• Krátkometrážní

Dobrodružství kriminalistiky - Písmo (1990) (epizoda)

Antonín Moskalyk nepřestává překvapovat. S tímto seriálem si neskutečně pohrál a nabídl jeden kvalitní díl za druhým. Druhá série začala velmi dobře a doufám, že si vysokou úroveň udrží po celou dobu. I tento kousek byl velmi kvalitní – jak co se samotné zápletky týče, tak i vynikající vybudované atmosféry a herecké výkony jsou rovněž obrovským skvostem. V té době bych opravdu žít nechtěl, protože jak církev, tak i justice byly pěkné svině – ne všichni, ale…Dnešní vězni si můžou kopat do prdele, páč by z nich vymlátili přiznání okamžitě a místo barevné televize na cele a posilovny, by zdechli v kobkách…

Final Girl (2015)

Už podle samotného traileru mi bylo jasné, že tohle asi žádná převratná podívaná nebude, ale těšil jsem se alespoň na průměrné béčko. Lesní naháněčky okořeněné o nějaký ten pořádný mord – přesně tohle je moje krevní skupina. Zvláště pak když tyto kousky pocházejí třeba ze Skandinávie. Tady jsem se ale musel spokojit s americkou produkcí a hned to bylo vidět. Prvních cca 40. minut je neskutečně nezáživných. Máme šanci vidět jednu nebohou oběť běhat po lese, ale její smrt se už odehraje mimo záběr kamer. No a zbytek vyplnil výcvik mladé vražedkyně. O ano, Veronica byl již od dětství cvičena svým učitelem Williamem k zabíjení a přežití v extrémních podmínkách. Jenže i tato pasáž nás moc neobohatí, nepočítám-li jednu bitku na WC. Jeden by už pomalu začal zoufat nad promarněným potenciálem, ale naštěstí přišla druhá polovina filmu. Nečekejte však žádná jatka, lámání kostí ani hektolitry stříkající krve, celé se to neslo v dosti podivném duchu a halucinogenních scén. Ty jediné mě na tom celém zaujaly asi nejvíc. Legračních soubojů a úmrtí se ale nakonec přeci jenom dočkáme. Přišlo mi dost srandovní, že v temném lese se vždy během jednotlivých soubojů na život a na smrt osvětlilo zrovna to místo, kde se bojovalo, zatímco dokola byla tma, aby tak ještě více vynikly ochotnické bojové choreografie jednotlivých aktérů. 40%

Kalendárium (1993) (pořad)

Svého času jsem se na tento pořad České televize díval celkem pravidelně, ale poslední dobou už jen opravdu sporadicky. Líbil se mi na něm ten „průlet“ historií i zajímavosti ze světa známých osobností. Navíc to mnohdy bylo i dost poučné a Saskia Burešová si za svou práci zaslouží uznání a ne posměch…

Dobrodružství kriminalistiky - Série 1 (1989) (série)

První série tohoto seriálu byla více méně dost povedená. Většina dílů měla velmi slušnou úroveň, příběh i atmosféru a já byl nadmíru spokojený. Občas se tu vyskytla nějaká ta slabina, ale tu jsem byl ochotný přehlédnout. Herci i herečky podali rovněž velmi dobré výkony, což taky výrazně dopomohlo k celkové kvalitě. Rád jsem sledoval, jak se „zrodily“ některé kriminalistické techniky a metody. Uvidíme, co nám přinesou další série!

Dobrodružství kriminalistiky - Tým (1989) (epizoda)

Tým je dalším slušným dílem, leč mezi TOP nepatří. Přesto jsem se u něj bavil od první minuty až po tu poslední. Přestože totožnost pachatele známe celkem brzo, bylo zajímavé sledovat všechny ty kriminalistické metody a techniky, jak mu postupně dokazovali jeden zločin za druhým. Akorát jsem nechápal, proč když byl tak výborný kutil a měl toho tolik načteného (pachatel) udělat tak zásadní chybu, že všechno důležité naházel do jednoho mělkého potoka a proč chodil vykrádat kabinky na plovárně. To byl vážně chuj a přestal být ostražitý (navíc kdyby střelil to zlato a šperky – mohl být v balíku), jenže když ON to dělal hlavně pro zábavu…Jiří Adamíra si tu zase střihl roli pana rady, akorát tentokrát ne toho pražského. 70%

