Lovci pokladů (1999) (seriál)

Příjemný seriál těžící s Indana Jonesovského námětu a sympatické ústřední dvojice. I když se žádná opravdová dobrodružná jízda nekoná, lepší čumět na polonahou Tiu Carrere než do zdi.

Hodina vlků (1968)

To, že si Bergman vyhání své vnitřní duchy na filmové plátno mi nevadí, ale to že jimi krmí i diváky, to už je docela hnus. Hodina vlků je další z řady "vysoce výživných" pseudointeligentních filmů, nak kterými se každý rozplývá, jak jsou úžasné, jaký je Bergman (Lynch etc.) génius a jaké mají hluboké myšlenkové pozadí, i když se na ně z plátna vyvalí jenom směsice nesrozumitelných výblevů, ze kterých pochopí pěkné prd a umírají při tom nudou. Umění pro umění, ne pro lidi.

Starci na chmelu (1964)

"Starci na chmelu" aneb československé "West Side Story". Český muzikál se svému americkému příbuznému přinejmenším vyrovná a mnoho z jeho písniček zůstaly everegreenem doteď. Kecy jako "film poplatný své době" rozhodně neberu, protože kdo si ve Starcích chce nalézt svoje, najde si to v plných hrstech a kdo nechce, tak ať si trhne nohou.

Kdo se bojí Virginie Woolfové? (1966)

Film s opravdu kulometnou palbou skvělých dialogů. Ale ani ty nejlepší dialogy nedokážou vyznít, pokud je nepodává schopný herec, a v "Kdo se bojí VW" jsou to ti nejlepší! Manželské dvojice v podání Burton - Taylorová rozjíždí pravý herecký koncert a asi jen těžko by se v dnešní době našla dvojice, která by něco takového dokázala zopakovat. Čím víc alkoholu se ve filmu vypije, tím absurdnější a břitčejší dialogy můžete čekat a věřete, že ke konci se budete cítit víc vnitřně rozřezaní, než hlavní hrdinové. Mít stejnou ženu jako Burton, chovám se jako on taky!!!:) ***Věděli jste, že: Burton a Taylorová byli v době natáčení opravdu manželé. V jejich neskutečném jiskření ve filmu se tak odráží jejich skutečný vztah.***

Bitva u Thermopyl (1962)

"When we atack today, our arrows will blot out the sun!" "Than we will fight in the shade". Asi jen málokdo dnes ví, že divácké rekordy bořící Snyderův spektákl "300" není v podstatě nic jiného, než prachsprostá předělávka tohoto více než 40. let starého historického velkofilmu. A jaká vlastně je původní "třístovka"? Typický americký sandálový velkofilm z 60. let se všemy klišé a chybami, které z toho plynou. Všechny postavy ve filmu (včetně Peršanů) hrají (často světlovlasí) běloši, sparťanské helmy vypadají káždá úplně jinak, štíty "Nesmrtelných" jsou pletené z proutí, Sparťani drží své oštěpy jako péra, samotné bitvy trpí značným nedostatkem komparzistů, tž. i "mnohasettísícová" Xerxova armáda chodí v dlouhých vyrovaných řadách asi s třicetimetrovými!!! rozestupy a to už vůbec nemluvím o tom, že se všechny boje odehrávají na planině u nějakého jezera, i když Termopyly mají být soutěska (pokud to tam tak opravdu vypadá, tak se omlouvám a bída ti Snydere:). Když ale pozorujete krále Leonida a jeho 300 mužů odcházet odvážně do války proti tisícinásobné přesile, dostane vás to úplně stejně jako u Snyderova opusu. Sparťané navíc používají nejrůznější důmyslné taktické manévry (skrytí se pod štíty při útoku jízdy, použití ohně při boji s "Nesmrtelnými"), za které by se nemusel styděť ani Millerův comics a jejich vynechání vás místy upřímně zamrzí. Pokud se tedy na film nedíváte až příliš zhýčkanýma očima současného popcornového diváka, určitě vás náležitě pobaví. ***Věděli jste, že: Mezi zástupy nadšených kluků, kteří v mládí shlédli 300 Sparťanů, byl i budoucí comicsový autor Frank Miller. Film ho nadchl natolik, že se podlě něj rozhodl napsat jedno ze svých nejslavnějších děl - "300".***

Jak ukrást Venuši (1966)

Ani nevím, co se mi líbilo víc, jestli překrásná Audrey, Peterovy fígle s bumerangama a nebo prostě film jako celek. Každopádně moc milá podívaná.

