olinka.o

Ola Borsíková

okres Ružomberok
the same as you

• 21.8.2011  17:30

Jeden z tých známejších dielok priekopníkov kinematografie, ktorý má akýsi dej. Hneď na začiatku vidíme v diaľke chlapíka na bicykli, dostane sa medzi guľujúcich sa dospelých ľudí (to sa len tak v súčasnosti nevidí), šmykne sa na ľade - pričom mu odletí čiapka- a vzápätí odchádza preč smerom, ktorým aj prišiel.

• 25.7.2011  10:53
    Batman (1989)

Do roly Batmana či Brucea Wayna sa Keaton skrátka nehodí. Jack Nicholson ho svojím stvárnením Jokera zatieni hneď ako sa objaví, čo je ale hádam viac "chybou" scenáru ako Keatonovho hereckého výkonu. Paradoxne v meste Gotham, plnom zločincov je práve väčšia pozornosť venovaná Batmanovi. Často sa tam zjaví dokonalá tvárička novinárky Vicky Valeovej, ktorá tam našťastie nič nepokazí a navyše scény, ktoré má s Jokerom sú nezabudnuteľné - večera v múzeu, tanec vo veži v katedrále... Tim Burton sa svojej úlohy chopil skvele a vytvoril nesmrteľného Batmana, s typickou neopakovateľnou temnotou podfarbenou Elfmanovou hudbou. "Jack? Jack is dead, my friend. You´ll call me - Joker."

• 16.7.2011  07:59
    Black Books (TV seriál) (2000)

18-dielny seriál o večne opitom kníhkupcovi Bernardovi? Keď som o tom počula prvý krát, veľmi ma to nezaujalo. Predsa som si však pozrela jeden diel, dala som **. Nechápala som, ako môže mať toľko percent - zhliadla som ďalšie diely a už sa moje hodnotenie zvyšovalo až na dnešný stav. Momentálne to pozerám po druhý krát a Black Books patrí do mojej TOP10 :-). Od Grahama Linehana som zatiaľ nič iné nevidela, avšak rozhodne to po videní tohto famózneho sitcomu nenechám tak...arogantný Bernard, benevolentný Manny a zúfalá Fran = najlepšie seriálové trio všetkých čias. B.B."Oh, let´s, then we can all make some tofu...for the doplhins who live in the fridge."

• 9.7.2016  23:18
    Blade Runner (1982)

Nuž... 4 dni som ho pozerala, na 1.krát sa to proste nedalo celé dosledovať. Nezaradil sa medzi filmy kvôli ktorým by som odložila spánok :). Malo to tajomnú atmosféru - to ja rada - ale prišlo mi to trochu bezobsažné a...neprekonateľne nudné (!). Daždivo nudné. Alebo žeby to bol film, na ktorý sa musí dozrieť?

• 2.9.2011  09:50

Bol by to obyčajný "lumiérovský" šot, nebyť toho jedného verejného premietania, keď ho pustili od konca - múr sa postavil sám od seba. Demolácia sa uskutočnila v areáli ich továrne pod vedením Augusta, ktorý bol jedným z piatich mužov vystupujúcich v tomto snímku.

• 9.9.2011  19:00

Príchod pracovníkov z továrne je oficiálne považovaný za prvý "film" v histórii kinematografie, v Repas de bébé nachádzame prvopočiatky rodinného filmu, miesto prvej filmovej grotesky zaujíma Postriekaný striekač. A náznaky science-fiction hľadajú mnohí práve v Mechanickom mäsiarstve. Neskôr bol tento známy gag adaptovaný aj Porterom v Dog Factory (1904).

• 18.9.2011  16:52

Mierne chaotický pohľad na procesiu Arabov, medzi ktorými možno zazrieť i ľudí s bubnami a rohmi. Z opačnej strany prichádzajú miestni Švajčiari nasledovaní Afričanmi a pred budovou the Divan stoja obyvatelia Ženevy. Opäť stacionárny záber dokumentárneho charakteru ako je už u Lumiérovcov a ich kameramanov zvykom. Mňa osobne to veľmi nezaujalo, skutočne tomu chýba prehľadnosť, no to sa dá ospravedlniť tým, že im šlo skôr spontánne zábery...

