Zdravím, dámy! (2013) (seriál)

Poloviční výhra. Líbí se mi, že Merchant ze sebe umí udělat úplného pitomce a je to ve většině případů dost vtipné. Škoda, že formule "pokusim se někoho sbalit --> podvedu při tom všechny přátele --> nepovede se mi to" se objevuje v sedmi z osmi dílů a po čase začne být dost předvídatelná a únavná. K tomu si ještě Merchant sem tam vypůjčí vtípek ze svého stand-upu a začínám pomalu přemýšlet nad tím, proč vlastně celou sezónu hodnotím pozitivně. Je ale třeba ocenit seriál, který je koncipován tak, že hlavní hrdina zkrátka je nesympatický idiot a závěr mu nepřináší v podstatě žádné rozhřešení. A určitě pomáhá i to, že je to nejvtipnější nový seriál podzimní sezóny. 1. sezóna - 70%.

Don Jon (2013)

Don Jon je sice rád, že se mu povede prostinkou zápletku vůbec roztáhnout na devadesát minut, ale člověk zkrátka musí obdivovat Levittovu dravost, nekompromisnost a cyničnost. V podstatě anti-romantika, která je svým nekonvenčním vyzněním tak sympatická, že jí odpustíte i dějovou monotónnost. A bohatě stačí, když celou pointu v jedné větě shrne Brie Larson. 70%

Escape from Tomorrow (2013)

Dokud se tatíkovi jen zvedá žaludek z disneyovských postav, tak je to vyloženě epesní sumarizace veškerých mých hrůz z rodinné dovolené v zábavním parku. Randy Moore toho ale chtěl až moc a do druhé půlky zbytečně zamíchal lacinou symboliku, fantazijní prvky a padesát let starou sci-fi. Vznikl z toho poutavý kočkopes, který ale ve finále nedává úplně smysl a bohužel plně nevyužívá fantastický původní nápad. 65%

Zmizení (2013)

Síla. Neskutečně hutná atmosféra, přesná režie, všudypřítomný déšť, hnus a několik přesvědčivých herců ve středu děje. Objevovaly se ohlasy, že Prisoners jsou jedním z nejlépe napsaných studiových filmů za posledních x-let. Tak daleko bych asi nešel, dějově to není žádný tvrdý direkt pod divákův pás, jenž by ho na několik dní vyřadil z provozu. Spíš výborně zpracovaná a neuvěřitelně špinavá detektivka, která pomalu graduje až do infarktového finále. Masivní stopáž vůbec nevadí, ale pozvolné tempo a trochu starosvětská režie může leckoho od kouzel Prisoners odradit. Byla by to škoda, protože takhle kvalitně natočený a poutavý thriller jsme tu nějakou tu chvíli neměli. A speciální palec nahoru za absenci velkého "wow" zvratu. 80-90%

Noroi (2005)

Noroi je k podělaní strašidelný, ale na rozdíl od většiny svých kolegů ve found-footage žánru nabízí víc než jen pár solidně děsivých scén. Investigativní linie se vážně povedla, propojení s televizními pořady a krátké rozhovory s náhodnými lidmi dodávají potřebnou variabilitu. Vyšetřovaní je tak po celou dobu maximálně zajímavé, proto bez problémů přežijete i brutální dvouhodinovou stopáž. Kdyby se v druhé půlce trochu víc přidalo na tempu, byla by to naprostá fantazie. 80%

Gravitace (2013)

I pokud pominu všechny technické kvality, Cuarónovu režijní genialitu, přesvědčivé herectví a jednoduchou, ale nestárnoucí myšlenku (lehce podobnou Vesmírné odysee), tak stejně Cuaronovi musím vzdát hold nejvíc za to, že mě přinutil mít rád Sandru Bullock. Gravitace jde za svým cílem od prvního záběru až po ten poslední, aniž by se po cestě snažila filozofovat a do vesmírných scén hnala zbytečnou lyriku. Je to dobře, daleko víc vynikne Cuarónovo režijní mistrovství v navozování neskutečně odpoutané, ale zároveň stísněné atmosféry. S velkou pravděpodobností film roku. 100%

Stážisti (2013)

Příjemná nostalgie s Vaughnem a Wilsonem, kteří už mají to nejlepší za sebou a novým kouskům je nenaučíš. Vaughn si napsal scénář na míru a po hodně dlouhé době mu to v poloze ukecanýho chlápka se selským rozumem sedne. Povedených gagů sice není nijak úchvatně moc, ale už od začátku je nasazena tak pohodová atmosféra, že vám ve společnosti dvou starých komediálních psů bude zatraceně dobře. Vybíjená po (takřka) deseti letech. 70%

Brooklyn 99 (2013) (seriál)

Hodnocení po pilotu je zvlášť u komediálních seriálů hodně velká pitomost, protože už dlouho se neobjevil komediální pilot, který omráčil na všech frontách (nyní výborná New Girl se z nepovedeného pilotu vzpamatovávala hodně dlouho). Ani Brooklyn Nine Nine není žádnou výjimkou, ale už výborný druhý díl dává tušit, že z téhle party by se mohla vyklubat stejně zábavná společnost jako zaměstnanci Dunder Mifflinu a lidi z Parks and Rec. Zábavná záležitost.

Rivalové (2013)

Dost možná nejlepší Howardův film. Technická a herecká brilance ve spojení se silným příběhem o opravdové chlapské rivalitě, která neustála ani po vypnutí motoru. Hemsworth je jako uvolněný frajírek s talentem od Boha fantastický, ale Daniel Brühl se do Laudy takřka převtělil (a parádně strefil jeho přízvuk). Do toho parádní hrátky s kamerou, skvělý Zimmerův soundtrack a srdce-zastavující klimax. Pozdrav před finálním závodem v promoklém Japonsku je můj horký kandidát na nejkulervoucnější scénu roku. Jednoduchá, ale formálně brilantní scéna, která dává tušit, že za rivalitou Hunta a Laudy stálo něco víc než jen rozdílná charakterní povaha. I kvůli Hemsworthovi ženám vstup opatrně povolen, ale jestli se budou bavit, to už je jiná otázka. 90%

Hra na hraně (2013)

Naprosto neurážející zakončení léta. Runner Runner je švihácká podívaná, ke které obrovsky sedne baby-face sympaťák Timberlake a neomalený záporák Affleck, ale schází jí víc napětí. Je velmi fajn, že Affleck není ani na vteřinu laciný zloduch s ďábelským smíchem a ospravedlnění jeho zločinů je v mnoha bodech vlastně dost pochopitelné, ale filmu to bere vítr z plachet. Když by se mělo v poslední půlhodině gradovat, o osudy postav už není velký zájem a trochu matný climax dojem rozhodně nezlepší. Jako odpočinkový film na jedno odpoledne, proč ne, Timberlake dokáže utáhnout vlastní film, Gemma je sexy a Affleck nebude špatný Batman, ale to je i na podzimní devadesátiminutový thriller trochu málo. 65%