Maltézský sokol (1941)

Nerad to říkám, ale tenhle film byl pro mě docela zklamání. Nadšeně jsem čekal, že mě mocný Maltézský sokol uchopí do svých pařátů a nekompromisně mě provleče těmi nejtemnějšími zákoutími noirového filmu... No a on ejhle nejspíš letěl asi moc vysoko... Kontrast světla a tmy mohl být ostřejší, záporák zápornější, příběh tajemnější, femme fatale míň blbější a asi o 150 % krásnější, hlavní hrdina míň sebevědomý a víc depresivnější, tráva zelenější... (eh, i když on je to vlastně černobílý film, že ano;)) No, abych jen neremcal. Film neuvěřitelne táhnou zcela výborní herci v čele s Bogartem. Každý z nich úžasně srší charismatem a každá postava naplno oživá svým životem bez jediného "zašustění papírem". Na vině jsou ale taky výborně napsané dialogy, které mají opravdu šmrnc a říz a dnešní "neonoirovky" v čele s "Dobrým Němcem" a "Black Dahliou" je můžou "sokolovi" jen tiše závidět. Co mi ale výrazně chybělo byl detektivův voiceover a taky aspoň jedna pěkná ženská...:(

Terezu bych kvůli žádné holce neopustil (1976)

Nemám rád filmy s opicema a tenhle nijak nevybočuje z řady. Co jinak říct? Tereza je další z obyčejný filmů pro děti, které tady u nás za komančů vznikly, ale spíše než v duchu "Lucie postrach ulice" nebo "Ať žijí duchové", se nese v rytmu "Dva lidi v Zoo", což mu na atraktivitě pro mě taky rozhodně nepřidá. Podprůměr.

Klenotníci měsíčního svitu (1958)

Pozor spoiler - No, zas tak strašné to nebylo. Vadim sice není žádný Spielberg, ale v Klenotnících předvádí typický řekněme "romanticko dobrodružný" film 50. let. Film je už od začátku okatě mířen na ženskou polovičku našeho universa. Boyd si v něm střihnul typického španělského nabušeného macha, který Bardotové zabije strýčka a pak jí obtáhne tetu, aby svědčila v jeho prospěch. Ta ovšem není tak prodejná jak si prvně myslel, a i když ho miluje, nechá ho v klidu odvést policií. Do všeho se ale připlete naivně do Boyda zamilovaná Bardotová a pomůže mu utéct. Zhrzená tetička jim je s policií v patách, zatímco jí Boyd zklátí i její neteřinku Bardotovou a na konci ji nechá místo sebe zastřelit... No, příběh žádný zárak neni a tak film staví především na dvou věcech - neuvěřitelně fotogenické španělské krajině a neuvěřitelně fotogenické mladé Bardotce, která navíc dokazuje, že za její překrásnou tvářičkou se skrývá i herecký talent. Naivní mladou panu jí věříte i přes to, že měla v té době už za sebou manželství se známým proutníkem Vadimem a také roli svůdnice v jeho "...a Bůh stvořil ženu." A tomu už se říká výkon;)

Záchranáři (1989) (seriál)

Další z legendárních seriálů, které na nás Nova těsně po svém vzniku vychrlila a který jsem naivně a nekriticky miloval, stejně jako ty ostatní. Když jsem se na něj ovšem podíval po delší době (a myslím, že to bylo už v jeho pokročilém stádiu), dost mě to zklamalo a nechápal jsem, co jsem na tom dřív tak žral. A taky mě vždycky strašně znechutil ten hnusný obrázek, co tam byl u závěrečných titulků:/ Bleee