Vinnetou - Rudý gentleman (1964)

Kniha znovu v ústraní, ale to nevadí - kvalitatívne podobné zvyšným dvom filmom.

Dračí srdce (1996)

Jeden z filmov môjho detstva, ku ktorému mám stále vrelý vzťah. Väčšina peňazí bola síce zrejme vrazená do (stále zachovalých) efektov na draka a zvyšok filmu (kostýmy, rekvizity, kulisy, davové scény...) môže pôsobiť trochu lacno, stále ide o funkčnú rozprávku o boji dobra so zlom, rytierstva proti tyranii, pôvode zla a spáse vlastnej duše s príjemnými hercami, úžasnou hudbou, miestami prekvapivo drsným násilím, slovenskými exteriérmi a emocionálnym záverom. (UPDATE 18. 5. 2021).

Bořiči mýtů (2003) (pořad)

Zaujímavý seriál zo stanice Discovery o týme fyzikov preverujúcich rôzne mýty, príbehy a zážitky, či už novodobé alebo historické. Hoci kvalita niektorých mýtov (niekedy skúšajú veci, ktoré môžu byť využiteľné v praxi alebo sú aspoň zaujímavé, inokedy úplné hlúposti slúžiace pre zábavu amerického diváka) a celkových častí niekedy kolíše, ide o jeden z najlepších seriálov tejto stanice.

Mumie se vrací (2001)

Celkom kvalitné pokračovanie a s dobrou hudbou.

Ztracený svět: Jurský park (1997)

Určite slabšie ako jednotka, ale aj tak stále kvalitné pokračovanie. Napriek všetkým logickým nezmyslom, ktorých je tu ešte viac ako v jednotke a sú očividnejšie a napriek nereálnosti a občasnej prehnanosti. Kvalitou filmu zostáva vlastný smer - film nie je iba pokračovaním prvej časti, ide svojou vlastnou temnou cestou, väčšina hlavných scén sa odohráva v noci, je akčnejší ako jeho predchodca, pričom nestráca atmosféru a napätie. Silnou stránkou je aj hudba, ktorá nerecykluje skladby z prvého filmu (hlavná melódia je až v závere), ale je kompletne nová a rovnako kvalitná a perfektne podfarbuje atmosféru. Napriek všetkým kritikám ide o dôstojné pokračovanie dnes už kultového prvého dielu, ktoré akurát možno nie je pre všetkých.

Jurský park (1993)

Na tomto filme som frčal už asi od šiestich rokov a za ten čas som ho videl nespočetnekrát - toľkokrát ako tento film som asi žiadny iný nevidel. Už vtedy ma udivovala tá atmosféra podfarbená perfektnou hudbou a skutočné "oživenie" dinosaurov. Hoci sa doba pohla, efekty vôbec nezostarli, práve naopak - keď si človek pomyslí, čo dokázal Spielberg už v roku 1993 hneď ho napadne, že tie efekty by sa lepšie nedali urobiť možno ani dnes. V pár záberoch to už síce vyzerá trochu zastaralo, vo filme je fakt neskutočne veľa chýb a logických nezmyslov, nič to ale nemení na konečnom výsledku. Zároveň je tu rozpracovaná myšlienka vzťahu človeka a prírody (konkrétne pokusu človeka o jej ovládnutie) a hrania sa človeka na boha. Pre mňa je tento film nostalgia a jeden z mojich najobľúbenejších.

300: Bitva u Thermopyl (2006)

