Doktor Strange (2016)

Lepší tři, na tu comicsovou bídu posledních let je to závan trošku svěžejšího vzduchu, který ale musel celý obstarat Benedict Cumberbatch s malou pomocí Madse, u kterého jsem se ale nemohl ubránit čekání na to, kdy konečně někoho sní...

Logan: Wolverine (2017)

Zbytečně přeakčněné a překrvavené, ale je tam Logan :-)

American Crime Story (2016) (seriál)

Nepřehledné. To je asi hlavní nálepka, kterou se dá první série o OJ Simpsonovi označit. Pro Evropany většinou nečitelné, protože jednak je americký soudní systém odlišný od našeho a jednak skoro nikdo u nás neví, kdo to OJ Simpson je, co utvářelo společnost (nejen) v Los Angeles v té době a další reálie, které jsou podle mě k pochopení a proniknutí do děje důležité. Co se autorům i hercům povedlo, bylo nijaké vykreslení výsledku, z kterého si každý může udělat závěr, ale závěry se od sebe mohou diametrálně lišit, asi tak, jako se lišily názory v době procesu. Mě to ale na kolena nesrazila, jenom velmi dobře bavilo.

Ona (2013)

O emocích, s kterými se někdo identifikuje, někdo ne. Univerzálně dobrý film to není... může být veselý, depresivní, nebo nijaký.

Miliardy (2016) (seriál)

Psychologické drama s jednou hlavní postavou, která je podle scénáře hodně dobrá psycholožka, má největší slabiny právě v psychologii postav. Akorát trvá cca 10 nebo 11 dílů, aby to člověk dostatečně prokoukl. Dívá se na to celkem dobře, i přes často pomalé tempo a dost nepřehledné skákání v časové linii s občasnými flashbacky (např. pohřeb Donnieho). Jednotlivé episody jsou z větší části soběstačné, ale seriál má přitom ambici vyprávět složitý a vrstevnatý příběh. Spolu to jednoduše neladí. Jde o hezký exkurz do z části fiktivního světa investičního kapitálu a žalobců a vyšetřovatelů, ale upřímně, pokud bych si měl vybrat, raději se podívám na Suits, i když je to víc právnická soap opera než drama. Vlastně jediné, co seriál drží na úrovni, která pro mě znamená chtít se dívat, jsou některé dobře napsané dialogy a pak oba mužští hlavní herci, kteří, i když role nejsou napsané zdaleka tak dobře, jak by je uměli zahrát, podávají dobré výkony. --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Tak druhá série už nabrala víc směr k mocenským hrátkám a přímo z ní čiší (i když zatím distingovaná) touha po moci. Proto lze jen vroucně doufat, že se děj nezvrhne směrem, kterým se zvrhl House of Cards. Nakonec se nezvrhl, a Chuckův machiavelistický meisterstueck v podobě tahu obětování dámy, jezdců a koňů, jenom aby zasadil finální (? - samozřejmě, že ne :-) ) úder, byl hodný respektu a pohrdání zároveň. Reakci některých aktérů, hlavně Rhoades seniora, nejsou příliš uvěřitelné, ale tak podklady pro další zápletky jsou nutné.

Jedna noc (2016) (seriál)

Wow, wow. Pokud by to nebylo trapné, přidal bych i další. Orange is the New Black je v porovnání s tímto jen lesbická soap opera. Vykreslení sociálních, etnických, společenských problémů v kontextu soudobé Ameriky a jejího fungování právního, vězeňského a mediální systému je brilantní. Navíc, tahle minisérie má parametry hodně kvalitního divadelního dramatu. Tak, jak některé díly, mě už dlouho nic nenapnulo, a "nelechtalo" nervozitou z toho, jak to dopadne, protože to mohlo dlouhou dobu dopadnout všelijak, vrahem mohl být kdokoli, a happy end (i když ne úplný), se konat vůbec nemusel. Herecké výkony, malé "bizarnosti" jednotlivých postav, zapojení hudby, prolínání různých rovin u soudu a... prostě všechno, bylo skvělé. Tu a tam by se nějaká drobnost našla, ale to je při stopáži více jak 8 hodin další pozitivum, protože udržet kvalitu skoro v každé minutě po tolik hodin je fakt majstrštyk. Tleskám, a přál bych si, aby toho bylo víc.

Stranger Things (2016) (seriál)

Po pár dílech zklamání. Má to sice "mysteriózní" atmosféru, konspirační teorie je vidět skoro za každým rohem, a "šarm" (řekl bych spíš uhozenost) osmdesátých let je zobrazen dobře. Jenže mi na tom hodně vadí schématičnost děje mimo hlavní zápletku (vztahy, reakce postav apod.) a okaté přehrávání ve většině rolí (Winona Ryder, dětští herci). Jestli to mělo být součástí osmdesátkového feelingu, tak se to do seriálu absolutně nehodí a velmi to kazí dojem a zážitek ze sledování. -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Dvojka je uhozenější, ale to je právě dobře, protože tenhle námět, zasazený do 80. let nemůže být neuhozený. A když se ubere přehrávání a hysterie a přidá se civilnější vyznění, lepší vykreslení charakterů a práce s nimi, kvalita stoupá. Trochu se sice bojím, že to třetí sérií akorát zkazí, ale snad se budu mýlit.

Westworld (2016) (seriál)

První série ukázala, že v dalších sériích může jít o něco skvělého, anebo se látka první sérií vyčerpá a nic víc, než zajímavá hra na "budoucnost a umělá inteligence" kombinovaná se spotřební společností z toho nebude. Westernové prostředí je takový hezký bonus.