Pán prstenů: Společenstvo Prstenu (2001)

Když se Společenstvo Prstenu objevilo v kinech, nebylo mi ještě ani dvacet let. Přesto jsem si téměř jistý, že ve svém životě už neuvidím preciznější a epičtější fantasy ságu. Peter Jackson se opřel o extrémně kvalitní předlohu, spojil talent a odhodlání stovek lidí, a stvořil excelentní dílo kterým definoval standard. Jeho laťka nebyla dodnes překonána - a co víc, nikdo se jí ani nepřiblížil. Zážitek by byl poloviční bez hudby Howarda Shorea. Je tak skvělá, že atmosféra je hutnější s ní a bez filmu, než s filmem a bez ní.

Star Trek: Vesmírná loď Voyager - Hnus (1997) (epizoda)

Hologram potkává holograma. Sociopatický izomorf v podání Lalenda Orsera je jediným pozitivním prvkem v téhle epizodě. Dokonce ani jako další kostička v Doktorově evoluci neobstojí.

Star Trek: Vesmírná loď Voyager - Havran (1997) (epizoda)

Odvážně se vydáváme tam, kde už před námi byli úplně všichni, díl 6. Sedmá pokračuje se začleňováním do posádky, jenže minulost se nedá jen tak ignorovat. Pro rozvoj postavy je to stěžejní epizoda, přesto mi bylo líto, že se nezaměřila na šikanózní cestu přes území B'omarů.

Star Trek: Vesmírná loď Voyager - Škorpion, část druhá (1997) (epizoda)

Někteří říkají, že seriál doopravdy začal až tady. Je to pochopitelně nadsázka, přesto platí, že stejně jako DS9 definguje Válka s Dominionem, VOY definuje potýkání s Borgem. Kdyby nebylo excelentní epizody Dark Frontier, řekl bych, že je to nejfilmovější dvojdíl celého Voyageru.

Star Trek: Vesmírná loď Voyager - Nemesis (1997) (epizoda)

Chakotay je vtažen do hořké občanské války. Excelentní epizoda s lahůdkovým námětem a drtivou pointou. Tohle bych napsal, kdyby byli scenáristé trochu schopnější. V TNG by to byla epizoda k níž bych se čas od času pravidelně vracel. Ve VOY je to velice slušný nadprůměr.

Star Trek: Vesmírná loď Voyager - Svátek (1997) (epizoda)

B'Elanně začal ten nejhorší den jejího života, ale nemusí si zoufat, protože dopadne velice dobře. To k čemu už se dlouho schylovalo, se konečně naplní.

Star Trek: Vesmírná loď Voyager - Dar (1997) (epizoda)

Jsem asi jeden z mála, komu se víc líbila Kes než Sedmá, takže jsem na změně hereček prodělal. Přesto ani já nemůžu popřít, že čerstvě osvobozený Borg je mnohem zajímavější postavou, než překotně stárnoucí Ocampa. Seriálu to bez debat pomohlo, takže za mě dobré.

Star Trek: Vesmírná loď Voyager - Škorpion, část první (1997) (epizoda)

Star Trek: Vesmírná loď Voyager - Krizový scénář (1997) (epizoda)

Zásadní otázka zůstává - kdy je už naprosto jasné, že jde o holonovelu? Mě to napadlo při proslovu Tuvoka, kdy zmínil nezkušenost Chakotaye. Pochyby jsem ovšem měl už při scéně v chodbě. Závěrečná třetina s rebelujícím programem je trochu navíc. Klidně bych si vystačil se soubojem povah a tvůrčích vizí.