Království nebeské (2005)

Kinoverzia je za 4*. Historickú presnosť nekomentujem, kostýmy, zbrane a dobová atmosféra s typickým Scottovým vizuálom podfarbená skvelou hudbou sú však výborné. Dej je jednoduchý, Bloom v hlavnej úlohe ujde hoci vedľajšie postavy sú zahrané lepšie a ich pôsobenie má väčší vplyv na dej a hlavná postava je iba pešiakom v hre ostatných postáv a k slovu sa prakticky dostane až v druhej polovici filmu, keď sa vzoprie náboženským vodcom aj nadradeným a pokúsi sa zvrátiť už vopred prehraný (?) boj. Akčné scény sú natočené kvalitne a hoci, čo sa ich veľkosti týka sú prehnané, individuálne súboje sú na hollywoodsky film celkom realistické. Kinoverzia je teda americký veľkofilm s kvalitnými bojovými scénami a jednoduchým a pochopiteľným posolstvom o zbytočnosti medzináboženských bojov a vojen. Režisérsky zostrih je už bez debaty za 5*. Konanie postáv je vysvetlené lepšie, čo sa týka postavy kráľovnej (presvedčivá Eva Green), ktorej je pridaná celá jedna dejová línia s jej malým synom, ako aj prerodu hlavnej postavy z nábožensky založeného človeka podriaďujúceho sa všetkému naokolo ako božej vôli, na človeka, ktorý vezme čin do vlastných rúk a rozhodne sa aspoň pokúsiť zvrátiť vopred stratenú situáciu (čo dobre symbolizuje scénka na púšti s horiacim krom) - skrátka dej je celkovo prepracovanejší. Režisérska verzia je úplnejšia, komplexnejšia, historicky o čosi presnejšia a oveľa kvalitnejšia a posúva film z klasického amerického epického pseudohistorického akčňáku na rovinu prepracovaných "historických" filmov s nejakou tou myšlienkou na zamyslenie.

Počátek (2010)

Nolan nesklamal (ako vždy) a natočil perfektné sci-fi s dychberúcou technickou stránkou, dobrými hereckými výkonmi a zaujímavým záverom, ktorý pritiahne najväčšiu pozornosť a vynúti si opakované vzhliadnutia... Hudba Hansa Zimmera dokonale podfarbuje dianie, každá postava je spracovaná, má tu svoju úlohu (najviac miesta má samozrejme DiCaprio, o ktorého tu celý čas ide), kamera (a celkové technické spracovanie) sú najväčšími kvalitami filmu. Dej o skupine "zlodejov myšlienok", ktorí majú tentoraz "myšlienku vložiť" je zaujímavý a závisí na mnohých detailoch, na ktoré občas tvorcovia nanešťastie zabudli alebo si ich nevšimli (divák je však tak zažratý do deja, že si to všimnú iba vyslovení hľadači chýb), ako celok je ale spracovaný a podaný výborne a efektne. Novodobý skoro-nástupca Matrixu sa vydaril.

Nesmiřitelní (1992)

Bez debaty jeden z najrealistickejších westernov (možno aj najrealistickejší). Výborná kamera, skvelí herci a myšlienka. Dej je síce pomerne jednoduchý, vo filme ale ide skôr o posolstvo proti zbraniam a zabíjaniu. Žiadne mega prestrelky, žiadny hrdina jazdiaci do západu slnka a čestné duely, ale vraždy zo zálohy, tiene krvavej minulosti, odolávanie starým nerestiam a snaha o život v pokoji. Eastwood natočil typ westernu, ktorý nikto nečakal a nebál sa (naopak, bral ako povinnosť) ukázať skutočnú tvár divokého západu bez príkras, na ktorú nie sme zvyknutí a ktorú budeme mať možno problém prijať a to si treba ceniť.

Pán prstenů: Návrat krále (2003)

Posledná a najlepšia časť z trilógie a určite jeden z najlepších fantasy filmov všetkých čias. To všetko vďaka výbornej réžii, perfektných efektoch (na taký rozpočet až nadpriemerných), dokonalej hudbe, výborne vystavanom scenári a hlavne na majstrovskom spracovaní pôvodného Tolkienovho príbehu. Niektoré momenty (zapaľovanie majákov, príchod rohanskej jazdy...) možno oprávnene považovať za jedny z najepickejších v dejinách filmu. Film, ktorý môže človek vidieť niekoľkokrát a stále sa (napriek dĺžke) nenudí ani minútu. Režisérsky zostrih zážitok z filmu ešte zväčšuje a prináša mnoho ďalších veľmi dobrých scén. Jeden z mojich najobľúbenejších filmov a zároveň zakončenie jednej z mojich najobľúbenejších sérií.

Poslední vládce větru (2010)

Určite to nebol taký prúser aký som čakal, efekty znesiteľné a hudba výborná (James Newton Howard). To, čo mi vadilo boli slabé bojové scény, tie ich kung-fu tančeky a priamočiarosť deja...

Forrest Gump (1994)

Zmiešanina komédie a tragiky s výbornými hercami (najlepší je samozrejme Tom Hanks v hlavnej úlohe), perfektný výber dobovej hudby, ktorá skvele podtrhuje atmosféru a samozrejme scenár a réžia, ktoré vytvárajú jeden z najnepravdepodobnejších a najvtipnejších (niektoré hlášky sú jednoducho nezabudnuteľné) filmových príbehov vôbec - zrejme preto je to ale tak vtipné. Veľmi pekný a dojemný film a zároveň kronika americkej histórie o jednoduchom "prosťáčikovi", v ktorého takmer nikto neveril, napriek tomu však dokázal všetkým vytrieť zrak (a ani si to nevšimol).

Proti všem (1956)

Spracovanie je výborné, keby trochu privriem oči za to, v ktorom roku to bolo natočené tak je to na 5* - hlavne za bitku o Vítkov, ktorá je z celej trilógie natočená najkvalitnejšie, kvalitu tohto snímku však po technickej stránke znižujú hlavne kreslené scenérie, ktorých je tu dosť a po dejovej stránke citeľná "straníckosť" a poplatnosť (čiže úprava histórie) vtedajšiemu komunistickému vedeniu. Napriek tomu, čo sa spracovania týka - kostýmov, davových scén, bitiek a celkovej monumentálnosti si film tie 4* určite zaslúži.

Princezna Mononoke (1997)

Japonské animáky moc rád nemám, ale tomuto musím dať 5*. Krásny dej, perfektná hudba a animácia, a určite je to jeden z najlepších animovaných (aj neanimovaných) filmov vôbec. Zo začiatku to možno vyzerá divne (skoky ako z trampolíny, jazdec na jeleňovi atď.), ale keď človek vydrží až do konca tak môže s kľudom povedať, že tie 2hod života nepresedel zbytočne. Majstrovské dielo so silným (nielen ekologickým) posolstvom.