Království zombie (2019) (seriál)

Seriál Kingdom funguje vo všetkých rovinách a polohách, ktoré si zaumienil. Výborne zmáknutá seriálovosť a nadväznosť (nebingeoval som), výborné a jasné politické i intrigánske prostredie, vydarení zombieci a aj ich ataky. Herecky na pomery juhokorejskej televíznej tvorby taktiež nadpriemerné a veľmi ma teší, že Kingdom dáva presne taký zombie fanservis, ktorý sme očakávali od Game of thrones, ale sme ho bohužiaľ nedostali.

Vlak do Pusanu (2016)

Po formálnej stránke trafil Sang-ho Yeon presne klinček do hnijúcej hlavičky. Vlak so zombiekmi vyvoláva možno pocit dačoho ako Hady v lietadle, ale je to nápadité, umné a naozaj sa na to dobre pozerá. Príbehovo to síce nie je nič svetoborné, ale to vôbec nevadí. Sympatické obsadenie, skvelé masky a dobré masové scény. Jediné čo by som vytkol sa až tak samotného filmu netýka - rozhodne sa vyhnite českému dabingu. Ja som na to natrafil na Film+ a to sa skrátka nerobí takýto šlendriánsky dabing na takýto film!

Přežít (1991) (TV film)

Mňa by iba veľmi zaujímalo, kde sa tento skvost schovával celý môj život? Neskutočný mix žánrov, ktorý funguje v každej svojej rovine, či už sú to hororové pasáže, riadny detektívny film-noir alebo aj výborná komédia. Lovecraftovské finesy sú tu rozbalené na diváka ad absurdum a čuduj sa svete úplne to funguje. Fred Ward je výborné nekompromisné súkromné očko, ktoré sa rozhodlo nepraktizovať mágiu vo svete, v ktorom je v podstate každý čarodejník. Keď je privolaný k prípadu straty drahocennej knihy (áno, áno bájny Necronomicon) zaplieta sa do nebezpečnej hry plného čiernej mágie a podivného okultizmu (znalcovia už asi tušia). Okrem Prastarých sa vo filme stretneme aj s goblinmi, gargoylmi, vlkolakmi, úpirmi a hlavne zombiekmi - scéna na stavbe patrí aspoň pre mňa k top komediálnym scénam. Neznáma vec, ale smelo do toho, pre fajnšmekrov povinná jazda!

Arachnofobie (1990)

Frank Marshall dokázal svojím debutom, že proste vie. V detstve ma toto absolútne obišlo a dostal som sa k tomu až teraz, ale podarený mix žánrov. Pomerne často sa hovorí, že film sa neberie príliš vážne a preto ten humor vyniká, ale tu by som povedal, že film sa berie dosť vážne a komediálnosť vychádza z toho, že paroduje sám seba, či už postavami, hláškami alebo prostredím. Aj na dnešnú dobu slušné lakačky a celkovo príjemne strávený čas. A je super, že v tej dobe sa aj takéto capiny robili so zmyslom pre detail a vo svojich mantineloch to malo hlavu aj pätu.

Veselé stránky (2022)

V konečnom dôsledku veľmi znepokojivý film. Atmosféra je veľmi dusivá a mám rád filmy, v ktorých netuším kam sa to bude celé bude uberať. Tu síce ani tvorcovia zrejme nevedeli, kam to posúvať, ale skôr v tom vidím benefit než niečo, čo by som mal vyčítať. Aby ste mali predstavu do čoho idete, tak je to (ako som už spomínal) znepokojivý mix filmov ako: Napoleon Dynamit, Orange County a Komiksoví zlosynovia. Čiže ak ste si užili tieto spomínané netradičné a hlavné podivuhodné komédie, tak smelo aj do tohto kúsku.

Tetris (2023)

Veľmi hravý a nápaditý film, ktorý pri svojej téme doslova prekvapuje na všetkých frontoch. Režijne zvládnuté na jednotku, výborný soundtrack, príjemné a vskutku hravé finesy a dokonalé herecké výkony. Egerton si to doslova užíval. Čo to má spoločné s reálnymi skutočnosťami je otázne, ale s veľkou pravdepodobnosťou málo. Jednoducho...výborne vyskladaný film, ktorý chytí a nepustí.

Muž s kinoaparátem (1929)

Progresívne dielo o ktorom sa vôbec nebojím povedať, že predbehlo svoju dobu!

Vřískot (2022)

Nostalgická rana priamo na solar! Úprimne som nečakal, že z Vreskotu sa bude dať ešte dačo vytrieskať, ale treba uznať, že Matt Bettinelli-Olpin a Tyler Gillett pristúpili k celému projektu s patričným rešpektom, neuveriteľným zápalom a pravou láskou. Najlepší legacy sequel/requel (neviem, názov nie je ustanovený), ktorý nám bol v poslednom období naservírovaný. Skrátka, príjemný fanservis, ctenie si originálu a kvalitné meta narážky a naozaj nič viac netreba. Wes by bol hrdý ;)

Wednesday (2022) (seriál)

Riverdale meets Harry Potter...a prekvapivo dosť dobré. Tim Burton si zrejme plní svoj sen a blažene sa utápa v čiernohumornom addamsovskom bahne. A vychutnáva si to plnými dúškami - temná atmosféra, výborna hudba, skvelý vizuál, slušný príbeh a výborné herecké výkony, ktorým jednoznačne kraľuje výborná Jenna Ortega. Myslím si, že po tomto výkone budeme o nej určite ešte počuť a jej kariéra pekne smeruje k tomu, aby sme o nej hovorili ako o scream queen tohto desaťročia. Každopádne, výborne sa to pozerá, nenudí to, odsýpa to. Aj napriek 5* hodnoteniu sa pár výtok však nájde. V sérii je citeľne vidieť rozdiel v dieloch, ktoré režíroval Burton a ktoré nie a treba si povedať úprimne, že Luis Guzmán sa až tak nehodil do úlohy Goméza.

Kovboj Bebop: Lovec odměn (1998) (seriál)

Veľmi pekne filmovo poňaté, akcia odsýpa, dokonalý soundtrack a skvelé príbehy, ktoré bavia a neomrzia. Výborné anime, ktoré môže baviť a nadchnúť aj odporcov japonských animákov.