Big Lebowski (1998)

Herecké výkony pro které se těžko hledají superlativy a režie rozhodně nezaostává. V daném žánru bych snad rozdával oscary. Po druhém shlédnutí a vychutnání si tohoto snímku včetně všech detailů film docela jistě nakročil k tomu stát se kultovní záležitostí. Nevidím lepší lék na pohnutou náladu než si dát bílýho rusáka, pustit si Lebowskiho a nebo si jít raději prostě zahrát bowl...

Che Guevara (2008)

Po Motocyklových denících jsem nějak přirozeně doufal v objektivnější stvárnění tohoto "hrdiny". Dočkal jsem se ovšem Ernesta jako pomalu osvíceného, sociálně cítícího revolucionáře bojujícího za svobodu a demokracii - tím jeho charakteristika vyplívající z tohoto snímku končí. Tato Che Guevarovo osobní výpověď podaná zvláštně dokumentární cestou byla navíc zbytečně zdlouhavá, místy až nudná. Na druhou stranu, film pochopitelně nelze brát jako objektivní, historické drama a to, že jsem něco takového očekával bylo spíše mojí chybou. Při vnímání pod správným úhlem pak film má co nabídnout.

Reservation Road (2007)

První minuty tohoto filmu bych si dovolil nazvat strhujícími ovšem velmi rychle se z onoho působícího námětu a silných emocí stala (ostře řečeno) nudná lyrická esej. Některé situace se mi začali zdát navíc neadekvátní či příliš uměle vyvolávané. Nakonec mě i závěr nechal poměrně chladným i přes vyhrocenost situace. V globálnějším pohledu zajímavý film, který nabídne vynikající herecké výkony a několik velmi působících momentů ovšem tím to bohužel končí.

(1998)

Nepochybně geniální kousek, vytříbený Aronofskyho styl, ovšem ten se mu k samé dokonalosti povedlo zobrazit až v Requiem for a Dream...

Yes Man (2008)

Musím říct, že jsem se několikrát u tohoto filmu opravdu upřímně zasmál což měl tento film přinést a to splnil. Ze začátku jsem navíc ucítil, že bych mohl být vtažen i do zajímavého děje, to se ovšem nestalo. Děj byl strojený a jestli něco nebyl tak zajímavý a poutavý. Myslel jsem si, že by se romantická zápletka mohla člověku alespoň trochu dotknout srdce, ale to se vážně nestalo. Navíc nějaké scény mi přišli až příliš okatě ujeté, například shromáždění Yes, Carlova jízda na motorce a další. Takže ve výsledku film, který mě pobavil, navodil pozitivní náladu ale nic víc, nic míň.

Dvanáct rozhněvaných mužů (1957)

Neuvěřitelně nápadité dílo. Až mě zarazilo, jak jsem byl v tažen do oné situace. Nemám co vytknout.

Hodný, zlý a ošklivý (1966)

Mezi westerny prostě špička. Narozdíl od Tenkrát na západě tenhle kousek nerve tak za srdce ovšem vůbec mu to neubírá na hodnotě. To vyvrcholení strastiplné dějové linie - prostě geniální, a to zrovna nejsem vyznavač westernů. Nenapadá mě jediná věc, kterou bych mohl popřít dokonalost tohoto snímku.

Krvavý diamant (2006)

Film, který nám přináší zejména obraz občanské války v Sierra Leone. Toto silné téma je přeneseno do Hollywoodského trháku a to zcela bravurně. Celkem na místě by byla námitka, že se jednalo o příliš jednoduchý příběh se spoustou do očích bijících klišé, s předvídatelným dějem a nakonec tak trochu násilně vytvořeným dojemným závěrem ale mě to v tomto snímku absolutně nepřekáží. Zwick se vydal touto cestou, aby divákovi naservíroval samotný obsah, který byl v tomto případě nadmíru závažný. Podařilo se mu to výborně a onu podstatnou výpovědní hodnotu, kterou tento film nese, dokázal díky tomu přenést velmi širokému okruhu lidí.

Magnolia (1999)

Trvalo nějaký čas, než jsem si našel chvíli zrovna na tříhodinové drama, nicméně podařilo se. Nevěděl jsem o tomto filmu v zásadě nic, ale každopádně toto jsem nečekal. Bravurní herecké výkony, vynikající scény a v neposlední řadě vypjaté životní situace dělají z tohoto snímku monumentální dílo. V nadměrném množství postav a dějových linií, které jsou nám s bravurním střihem servírovány, jsem se pro mé překvapení vůbec neztrácel. Film mě naprosto pohltil, tři hodiny utekly jako nic, a já jsem po skončení zůstal sedět jako puk. Problém byl ten, že jsem v zásadě zůstal ohromen vším co jsem vyzdvihl, ovšem nenašel jsem nic dalšího. Nenašel jsem další hodnotu, kterou bych si z filmu odnesl - film mě sice jako celek ohromil, ale nechal mě naprosto chladným. Nesdelil mi žádnou myšlenku, která by mi prošla hlavou či srdcem. Ač mám pocit, že to byl snímek naprosto špičkový, z tohoto důvodu, možná čistě osobního, musím jednu hvězdičku z maxima ubrat.

Volání o pomoc (2007)

Film na mě ze začátku působil poněkud chladným dojmem a trvalo delší dobu, než jsem se vcítil do děje, zejména než jsem blíže proniknul do postavy Charlieho. Přesně tak to ovšem mělo být, protože posléze ono procítění bylo o to silnější. Herecký výkon Sandlera byl vynikající a na něm také dle mého názoru film spočíval. Výtečný Cheadle kvalitu snímku podtrhl. Faktem je, že mi ve skrytu duše něco na tomto filmu chybí, nemám pocit, že to prostě lépe natočit nešlo. Přesto díky vynikajícím hereckým výkonům a zejména proto, že ve mě film zanechal výraznou stopu a hluboce mě zasáhl, musím ho zařadit mezi špičku.