Indie Game: The Movie (2012)

Čistá srdcovka. Jedinou chybou tohohle perfektního dokumentu je, že se přeci jen asi trochu musíte zajímat o videoherní svět, aby vás to naplno sežehlo. Nejzajímavější složkou je samozřejmě Phil Fish, tak nadějný a extrémně talentovaný vývojář, který kdyby neměl prořízlou hubu víc než Joker a uměl se ovládat, tak by byl miláčkem indie scény. Jeho zatraceně dlouhá cesta za vydáním FEZu by asi vydala i na samostatný dokument, ale McMillen a (překvapivě i) Blow nabízejí oproti věčně zdrcenému Fishovi příjemně optimistický nadhled. 90% O ROK POZDĚJI: Speciální edice je definitivní verze IGTM, kterou prodává Fishův mrazivý epilog (mrazivý v kontextu nedávných událostí kolem FEZu).

Kámoši až na dno lahve (2013)

S kompletně improvizovaným "scénářem" a provařeným tématem to asi líp dopadnout nemohlo. Swanberg neprohrává, v posledních deseti minutách doběhne k remíze, ale film za sebou emocionální spoušť nezanechá. Palec nahoru pro obsazení (Jake Johnson je komediální raketa a doufám, že už konečně dostane vlastní film), které zůstává příjemné, i když improv dialogy často drhnou. Nadprůměrná indie svačina. 60%

Wolverine (2013)

Pomalý, atmosférický skoro-blockbuster, který si mě ozvláštňujícím prostředím a pokusem o něco jako komiksovou lyriku nakonec získal. Je to pro Mangolda trochu výběh eskalátorem jedoucím opačným směrem. Po čtyřech filmech, v každém z nichž nehraje Wolvie zrovna bezvýznamnou roli, už jsou s uvěřitelností změny charakteru trable. Díky zarputilému Jackmanovi, příjemným přihrávačům (i neatraktivní Fukushima fajn) a vyloženě výborné akci to na mě nakonec fungovalo. Body navrch za vlak a scénu v titulcích. 80%

Luther (2010) (seriál)

1. série - 90%, 2. série - 90%, 3. série - 100%

Bahno z Mississippi (2012)

Špička. Nicholsovo drama má stejně jako Take Shelter plíživou kvalitu, kterou při sledování nikdy nepochytím, ale o to víc si ji uvědomuju zpětně. Mud je vynikající coming-of-age story s tím nejlepším ze Stand by Me a Eastwoodova Dokonalého světa, k čemuž Nichols opět přidává magickou atmosféru amerického buranova a už teď ikonickou figuru zhrzeného milovníka Muda. Touhle postavou McConaughey potvrzuje, že v současnosti si ten hereckej comeback nikdo nezaslouží víc. A ta košile jednou půjde do dražby. 90%

Útok na Bílý dům (2013)

Velmi zábavná akční buddy komedie a asi celkově nejlepší Emmerichův film. Zdaleka nejlepší na White House Down není napumpovaná akce, ani sympatická ústřední dvojka Tatum/Foxx, ale spousta vážně i nevážně míněných žánrových odkazů na osmdesátky a devadesátky. Beethoven, propocený tílko, old-schoolový záporák a cheesy hacker s lízátkem v hubě. To všechno dělá z White House Down šarmantní béčko, které hravě přeskakuje jarní pád s Gerrym Butlerem. Nikdy bych neřekl, že PG-13 s Tatumem bude lepší než Rko s Butlerem. 75%

V zajetí démonů (2013)

Staromódní duchařina, kterou Wan opět dokazuje, že je v oboru mistrem. Stačí jenom sympatický ústřední pár, dobře vystrašená rodinka, houslové vrzání Josepha Bishary, klasicky fantastická kamera a Wan je schopen stvořit hororové absolutorium. Scenáristicky překvapivě pevný a herecky přesvědčivý majstrštyk, který je samozřejmě k po**ání strašidelný, ale zároveň i příjemně starosvětský. 90% (NP)

Nová holka (2011) (seriál)

1. sezóna - 80%, 2 sezóna - 80%, 3. sezóna - 60%, 4. sezóna - 70%

Psanci (2006)

Jeden z vrcholů asijských kriminálních thrillerů. Osudovost z toho teče už od prvního zaklepání na dveře a i přes brutální tempo je na emoce dost času. K tomu obrovský příval vizuálně neskutečně vymazlených přestřelek, kterým To tentokrát dodal trochu asijské mystiky, čímž jdou veškeré výtky k nesmrtelnosti některých hrdinů spolehlivě mimo. Kdyby bylo Exiled slavnější než je, tak by se konkrétně dostaveníčko u doktora navždy zapsalo do fondu filmových akčních scén. Ideální příklad filmu, který prezentuje komorní a osobní příběh tak velkolepým způsobem, že budete přikováni k sedačce ještě hodinu po skončení. 100%

Death Note - Zápisník smrti (2006) (seriál)

Anime seriály mi zůstali dlouhou dobou zapovězeny (částečně kvůli infikování mory typu Pokemon a Naruto), ale Death Note je tak špičkově promyšlený a fantasticky vyprávěný thriller, že mu podlehne takřka kdokoliv. Seriál je celou dobu dva až tři kroky před divákem, po celých 37 dílů si zanechává stoprocentní nepředvídatelnost, nekompromisnost k osudům postav a celkovou promyšlenost zápletky. A i když neobsahuje v podstatě žádnou akci, souboj velemozků mezi Lightem a L trhá cévy po celou dobu a vrcholí vynikajícím epilogem. 100% P.S. Jak si někdo vůbec mohl myslet, že to skončí jako zlomový 26. díl? Hateovat na konec je samozřejmě mimo.