John Wick (2014)

Nie je ťažké byť jednookým kráľom medzi slepými. John Wick víťazí len vďaka tomu, že ostatní sú pod priemerom. Po minulé roky vychádzali akčné filmy vyššej kvality a v dobe úpadku tohto žánru nám príde priemerný Wick ako úžasný akčný film. Ale nie je tomu tak. Okrem Reevesa a mierne nadpriemerných akčných scén (vystrieľaných v traileri) nemá divákovi čo ponúknuť. Prevarený príbeh o pomste s nezaujímavými a prehrávajúcimi hercami a nezaujímavým scenárom.

Interstellar (2014)

V roku 2014 nie je o čom premýšťať. Nolan nedokáže natočiť zlý film a tak tomu bolo v jeho ďalšom sci-fi počine. Pocta Kubrickovi a úžasný zážitok divákovi. Na Nolanovi je vidieť, že si scenáre a hercov vyberá zodpovedne. Zabudnime na Lea, teraz svetu kinematografie vládne nekorunovaný kráľ McConaughey. Tento herec prešiel najdlhšiu cestu spomedzi všetkých súčasných hercov a jeho výkony sú v poslednej dobe to najlepšie, čo sa dá vidieť (Klub poslednej nádeje, True Detective). Celý film posúva na úplne inú úroveň a človek mu verí každé gesto a každú slzu. A to exceluje po boku ďalších štyroch nositeľov Oscara. Hudba Hansa Zimmera epickejšia než v Batmanovi alebo Počiatku. Jediné, čo by sa filmu dalo vytknúť je príliš doslovný koniec, kde narozdiel od predchádzajúcich Nolanových počinov dostaneme polhodinové viacnásobné vysvetlenie, čo sa vlastne stalo. A najlepšia scéna sa nachádza v polovici snímku (McConaughey pozerajúci videá od rodiny). Top 2014.

Oculus (2013)

Nie nie, žiadna originalita sa nekoná. Klasická ducharina okorenená neustálymi časovými predelmi s otrasnými výkonmi postáv a neuspokojivým a očakávaným záverom. Ale posledných pár minút pred pointou celkom kvalitné mrazenie.

Nepřítel (2013)

Jeden z najlepších filmov, aký som kedy videl. Neuveriteľná filmárčina.

Hatchet III (2013)

Môj obľúbený Hatchet. Teda aspoň prvé dva diely. Tento už bol oveľa slabší ako jeho predchodcovia. O hercoch sa baviť nebudeme, príbeh neuveriteľne neznesiteľný, správanie postáv rovnako. Jediné čo film ako tak zachraňuje je stále vskutku kvalitný (aj keď oproti predchádzajúcim dielom poslabší a najmä menej originálny) GORE. Bez toho by nemalo žiadnu cenu na to vôbec pozerať. Takto to pre skalných fandov stojí aspoň za jedno zhliadnutie. A už radšej nechajme Victora naozaj odpočívať.

V/H/S/2 (2013)

Jeden z najočakávanejších hororov tohto roku. Minimálne pre mňa. prvý diel bol fantastický a dvojka s tvorcami vyššej ligy nechala tušiť, že sa budeme mať načo tešiť. Po vysokých očakávaniach však prichádzajú veľké sklamania. A tak je to aj pri tomto snímku. Čakal som najlepší found footage, aký bol kedy natočený, že budem mať zimomriavky ešte častejšie ako pri VHS1, Nestalo sa. Dokonca by som povedal, že prvý diel je kvalitatívne lepší a strašidelnejší, hravejší a konzistentnejší. Tentoraz sa nám dvojica vyšetrovateľov vydá vyhľadať mladíka, ktorý doma skrýva zbierku VHS so supernatural obsahom. Prvá a druhá poviedka priemer, na ktorý zabudnete skôr ako film skončí. Štvrtá má svetlejšie momenty, ale nad priemerom ju drží najmä prvá polovica. A kráľom je jednoznačne tretia poviedka Safe Haven. Spočiatku nezaujímavá konverzačka o sekte sa zvrhne v extradrsnú jazdu o prežitie. Celkovo je to len niečo nad priemerom, ale kvalite prvého dielu sa to nepriblížilo.

Static (2012)

Celý film nás zahŕňa akousi temnou a hlavne ťažko prehľadnou atmosférou, kedy vlastne spolu s hlavnými postavami zisťujeme, čo sa to tu deje. Snažíme sa dopátrať ku koncu, kedy všetko do seba zapadne a my pochopíme, o čo tu vlastne šlo. No lenže nakoniec sa nám tu len vykráda The Others a pre hororových (thrillerových) fanúšikov je to rana pod pás a žiadny nečakaný twist. Pozornejší divák odhadne pointu oveľa skôr. Takže nič, čo by sme ešte nevideli.

Pařba na třetí (2013)

No po očakávaniach, ktoré boli zrejme prehnane vysoké tu nakoniec máme sklamanie. Keby to nebolo pod značkou Hangover, možno by sa dalo byť zhovievavejší, takto sú očakávania na mieste. Väčšina vtipných scén už bola obsiahnutá v traileri, čiže už nie sú také vtipné bez úderného momentu. Nečakane mi prišiel druhý diel vtipnejší ako tento. Ale každému zrejme tretí diel sadne inak, čiže skúste sami.

Temné nebe (2013)

U Stewarta je vidieť progres. Síce veľmi pomalý, ale je tam. Určite sú Dark Skies lepšie ako dva jeho predchádzajúce filmy. Tentokrát nám podal x-krát sfilmovaný príbeh o rodinke, ktorá čelí nepriateľom z inej planéty. Paradoxne sa ukázal najlepší práve v scénach, kde o emzákov príliš nejde. Rozpad rodiny a následné spojenie sú tým najsilnejším z celého filmu. Ostatok je jedna priemerná epizóda X-Files.

Jeníček a Mařenka: Lovci čarodějnic (2013)

Asi rovnako dobré ako trailer. Nedostal som nič viac ani nič menej. Podobný Van Helsing je o hviezdičku lepší, ale aj tak to nie je strata času. V polovici to stratí dych, ktorý sa vráti až v poslednej zúčtovacej scéne. Ústredná dvojica je priemerná a krvi som očakával tiež viac. Jednohubka na sobotný večer však môže byť.