Tak už konečně chcípni, táto (2018)

Slušne krvavý a zaujímavý filmík z Ruska s občasným čiernym humorom. Po pravde toho humoru som čakal viac, nakoľko je tu uvedený ako prvý, ale nevadí - rozhodne som sa nenudil. Hlavne začiatok filmu nemal chybu. Slabé 4 si zaslúži.

Pengabdi Setan (2017)

*S odstupom času:  Väčšinu filmu všetko funguje, a to naozaj veľmi kvalitne - hudba, ľakačky, atmosféra... Lenže tie posledné minúty, teda to veľké finále... Scéna, čo mala byť "kruto mrazivá" na mňa nefungovala a hneď nato zas vytasili masky, ktoré taktiež nepatrili medzi tie najlepšie. Takže dojem z filmu ako celku týmto u mňa utrpel. Neviem prečo, ale film mi utkvel aj po roku a pol v pamäti natoľko, že som sa rozhodol si ho nakoniec pridať do zbierky. Bez pochýb je fakt obrovská škoda, že nevydali len prvých 87 minút z neho (aj keď ide o remake). To by som bez mihnutia oka napálil štvorku, ktorú by som zrejme teraz upravoval nahor za kratšiu stopáž a tým pádom aj vyššiu údernosť. Aktuálne teda zdvíham z 3 na 4 a film pribudol do zbierky.

Ratu Ilmu Hitam (2019)

Pecička.. Jeden z najlepších hororov o čiernej mágii čo som za posledné roky videl. Zhruba v polovici som sa už-už chystal si sťažovať, že sa to nejako vlečie a hneď nato sa začalo viac tlačiť na pílu - asi som bol na rovnakej vlne s tvorcami. Herci boli sympatickí a presvedčiví a krvi aj hmyzu tak akurát. Možno hudba sa mi zdala občas (zbytočne) príliš prenikavá, ale inak aj tá v pohode. Za mňa úplná spokojnosť a na piatu hviezdu sa to - síce len tak-tak, ale chytá.

MatiAnak (2019)

Tak toto potešilo... Veľmi pekný, atmosférický a napínavý horor z Indonézie. Strašenie miestami nie je úplne dokonalé, ale hercami je tak dobre zahraný, že to ani moc nevadí. Hudobne je dobre podkreslený a jeho záver je vhodnou čerešničkou. Dostal som oveľa viac ako som očakával - 75%.

Severní moře v plamenech (2021)

Čo napísať.. pozrel som to na jedno posedenie a ani raz som nezisťoval, koľko ešte zostáva do konca. To znamená, že dej bol dosť pútavý, trikovo to možno nemá na San Andreasy, ale rozhodne nepôsobia zle a podobnosť s Deep Water - no a čo. Rozhodne film patrí medzi tie lepšie katastrofáky - osobne by som ho zaradil niekde na úroveň Deep Impact-u.

Evidence (2012)

No tak ja sa pridávam k tej skupinke divákov, ktorej sa najviac páčilo tých prvých cca 50-60min, kým vliezli do toho zariadenia. Dovtedy by som dal kľudne štvorku, ale potom to zrazu začalo byť spolu s akciou strašne chaotické, neprehľadné a celkovo to zabrzdilo moje nadšenie. P.S. Keby mi v rámci záverečných titulkov "nevysvetlili" o čo tam išlo, išiel by som ešte o hviezdu nižšie.. 65%.

Underworld: Vzpoura Lycanů (2009)

Tretí film zo série je podľa mňa (spolu s jednotkou) najlepším a keďže je venovaný historickému pozadiu Underworldu aj krásne naň nadväzuje. Ako ďalšie plus vnímam absenciu high-tech hračiek - keďže sa dej odohráva v stredoveku - vďaka čomu dostáva tento film ten správny tón. Žiadne náboje "plnené látkou emitujúcou UV žiarenie" = žiadne požiadavky na šírku hranice fantázie/toleranciu diváka. Do tretice - skrátenie stopáže o 15-20 minút oproti prvým dvom častiam tomuto filmu tiež svedčí. Prinajmenšom rovnaká spokojnosť ako s jednotkou a tentokrát to išlo aj bez Kate.

Underworld: Evolution (2006)

Snažilo sa to byť v porovnaní s jednotou viac akčnejšie aj všetko, ale vo výsledku mi to prišlo príbehovo sterilnejšie, postavy viac nezraniteľné ako by sa patrilo a do bonusu ešte aj tá záverečná mega-ultra-tutti bitka ma nechala akosi chladným. Tak aspoň za nespackané efekty, Kate a prvú polovicu hodnotím ako slabší priemer.

Blade 2 (2002)

Blade 2 je podľa mňa dobrým filmom aj v roku 2022. Vďaka neustálej akcii nie je čas na nudu a narozdiel od jednotky som nemal problém ani udržať pozornosť po celých 112minút. Vďaka tomu, absencii nafukovania upírov (tu postavy "iba" prehnane lietajú / hýbu sa akoby boli z gumy), pitve a Ronu Pearlovi by som hodnotil túto časť o niečo vyššie ako jednotku.

Underworld (2003)

Musím povedať, že som viac-menej dostal to, čo som od tohto filmu očakával, ale bez toho mutanta na záver, by som bol asi ešte spokojnejší. Nenudil som sa, nemusel som krútiť hlavou nad nezmyslami, hudba bola dobrá, efekty obstojné, sem-tam aj krvička a Kate sexy. U mňa to na 4ks stačí.