Ratatouille (2007)

Pixar posunuli hranice animátorské dokonalosti jěště dál, než pro mě bylo třeba. Chválím za promakané detaili, co se týče celé Paříže ( Eifelovka tu vypadá líp než ve skutečnosti) a kuchyně. Problém nastal v tom, že krysy jsou mé neoblíbené zvíře, a jelikož (jak už sem říkal ) animace byla tak skvělá, že myši v tlupě vypadali jako reálné. Vím, že je to je pouze můj subjektviní problém(a pár odpůrců krys), ale lehce mi tyto horní záběry kazili chuť z filmu. Vždy dám přednost Tomovi z Toma a Jerryho:-). Příběh sice nedosahuje kvalit Shreka a humorem nesrší třeba jako v Úžasňákách, ale celkově se jedná o milou a roztomilou podívanou, která je hlavně originální ( hlavně nápad s tahaním za vlasy byl super, připomínal mi návrat do dob Křečka v noční košily, kdo viděl určitě pochopí:-)

The Amputee (1974) odpad!

Nechápu jak všichni můžou být z toho hnusu tak unešeni. Fakt, že všechny začátky jsou těžké, nijak neospravedlňuje toto odporné a bezesmyslné video. A jak se tu dočítám, prý snad i působivé ? cha... Pohled na amputovanou končetinu, ve které se hrabe mladý Lynch je možná nechutný, ale nazvat jej uměním opravdu nelze.

Master & Commander: Odvrácená strana světa (2003)

Ultrarealitstická sonda do posádky britské lodi Surprise s výtečným Crowem a ještě lepším Bettanym. Technický dotaz - ti mladí důstojnici to bylo nějaký vtip ? Nebo v 18.století bylo běžné, že na válečné lodi se nacházeli 13leté (odhadem) děti a dokonce s vyššími hodnostmi ?

Vrahův polibek (1955)

Pěkná live kamera a hrátky s noir odstíny nezachrání absenci nějakého příěhu. K tomu ta příšerná závěrečná bitva alias kdo trefí více fugurín. Nestyděli by se za ni ani Laurel a Hardy.

Harry Potter a Fénixův řád (2007)

Davide Yatesi děkuji. Pro mě tenhle doposud neznámý režisér dokázal to, o co se trojice režisérů marně pokoušela před ním. Převést fantastické příběhy o brýlatém hrdinovi na plátno tak, aby původní knižní předloha byla zachována. O to jsem byl více překvapen, že se to povedlo až u Fénixova řádu - nejdelšího dílu. Měl jsem strach, že se v případě Fénixova řádu to dopadne podobně jako v Ohnivém poháru. Půlka scén se vytratila, mistrovství světa ve famfrpálu bylo věnováno chabých pět minut, závěrečné finále úděsně zkráceno a představení Lorda Voldemorta zabralo pár chvilek. Za to Yates vybral opravdu to nejpodstatnější, tak skvělým způsobem, že i nečtenář knihy musel pochopit celý děj. K tomu připočteme krásnou hudbu dotvářející pomocí skvěle zvolených barev temnou atmosféru, skvělé triky a famózní závěr na Odboru záhad. Z nově příchozích postav mě zaujala pekelně skvělá Helen Carter v roli Bellatrix a překvapení mezi žáky Lenka Láskorádová v podání zajímavé Evanny Lynch. Za to mě zklamala tutově nezajímáva Katie Leung i mírně přehrávající Emma Watson. Dále co se týče herců, tak se absolutním králem opět stává nejlepší ze smrtijedů Jason Isaac alias Lucius Malfoy a nechůtný Severus Snape v podání charismatického Alana Rickmana. Škoda jen, že neustále (jak už to v příbězích o Harry Potterovi bývá zvykem) musíme snášet laciné nevtipné vtípky a pokusy se dívaka každou (ne)možnou chvíli diváka rozesmát.

Kluci nepláčou (1999)

Drsný, násilný, smutný, ale také bohužel reálný a pravdivý snímek o životě a útrapách jednoho transexuála. Po shlédnutí tohoto filmu jsem docela změnil ( stydím se, že jsem nezměnil názor už spíš!!) svůj pohled na transexuály. Sexuální scény ( jak ta milostná, tak i ta násilná) jsou působivé a skvěle natočené. Dále scéna výslechu Brandona u policie a násilné svléknutí Teeny u Leny doma jsou děsivé. Hilary Swank si oskara za svůj úžasný a nepřehráváný (jak by se dalo u jiných čekat) zaslouží.

A.I. Umělá inteligence (2001)

Nechápu proč vůbec někdo srovnává jak by A.I. natočil Kubrick. On a Spielberg jsou pro mě naprosto odlišní režiséři. Kubrick by z A.I. udělal rozvláklou nudící fylosofickou sci-fi. Zato Steven natočil krásnou (myšleno opticky) vizi budoucnosti s úchvatnými efekty. Ve které na konci filmu pochopíte, jak člověk je geniální a jedinečný tvor, který nebude nikdy nikým nahrazen.

Šestý smysl (1999)

POZOR POZOR !! Před shlédnutím Šestého smyslu se nedívejte na film 50x a stále poprvé, kde je vyzrazena pointa k tomuto snímku !! Je měl tu smůlu, že mě na to nikdo neupozornil a přišel jsem o jednu z nejgeniálnějsích point.

Roundhay Garden Scene (1888)

Ani bych se nesnažil hodnotit ty dvě vteřiny a jeden záběr tohoto výtvoru zvaného - FILM. Spíš bych chtěl ohodnotit snahu a genialitu těch lidí, kteří měli ten dar, že dokázali stvořit něco tak skvostného jako je FILM. Škoda jen, že pánové jako Louis Aimé Augustin Le Prince nevědí jakou vlnu novověké zábavy odstartovali. Přál bych si mít stroj času, kterým bych letěl časem do roku 1888 a jako poctu jejich dílu, bych jim daroval nějaký film z dnešní doby.