Nebezpečné známosti (2012)

Od první minuty s chutí zahrané a velkolepě natočené. Během bleskových dvou hodin na vás i přes víc než důvěrné seznámení s předlohou spadne kýbl emocí a výborných dialogů. Trestuhodně přehlížená záležitost, která si tyká s tým nejlepší z asijské produkce v posledních deseti letech. 90%

A Horrible Way to Die (2010)

Před (mnou ultra očekávaným) You're Next jsem asi podobnou studenější sprchu potřeboval. Dějově hodně zajímavá podívaná s výborným twistem a uvěřitelnými vztahy mezi hlavními postavami, ale zrežírovaný je to prostě impotentně. Jistým způsobem neotřele, ale dává to smysl zhruba patnáct minut v celým filmu (flashbacky) a ve zbytku už to působí jen otravně. Když jsem viděl (mimochodem skvělou) Amy Seimetz, tak jsem si akorát posteskl, o kolik líp by to natočil Shane Carruth, který už s temnějšími tóny experimentoval v Upstream Color. Takhle jen taková příjemná konečná uprostřed cesty. 60%

Kick-Ass 2 (2013)

Half Ass(ed). Wadlow má přibližně správnou ideu o tom, jak by mělo pokračování vypadat, ale celou dobu tomu schází nadhled i drive předchůdce. Díky příjemné sestavě vedlejších figurek (Carrey, Mintz-Plasse) a především díky skutečně výborné Chloe Moretz, která má tentokrát kvůli morálnímu pseudo-souboji mnohem složitější roli, to ve finále vlastně docela funguje. Akční i humorné střípky fajn, ale originalita a vyhýbání klišé jedničky už tomu zkrátka chybí. Kdesi mezi třemi a čtyřmi. 70%

Elysium (2013)

Větší rozpočet Neilla nezkazil ani v nejmenším, jen při psaní scénáře se tentokrát se zlou potázal. Levicová premisa nevadí, povrchní vykreslení bohatých taky ne, oboje totiž Blomkamp v druhé půlce intenzivně žehlí několika dějovými kličkami. S čím už mám větší problém je skrz naskrz schematický a bohužel i extrémně předvídatelný děj, který sem tam pohlcuje i vynikající (i když docela komorní) akční scény s chytrým využitím zpomalovaček a cool gadgetů. Elysium naštěstí naplno prodávají postavy, jak řízný exo-Damon, tak především jízlivá Jodie Foster (jejímž jediným jazykem je zcela jistě "cuntonese") a její společník, pobudovitý ninja Sharlto Copley. Výprava je skvostná, triky velmi slušné a v téhle dynamické takřka-dvouhodinovce zkrátka na zpomalování není čas. Pokud by Blomkamp trochu víc zapracoval na scénáři a dodal mu trochu přesahu, tak to mohla být legendární sci-fi. Takhle "jen" velmi dobrý sci-fi popcorn, který už kvůli samotnému záporákovi jen tak nezapomenete. 80% (Cineplex Dresden)

Sinsegye (2013)

Lahůdková gangsterka bodující jak vynikajícím obsazením, tak skvělými náznaky brutální akce. Zdaleka nejlepší jsou ale docela běžné dialogové scény, kde se zkrátka baví dva chlápci v zapadlým skladišti nebo na fotbalovým stadionu a napětí při nich vystřeluje vzhůru. Škoda, že po mocném gradování ve dvou třetinách ještě následuje pomalejší konkluzivní dvacetiminutovka. I s ní je ale Sinsegye perfektní korejskou žánrovkou. 85%

Můj soused Totoro (1988)

Příjemná oddychovka se stále nádhernou animací a kouzelným prostředím, ale k absolutoriu chyběl pevnější děj. V podstatě jen sled výborných scének o dětské cestě do fantazie (ehm). 80%

Studená ryba (2010)

Musel jsem si dát sprchu. Když Kim Jee-Won údajně přeháněl násilí v I Saw the Devil, nijak extrémně přeexponované mi to nepřišlo. Sonův thriller mě o to víc zhnusil tím, že se hodinu a půl drží celkem v mezích běžné brutality asijských drsňáren, aby v poslední třetině (společně s hlavním charakterem) explodoval. Precizně vystavěná podívaná, u které mi párkrát v hlavě bliklo "na co se to sakra koukám?" 85%

Saw (2003)

Výborný kraťas. Zajímalo by mě, jestli by Wan přijal nabídku natočit celovečerák, kdyby věděl, jaký brak se z celé série stane. Tady je ale vše v pořádku. Vyšponovaná atmosféra, příjemné napětí a jedna zatraceně ikonická panenka. Před deseti lety se z toho museli posadit na zadek.

Pot a krev (2013)

All pain, no gain. Bay absolutně neví, jak si s podobnou látkou poradit a tak vytvořil absolutně dementní guláš černé komedie na hranici frašky s dramatem podle skutečné události. Je to jako kdyby na konci druhých Mizerů někdo extrémně brutálně zastřelil Smithe a Lawrence a Bay by si z toho dělal srandu. Celkový tón je po celou dobu mimo a když už se jede aspoň chvíli na vážno, tak to Bay musí zákonitě doplnit (bohužel bez nadsázky) jedním z trojice se****í tlusťoch, lilipután nebo blbá blondýna. Jediným bodem k dobru je The Rock, který si svoji roli evidentně vychutnává a působí zábavně i v nesnesitelně otravném finále. Jinak je ale nejnovější Bay předlouhá a většinou nevtipná gangsterka, která se snad nemůže líbit ani těm nejzarytějším Bayovým fandům. 40%