Polski film (2012)

Nedávno si jeden z místních uživatelů pod Okresnim přeborem posteskával nad tím, jak neumíme v Čechách natočit komedii bez dramaticko-tragického přesahu. A voilà, Polski Film je pozoruhodným mockumentem, který by velice snadno mohl dělat z herců chudáky bez osobního (tedy jakéhokoliv) života, ale povětšinou na podobná témata z vysoka kašle a dodává na novodobé české poměry výbornou komedii s kvalitni chemií ústřední čtyřky. Je to trochu dlouhé, ale díky Najbrtově skoro až psychedelické režii (skvělá kamera a práce se světlem!) to drželo pohromadě až do konce. 80% (KVIFF 2012)

Holy Motors (2012)

Až do poloviny naprosto dokonalá dramedie plná svěžích bizarních výjevů a skvělého proměnlivého herectví Denise Lavanta. Od vynikajícího intermezza už však jen fádní, a především nudná exhibice, která recykluje svůj vlastní koncept až na dřeň. Je to obrovská škoda, zvlášť, když má ten film velmi funkční a relativně srozumitelnou myšlenku a netrpí ani příznaky tvůrčí onanie. Zkrátka je to jen od půlky docela nuda, a to jsem od festivalového WTF roku 2012 tedy doopravdy nečekal. UPDATE o měsíc později: Z Holy Motors mi v paměti po měsíci zůstalo jen to nejlepší a retrospektivně i části, které nenadchly, působí alespoň velmi zajímavým dojmem. Hvězda nahoru a nemůžu se dočkat až to uvidím podruhé. Recenze zde 75% (KVIFF 2012)

Divoká stvoření jižních krajin (2012)

Krásně odvyprávěná a natočená pohádka, která po právu patří k tomu nejlepšímu z americké nezávislé tvorby za posledních deset let. Neuvěřitelně živelný film s dokonale magickou atmosférou a velkou dávkou srdce ze strany tvůrců. Škoda, že z tohoto pohledu to šlo spolehlivě mimo mě. Jinak bez výhrad. 80% (KVIFF 2012)

Země bez zákona (2012)

První Hillcoatův film, který mne bavil od začátku až do konce. Špinavá a nekompromisní podívaná, která sice nepřekvapí dějovým průběhem, ale potěší svou drsností, stylem a parádními hereckými výkony všech zúčastněných. Recenze zde 80% (KVIFF 2012)

Láska (2012)

Pomalu vtahující, realistické a neuvěřitelně smutné. Haneke je ďábel a od této chvíli už ho nepovažuji za tvůrce, jehož filmy jsou formálně a řemeslné dokonalé, ale moc odtažité a chladné. I přes lehce nataženou stopáž strhující podívaná o jednom pokoji a dvou postavách. 90% (KVIFF 2012)

Hon (2012)

Co Vinterberg tratí u profláklé zápletky, spolehlivě dohání vynikající režií a především navozením neuvěřitelně sugestivní a mrazivé atmosféry maloměsta. Výborné drama o malé dětské lži nafouknuté do nečekaných výšin po zásahu paranoidních balíků ze sousedské komunity a pasivní hrdina, jehož nezúčastněnost v konfliktu mě překvapivě vůbec nevadila. Mikkelsenův zjev sice naznačuje, že co nevidět popadne upilovanou brokovnici a půjde si to s šikanéry vyřídit osobně, ale zde je vše vyřešeno mnohem chytřeji. To vše Mads samozřejmě podpořil svým výkonem hodným minimálně nějaké té nominace na Oscara. 100% (KVIFF 2012) P.S. Jakkoliv je konec filmu vynikající, moc by mě zajímali údajné dva alternativní závěry.

Margaret (2011)

Škoda, že jsou problémy s postprodukcí tak obecně zprofanované. Kostrbatý střih a nedořečené zápletky tak ještě více bijí do očí. Což o to, je to opravdu dobrý film, s parádními hereckými výkony a vynikajícími dialogy, ale ta dvouapůlhodinová stopáž mi k úplnému uzavření příběhu a obecně lepšímu zážitku, zatím nestačila. 70% (KVIFF 2012)

Na slaměné cestě (2012)

Už kvůli té naprosto "dokonalé" scéně obcházení vězení dávám dvě, ale jinak je to hodně nepovedený pokus o portugalské Zabití Jesseho Jamese. 40% (KVIFF 2012)

Cosmopolis (2012)

K tomuhle jsem vážně potřeboval dvojité zhlédnutí, abych to naplno docenil. I napoprvé to bylo sice pět hvězdiček, ale spíš z protestu a zároveň kvůli fascinaci spojenou s nepochopením. Po přečtení knihy je to úplně něco jiného. Ano, Cronenberg se moc nenadřel a čistokrevně opsal veškeré dialogy knihy. K tomu ale kompletně vypustil myšlenkové pochody hlavního hrdiny (pokud vám vadili pseudo-filozofické kecy o kapitalismu, u knihy byste umřeli) a Packer je tak ve filmu mnohem mysterióznější figurou. A to je jeden z důvodů proč je film lepší než kniha, jeho výpověď je silnější a srozumitelnější, možná kvůli nedořečení některých rozjetých motivů (závěr, taser), možná ne. Cronenberg stvořil další ze svých dokonalých parafrází na spojení člověka s technologií a s grácií se vyrovnal Videodromu nebo Scannerům. A pro ty podobně nadšené... nebojte, za pár let z toho po právu bude kultovka. 90%

Muži v černém 3 (2012)

Prostřihy a problémy se scénářem jsou vidět, ale v závěru si scénárista bůhvíodkud vytáhl naprosto vynikající zvrat, který spolehlivě přebije i velké množství nepovedených fórů a hlušiny během filmu. Víc než kdy jindy jsou Muži v černém totiž o vztahu J s K, dvou chlápků, kteří už toho lovení emzáků mají oba tak trochu po krk. Element cestování časem totiž řádně okoření jejich vztah a vykope z unaveného konceptu ještě pár posledních ran, které však překvapivě míří přesně do černého (pokec s mladým K, závěr). Takže čert vem slušnou dávku ne-až-tak-povedených fórů a kolísavé tempo, naší ústřední dvojce to naposledy takhle dobře šlapalo v první půlhodině prvního dílu. A to už je taky zatraceně dlouho. 75% P.S. Stuhlbarg jako Griffin byl velmi fajn, ale už jen samotná přítomnost původně avizovaného Sharlta Copleyho by to u mě vyzvedla ještě o kus výš.