Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Sci-Fi
  • Dobrodružný

Recenze (2 092)

plakát

Star Trek: Nová generace - Aquiel (1993) (epizoda)

Renée Jones, představitelka Aquiel Uhnari pochází z Floridy, z města Opa-Locka. Hlavní architekt ho navrhl na motivy pohádek Tisíce a jedné noci. Nachází se zde největší koncentrace novomaorský staveb na západní polokouli. Tohle samotné je zajímavější než celý děj. Jako detektivka příběh moc nefunguje, i když snaha tu byla.

plakát

Star Trek: Nová generace - Loď v láhvi (1993) (epizoda)

Jedna z průměrnějších epizod se skvělým charismatickým záporákem, který zase až takový záporák není. Jenže jsme v Nové generaci a tady je průměr sakra vysoko. Postavu Moriartiho jsem si oblíbil a bylo by hezké, kdyby si s ní scenáristé pohráli a dali jí víc prostoru.

plakát

Star Trek: Nová generace - Změna velení 2/2 (1992) (epizoda)

Chain of Command jsem měl zafixovanou jako jednu z nejlepších epizod Star Treku. I když postupem času trochu vybledla, k absolutní špičce ji pořád počítám. Nesmlouvavě prosazované nové pořádky, výslechová linie a efektní eliminace hrozby nepřátelského útoku jsou působivé i po letech. Děj je jen střípek něčeho mnohem většího odehrávajícího se v pozadí, něčeho co brutálně vtrhlo do mikrokosmu Enterprise a vyžádalo si to i změnu na postu kapitána. Jen ten Riker by se nemusel chovat jako umanuté děcko.

plakát

Star Trek: Nová generace - Změna velení 1/2 (1992) (epizoda)

Poslední hranice (2020)

Ruské a americké druhoválečné filmy jsou si v mnohém podobné, ale Rusové mají nad Američany tři nepřekonatelné výhody. Za prvé mají nekonečnou zásobu krásných žen, za druhé jim to sebevražedné hrdinství člověk rád uvěří a za třetí se nebojí vyvážit patetické scény pořádnou dávkou hořkosti. Podolskije kursanty kombinují syrová jatka a pomalé romantické scény. Kupodivu se to spolu netluče. Především proto, že život nebyl ke kadetům nijak vlídný. Při snaze ucpat díru ve frontě a zastavit postup německé 5. pěší divize jich drtivá většina padla. Scénář je k hrdinům podobně nemilosrdný a protože rozpočet je tradičně velkorysý a neomezuje ho strašák Hollywoodu jménem PG-13, film má občas téměř syrovou atmosféru.

plakát

Star Trek: Nová generace - Kvalita života (1992) (epizoda)

Béčková verze epizody TNG Evolution, s horší atmosférou a přímočarejší zápletkou. Když už se recyklují staré věci, čekal bych osvěžení novým nápadem, ne úpadek.

plakát

Star Trek: Nová generace - Tenkrát v Deadwoodu (1992) (epizoda)

Posedlost Divokým západem je něco, co se musí u američanů přetrpět. Z tohohle mixu komedie a dramatu šlo vymáčknout mnohem víc. Třeba nějakou komedii a drama.

plakát

Star Trek: Nová generace - Rošťáci (1992) (epizoda)

Tahle epizoda je přímočará až to bolí. Pokoření a obsazení Enterprise je téměř výsměch Rikerovi a následné snadné podvolení zase zneuctění schopností posádky. Ústřední zápletka je zoufale samoúčelná. Chápu že otrlí členové Hvězdné flotily jsou zvyklí na ledacos, ale tohle přece muselo nadchnout i je. Alespoň jsme si užili mladou cynickou Ro. Guinan se ani nemusela vracet do své pravé podoby.

plakát

Star Trek: Nová generace - Slečna Q (1992) (epizoda)

V každé sérii Nové generace je žena, do níž je možné se platonicky zamilovat. V šesté si tuhle roli ukradla Olivia d'Abo. Zároveň je téměř to jediné, čím je tahle epizoda zajímavá. Slušný námět rozředilo rutinní zpracování a zbytečně krotká zápletka.

plakát

Star Trek: Nová generace - Únosci (1992) (epizoda)

Téma je parádní, skvěle zpracované a hrozba téměř strašidelná, ale paradoxně jsem si z celé epizody zapamatoval jen Datovu uspávací Ódu na Skvrnku, jejíž první čtyři verše jsem se okamžitě naučil nazpaměť. Robert Wiemer natočil několik dílů Star Treku a vesměs všechny mají ten samý problém. Udušený potenciál. Dokonce i skvělá epizoda Parallels mohla být ještě mnohem lepší.