Amadeus (1984)

Člověk může být pyšný, že i v naší zemi se rodí reřiséři jakým je Miloš Forman. Bravisimo!

Amazonka (1999) (seriál)

Stejně jako někteří tady jsem to viděl na TV Markíza a nemohl jsem z toho spustit oči. I když kvalita s přicházejícími díly mírně klesala, rozhodně jeden z nejlepších seriálů konce devadesátých let.

Americká krása (1999)

"Víteje u Veselého kuřátka." Fakt nádherný poetický film. Nevím proč, ale Lesterova proměna je snad ten nejpohodovější týpek, jakého jsem kdy ve filmu viděl.

Americký samuraj (1992)

Tak tohle je béčko jak vyšité. Bradley je tu dušínovský Američan, který ví všechno ze všech nejlíp, vypráská všechny Japonce i Číňany dohromady a navíc má pořád načesané háro, proti němu stojí (naštěstí) charismatický záporák Marc Dacascos (s namalovanýma očníma linkama, aby vypadal jako Japonec) a všude kolem jsou papundeklové kulisy a spousta neschopných kulturistů, snažících se o jakousi parodii na bojové umění. Bitky jsou sice celkem fajn (vzduchem létají ruce a hlavy), ale bojovníci působí jako neskutečná parodie sama sebe (jen dokonce vypadá jako barbar Conan!!!) a občas si připadáte, jako by někdo nahnal fitko na karneval. Nejhůř ale dopadl závěrečný souboj, který probíhá stylem - záběr na Dacascosův ksich, záběr na meče ve vzduchu, záběr na Bradleyho v modrém kimoně, záběr na meče, záběr na Dacascosův ksicht, záběr na meče, záběr na Bradleyho v černém?!?! kimoně, záběr na meče... No, co na to říct? Žádný oscarový film to rozhodně není, ale na druhou stranu se u toho člověk aspoň slušně pobaví a ztraceného času určitě litovat nebude.

Americký Shaolin (1991)

Tak podobnou klišovitou blbost mohl vymyslet opravdu jenom Američan. Autor si očividně představuje Shaolinský chrám jako jeden velký rockn´rollový mejdan, s občasným bojovým tréninkem nebo zápasem ve fotbale. Film začíná opravdu dramaticky. Hlavní hrdina dostane na budku od mladého vlasáče a od svého (samozřejmě šikmookého) mistra se dozví, že mu lhal a že ve skutečnosti nikdy nebyl shaolinem. Hrůza!:) Hlavní hrdina - namistrovaný americký blbeček, se tedy vydává do komunistické Číny s tím, že si nechá oholit hlavu, na krk si pověsí růženec a myslí si, že pak všechny lehce zkope malíčkem na levé noze. (To, že se mu to nakonec povede je věc druhá, ale to už holt k těmhle filmům patří;)). O klišé zakopnete opravdu na každém kroku (například všichni Číňani mluví plyně Anglicky), ale čert to vem. Člověk se u toho nestydatě baví, na plátně se pořád něco děje, hluchých míst je pomálu a to "karate" ve filmu je opravdu hodně koukatelné. A když se budete pořádně dívat, všimnete si v jednom záběru i naší vlajky. ***Věděli jste, že: Podtitul Amerického Shaolina je King of the Kickboxers II. a je tedy oficiálním pokračováním tohoto filmu. Ten ale česká produkce uvedla pod názvem Karate tiger 4. a navázala na něj uplně jiným filmem "Nejlepší z nejlepších", který uvedla jako Karate tiger 5. Proto je tedy u nás uváděn jen jako Americký Shaolin (zatímco v Americe se s ním můžete setkat i pod názvem Karate tiger 5). ***

Anakonda (1997)

Další zbytečný horor bez atmosféry, snažící se svézt na úspěchu animálních hitů jako Čelisti, Piraňa nebo Aligátor. Voight je jako záporák sice slušný, ale ve filmu je v podstatě zbytečný, protože ten největší parchant je stejně ta přerostlá skoro nezničitelná Anakonda, kterou můžete třikrát střelit do hlavy a nebo vyhodit do povětří a ona se v klidu za chvíli objeví zase v plné síle připravená kdykoliv se vám zakousnout do zadku. Jako malý jsem z toho ještě dva dny nespal, ale v dnešní době mi na tom jako jediná opravdu hrůzostrašná věc přijde obří prdel Jenifer Lopez, která je tady nakynutá do opravdu děsivých rozměrů.

Anděl na horách (1955)

Typická propagandistická rekreantská komedie aneb "Účastníci zájezdu 1955". I když snad z každého kroku cítíte, jak na vás dýchá rudý duch tehdejšího režimu, s výborným Jaroslavem Marvanem vám nezbude, než se tomu všemu smát a užívat si nabručeného medvěda na sněhu. ***Vědeli jste, že: Když při výletě uvíznou rekreanti na Lomnickém štítu, Jaroslavu Marvanovi se střídají na krku dvě šály - šedá a vínově proužkovaná.***

Andromeda (2000) (seriál)

Kevin Sorbo očividně velice rád nosí kožené gatě a tak si po Herkulovi střihnul další roli, kde se v podstatě v ničem jiném neobjeví. Andromeda není žádný zázrak, ale tak na úroveň Ster Treck : Hluboký vesmír určitě má a to i díky jednomu neuvěřitelně sexy hologramu;)

Aneun yeoja (2004)

Velké zklamání. Na Someone special jsem se opravdu těšil, sháněl ho přes půl roku a nakonec za něj dokonce zaplatil nehorázných 2000 wm:). Co se mi ale dostalo? Největší plakátový podvod od dob reklamní kampaně na bulvární deník Super. Pokud se z plakátů tešíte na příjemnou romantickou komedii, rychle si nechejte zajít chuť. Výjevy z nich totiž nemají s filmem vůbec nic společného a očekávaný filmový zážitek se asi vytratil někde na cestě z Koreje. Someone Special nenabízí nic než nefungující žánrový slepenec, který skáče od jednoho nesmyslného momentu ke druhému, znechutí roztěkanou kamerou a vše korunuje absolutně nesympatickým hrdinou. Jak může být někdo, koho si tak zamilujete ve Welcome to Dongmakgol, v jiném filmu tak neskutečně otravný, to asi nepochopím do konce života. Sem tam na vás sice probleskne nadějný záchvěv sympatické romantiky, na pozadí všeho ostatního však podobné momenty působí maximálně nuceně a nepřirozeně a kýžený efekt vyšumí zcela do ztracena. Po "Trojce železo" další nepříjemná podpásovka, kterou mi má oblíbená korejská kinematografie nečekaně uštědřila. Doufám, že si podobné exscesy vyplýtvala na dlouho dopředu. P.S. Jestliže ostatní považují za "černý humor" rýpání se v nose, pak tedy máme s ostatními o humoru naprosto rozdílnou představu.