú patetickosť. Akosi to ale pre jeho až rozprávkovú jednoduchosť nevadí.

Potíže s Harrym (1955)

Zhruba polovica stopáže filmu je preplnená scénkami s inteligentným a decentným čiernym humorom, aký dnes už nikde nenájdeme. Krása. Ale druhú polovicu stopáže zapĺňajú scénky hluché ako peň. Ako celok je to napokon v poetických farbách sa nesúca, príjemná oddychovka s osobitým režijným dotykom, ktorá ale na dlho neutkvie v pamäti.

Vrahův polibek (1955)

Killer's Kiss je slušne napísaná a zrežírovaná, ale priemerne zahraná dráma. Nenechajte sa odradiť pomalšou, preflashbackovanou prvou polovicou. V tej druhej pôjde tuhého!

Netvor z Černé laguny (1954)

Prekvapivo nápadité a dobre fungujúce dobrodružstvo, ktoré baví, neuráža a hlavne - ani po toľkých desaťročiach nepôsobí smiešne. Žiadne ukecané predohry, žiadna snaha o toporné ekologické myšlienky. Miesto toho pekná baba v plavkách v náručí netvora. Ten vstupuje na scénu hneď na začiatku, nechýba parádne atmosférická bažinná lokácia ani nepredvídateľný dej. Keby si film udržal až do konca napätie a kúzlo prvej polovice, dal by som 4*. Opakovaným pokusom o útek z močiaru a likvidácii monštra by neuškodilo trochu invencie.

Them! (1954)

Prvý film o veľkom zmutovanom hmyze, vyprodukovaný kvôli úspechu blockbusteru The Beast from 20 000 Fathoms. Slušne odvedené vysokorozpočtové remeslo o gigantických mravcoch, ktoré prezrádza veľa na Jamesa Camerona a jeho Aliens (podzemné katakomby + vajcia + plameňomety). Ale pozor! Them! nie je žiadny horor o obrých mravcoch, požierajúcich ľudí. Je to detektívka o pátračoch po hniezde obrých mravcov. Sklame menší počet scén s nimi, no poteší živá, rozpohybovaná kamera, neustála zmena lokácií a rýchly dej.

Obluda z 20,000 sáhů (1953)

The Beast from 20,000 Fathoms je veľkolepý a smrtelne vážne myslený monster-movie. Čo do zábavnosti ale hapruje. Snaha o polodokumentaristický prístup ide ruku v ruke s držaním si odstupu od postáv, čo ani nevadí, pretože hlavným hrdinom tu nie sú vedci, detektívi ani novinári, ale práve ona prahystorická príšera. Paradoxne, tých scén, kedy si ju môžeme užiť, navyše v kvalitných vizuálnych efektoch, je príliš málo. V 50. rokoch by som si film isto užil, ale v dnešnej dobe Jurských parkov je príliš ukecanou a nezáživnou snahou o hollywoodsky blockbuster. Banálne scény kráčania príšery ulicami New Yorku už nie sú tým diváckym vrcholom, ktorým boli vtedy. A finále v zábavnom parku mohlo byť tiež nápaditejšie a rozvinutejšie.

Prázdniny v Římě (1953)

Milý film s kouzelnou Audrey a charismatickým, ale herecky prkenným Peckem. Nebo vy jste snad v jeho obličeji postřehli výraz zamilovanosti? Chemii mezi nima to ale neubírá. Hravě nápaditý scénář, pošetilost italské kultury, vtip i dobrodružství, a hlavně hezká myšlenka, vzešlá z premisy, na které romantická zápletka stojí.