Inspektor se vrací (2015) (TV film)

Pane-JO. Jednoduchá a precizní detektivka, která vlastně není detektivkou, ale něčím mnohem větším. Potěšil i slušný soundtrack a skvělé herecké výkony.

Země zítřka (2015)

Vizuálně jo, myšlenkově jo, vypravěčsky ni náhodou.

Starman (1984)

Skvělý Bridges. Byť je Starman taková naivní vyprávěnka, dívalo se na něj hezky (i s náboženským přesahem v závěru).

Rychle a zběsile 7 (2015)

Protože normální seskok padákem je pro srábky. Protože řídit káru po silnici je pro chudinky. Protože psát opravdový scénář je pro inťouše. Přehnanější, v akčních scénách zábavnější, a především mnohem vylízanější než předchozí díl. A to jsem myslel, že už to více nejde. Vskutečnosti je to vlastně superhrdinskej biják. Zároveň je to film s nejnudnějším používáním mixu zvuku posledních deseti let - zvukař používal totéž "tiiiuuuummmmm" pro slowmotion, let auta vzduchem, jejich dopad či průlet sklem a kamkoliv jinam se ještě dal vecpat. Zároveň je to film s typicky céčkovými fér-padouchy, kteří hrdinu chtějí sice zabít, ale přeci jej prostě a jednoduše neskopnou ze svištícího tiráku, přestože se zrovna předklání a vůbec o nás neví a byla by to záležitost jednoho laciného žďuchnutí, ne, ne, raději jej stáhnou dovnitř a dají si s ním čestně po držce. Aby mohli prohrát, přestože jsou Iko Uwais, což je vlastně fantasy. A pak přišla ta nejlíp prodaná smrt herce ever... "It's never goodbye."

Ovečka Shaun ve filmu (2015)

Taková spousta nápadů! Jen scéna ve vězení jich má více než průměrný hollywoodský biják za celou stopáž. Krásná ryzí groteska, jak před sto lety.

Green Lantern (2011)

Nejsmutnější na Zeleným lampášovi vlastně je, že tahle komiksová postava je ztělesnění imaginace a fantazie - cokoliv si vysní, prsten alespoň načas zhmotní. To je mezi ostatními současnými, přízemními (a poměrně obyčejnými - alespoň než přijde třebas Dr. Strange) superhrdiny dost ojedinělé a dává to Lanternovi do vínku skvělý potenciál. Jenomže film na něj nedosahuje ani zdaleka - a paradoxně svou postavu, v komiksech pověstnou skvělými nápady - utápí v naprostém beznápadí (podle vzoru bezčasí, neasi).

Wings (1927)

Po stránce technické... WOW. Na rok 1927 neuvěřitelně parádní záběry ze země a obzvláště ze vzduchu. Obsahově mi trochu vadilo zlehčování války. Ale pořád velice dobrý film.

Gándhí (1982)

Velký film. Ve všech směrech - tedy i co do stopáže, což mu bohužel trochu ubližuje. Ale život člověka nemůžete obsáhnout vyprávěním. Film Gándhí však spíše než "výřezy z života skvělého člověka" podle mě představuje "výřezy z arogance lidstva a jeho násilné povaze". A proti takové ani velký duch, jakým byl ten Gándhího (a několika jeho "inkarnací" před ním), očividně nemůže stačit. Vynikající Kingsley...

Samsara (2011)

Vizuálně strhující. Ale já tyhle angažované, západ strhávající kritiky prostě nežeru. Všechno nové je špatně? Všechno konzumní je špatně? Máme meditovat a přestat žrát? Pak by možná měli tvůrci odložit kamery a jít svá pokrytecká poselství vytesat do hliněných destiček.