Moje hodnotenie je priamoúmerné historickej, realistickej, scenáristickej a myšlienkovej hodnote filmu. Ten je síce veľmi zábavný a obsahuje veľké množstvo mužných hlášiek, efektných spomaľovačiek a hromadu zapamätateľných scén, nič to však nemení na jeho prázdnosti. Pár hlášiek (ktoré scenáristi iba prebrali z komiksu a ten priamo z histórie) sú možno epické, drsné a mačistické, ale nerobia film prelomovým. Samotné spracovanie filmu je zas až neznesiteľne zidealizované, postavy sú rozdelené na dobré a zlé, krásne a obludné, úplatné a verné (atď.), o historickej stránke tiež nemožno moc hovoriť - zostalo tu len pár mien a veľmi hrubý náčrt udalostí, pričom po realistickej stránke je film v mínusových číslach (nosorožec? slony? obludy? žiadna zbroj? stratégia?). Niekto môže namietať, že film je surrealistická až artová výpoveď z pohľadu nespoľahlivého rozprávača o boji dobra so zlom, spravodlivosti proti barbarstvu a podobne, na celkovej prílišnej naivite príbehu to však nič nemení. 300 teda zostáva zaujatým pseudohistorickým akčným výplachom, pri ktorom sa môže človek síce dobre zabaviť a precítiť efektný emocionálny zážitok vyplývajúci z detinsky prostučkého vyobrazenia udalostí, o nejakom skutočnom, odvážnom, historickom - alebo nebodaj edukačnom - posolstve však nemožno hovoriť. Po prečítaní komiksu zostáva hodnotenie rovnaké. Hoci je film adaptáciou komiksu a niektoré umelecké rozhodnutia, prvky a slabiny sú prebraté z neho, niektoré si filmári vymysleli sami - nosorožec, mutanti (satyr v Xerxovom háreme???), slabý príbeh odohrávajúci sa v rovnakom čase v Sparte atď. Fašistické podtóny (aj keď tu skôr "nadtóny") filmu (ochrana tradičných hodnôt malou skupinou kultúrne uvedomelých, statočných, fyzicky vypracovaných a 100%-ne heterosexuálnych borcov proti inváziám hôrd podradných tmavých sexuálnych degenerátov z Východu, ktorých do krajiny vpustili prehnité, zvrhlé, slabošské a skorumpované "liberálne" elity) sú tiež kapitola sama o sebe. (UPDATE 2020).

Pán prstenů: Dvě věže (2002)

Dej je oproti jednotke rozdrobenejší, celý film je natočený na preskačku medzi jednotlivými líniami (čo môže vyznieť trochu otravne), voči knihe je z celej trilógie najnepresnejší a pôvodný príbeh si upravuje najviac, ale stále je to skvelý film a výborné pokračovanie. Hudba Howarda Shora prináša nové nádherné melódie (najmä emotívne rohanské husle), dej sa výrazne posunie ďalej a hoci sa s knihou zahráva, je stále zaujímavý a pútavý. Herecké výkony zostávajú na vysokej úrovni, kostýmy a kulisy sú kvalitné a správne fantasy "špinavé". Druhý diel trilógie sa určite nemá za čo hanbiť a obliehanie v druhej polovici filmu je jednak predohrou veľkolepého tretieho dielu a jednak je ukončené jednou z najepickejších scén z celej série.

Simpsonovi (1989) (seriál)

Jeden z najlepších seriálov (nielen animovaných), aké som kedy videl. Nekonečná záplava dnes už klasických hlášok a nezabudnuteľných scénok, plných skvelého humoru na jednej strane a presahu do životných problémov typickej americkej rodiny (a prenesene aj každej rodiny celosvetovo) na strane druhej, seriál posúvajú na vyšší level. Nie je čo povedať, televízna legenda, ktorá inteligentne a aj viac-menej slušne pobaví a poteší (takmer) každého. Len škoda novších sérií, ktoré síce ponúkajú vyššiu kvalitu animácie, ale nižšiu mieru zábavy či vôbec kvality. Ale to už je osud každej legendy, ktorá nehodlá skončiť, kým na to ešte má. (UPDATE 8/7/2023).

Poslední legie (2007)

Pseudohistorický výplach so slabými efektmi a kulisami, viditeľne gumovými rekvizitami a kostýmami, chatrným dejom, zle natočenými bojovými scénami a celkovou stupiditou. Predlohu nepoznám, vernosť s knihou teda porovnávať nemôžem, v prípade filmu však možno s kľudom povedať, že ide o odfláknutú infantilnú hlúposť a prepálenú rozprávku, ktorá v konečnom dôsledku neprináša nič, iba absurdne a najmä (v porovnaní s inými hollywoodskymi filmami, ktoré aspoň fungujú po stránkach príbehu či akcie) nefunkčne kašle na históriu. (UPDATE 18. 5. 2021, 3. 4. 2022).