Dobrodružství kriminalistiky - Rekonstrukce (1989) (epizoda)

Dostat od doktora na předpis proti obyčejné chřipce nějaké vitamíny a nepatrné množství heroinu – tak to už v dnešní době nepůjde. Nicméně mě tato možnost ve staré Anglii celkem překvapila. ON celkově je tento díl rovněž zajímavý svou pointou zákeřným sériovým vrahem (novomanželem), kterému by to možná i prošlo, nebýt dvou otravných babek, které byly vážně na ránu – zase se ale postaraly o polovinu zábavy. Jo jo on totiž tento případ měl i své humorné stránky. Vašut coby inspektor slavného Scotland Yardu si nevedl vůbec špatně a rekonstrukce vražd se ukázala býti rovněž velmi důležitou a nepostradatelnou „pomůckou“ při vyšetřování a získání klíčových důkazů.

Dobrodružství kriminalistiky - Krev (1989) (epizoda)

V mých očích jde zatím o nejlepší díl tohoto seriálu. Nejen že nás napříč příběhem doprovází správně ponurá atmosféra (zmizení dětí, vraždění ovcí), ale i důkaz toho, že je občas potřeba obejít zákon i pro policisty a inspektory, aby jim tento prohřešek dopomohl dopadnout pachatele a to já schvaluju. Jak Dlouhý tak Vinklář předvedli vynikající herecké výkony. Bylo tu i humorné odlehčení – no prostě šestý díl mě bavil od začátku až do úplného konce se vším všudy.

Dobrodružství kriminalistiky - Střela (1989) (epizoda)

Tentokrát tu máme sňatek z rozumu, akorát že obráceně. Ochlasta, kurevník a karbaník Petr Čepek okouzlil paničku v nejlepších letech, která už nadále nechtěla býti starou pannou, leč ON ani tak netoužil po jejím těle, jako spíš majetku a podle toho se pak začal chovat. Jenže se choval jako prase ke všem okolo sebe a tak když ho odbouchli, bylo těch podezřelých hned několik. Vrah to měl celkem promyšlené, ale světlo světa spatřila balistika, která coby nová metoda začala teprve nedávno nabírat první slávu a i tentokrát dopomohla chytit pachatele. Čepek byl excelentní, to se musí nechat, Maciuchová – Brodský – Munzar – Vaculík však rovněž odvedli slušnou práci a k pousmání byl i manželský pár chudáků a to neustálé vyčítání Valérie Zawadské…

Dobrodružství kriminalistiky - Otisk (1989) (epizoda)

Otisky prstů jsou stejně „dobrým důkazem“ jako taková rtěnka na límci košile. To je pak panečku pěkný průser. Tento díl nepolevil z kvality svých předchůdců, takže i zde jsem byl velmi potěšen. Sice jsem tvůrcům moc nežral ono vyobrazení toho, že se děj odehrává v USA, ale budiž. Herecké výkony byli dobré, tady si určitě stěžovat nemůžu. Co se samotné zápletky týče, tak pár slabších míst by se tu našlo (třeba fakt, že šerif neprohledal okolí kvůli placatce a na to přijdou až borci ze soukromé agentury…), ale i tak opět nadprůměrná záležitost.

Dobrodružství kriminalistiky - Bertillonáž (1989) (epizoda)

Zarputilý přepisovatel (písař) Bertillon sedl O. Havelkovi mnohem lépe, než jeho role v Panoptiku města pražského – to musím uznat. I díky němu se mi třetí díl tohoto seriálu taktéž hodně líbil. Mělo to něco do sebe a jeho technika sic měla údajně jepičí život, byla velkým přínosem pro kriminalistiku. Rovněž musím pochválit výkon Jozefa Husára (coby vraha a anarchistu), který loupil a vraždil. K pousmání bylo přeměřování vězňů a jejich rýpavé komentáře ve věznici (přeměřování pinďoura…). Takže i v tomto případě jsem byl velice mile překvapený.

Časové pásmo bylo změněno