• 24.8.2010  17:51
    Detektív Kripta (TV seriál) (2009)

Ja som si myslela že niečo horšie ako " V mene zákona" už na Slovensku vzniknúť nemôže. Mýlila som sa. Presne teraz to dávajú v televízore, tak viem o čom hovorím. Už po prvých 10-ich sekundách je vám všetko jasné...už len tie bezduché, naivné rozhovory - hrôza! a to ani nehovorím o tých hereckých výkonoch...

• 21.8.2011  16:36

Ďalší krátky "film" od Lumiéra, presnejšie prvá filmová aktualita. Zaujímavé, že čím sú tie ich diela jednoduchšie, tým je zložitejšie to adekvátne komentovať. V každom prípade, zachytáva to francúzskych fotografov vychádzajúcich z lode (tú loď si všimla až po treťom pozretí :D). Poniektorí gentlemeni na znak pozdravu skladajú klobúky, v rukách držia kufríky alebo rovno fotografické prístroje. Na ženách zase môžme vidieť honosné kapišóny a v rukách slnečníky...v jednu chvíľu tam dokonca vidieť i taký "detail", ako kúdol dymu z cigary akéhosi pána. Zaručene sa tam toho skrýva omnoho viac, než sme schopní zaregistrovať pri prvom sledovaní.

• 4.9.2011  20:27

Detailnejší pohľad z postupne sa rozbiehajúceho vlaku na skupinky ľudí, ktoré tvoria Európania, Palestínski Arabi a Židia - sú rozoznateľní podľa charakteristických klobúkov, oblečenia a fúzov. V diaľke sa črtajú ruiny kontrastujúce s novšou staničnou budovou. Skrátka krásny záznam Jeruzalema od Alexandre Promia, jedného z Lumiérových kameramanov z januára 1897.

• 12.9.2011  19:23

Hoci Lumiérovi hádam šlo o ukázanie frekventovanosti ich kina, do popredia záujmu sa tlačí skôr ulica pred onou budovou. Prechádzajú po nej rozličné koče, cestu sem-tam križujú i ľudia v ich fascinujúcom oblečení - to ma uchvacuje už od prvého videného šotu Lumiérovcov, rovnako ako aj dopravné prostriedky tejto doby- ktorí očividne vedia, že sú natáčaní, čo dávajú najavo sklonením klobúka (páni), či permanentným pozeraním do kamery so širokým úsmevom na tvári (dámy) - pokiaľ som to v tom videu neveľmi dobrej kvality správne rozoznala - samozrejme na svoju dobu je i také dačo zázrak!

• 31.5.2012  13:10

"You're a wizard, Harry." "I'm a what?" Pamätné slová, po ktorých sa z "just Harry" stal Harry čarodejník, ktorého dnes pozná celý svet. Rozprávka, ktorá učarovala (takmer) všetkým, nielen deťom. Niet sa čomu čudovať, svetu mágie a kúzel sa skrátka nedá odolať. Trio hlavných protagonistov si od začiatku počínalo skvele, obsadenie dospelých hercov je tiež do bodky dokonalé. A čo sa Williamsovej hudby týka, tá tú kúzelnú atmosféru len a len podčiarkuje. Podmaňujúci úvod do Harry Potter série. PS: Pre fans odporúčam vidieť rozšírenú verziu, s predtým vynechanými scénami...

• 3.6.2012  12:04

"It' s not our abilities that show what we truly are. It' s our choices." (Dumbledore) Dvaapolhodinové odhalenie tajomného sveta čarodejníkov sa Columbovi opäť vydarilo a to najmä vďaka: ►schopným hercom: Tu by som rada vyzdvihla komický výstup Kennettha Branadha v úlohe čarodejníckej celebrity Gilderoya Lockharta ("Let me introduce you to your new Defence Against the Dark Arts teacher. Me."), potom hlavného záporáka tohto diela - Jasona Isaacsa, ktorý svojím odmeraným a negativistickým prístupom presvedčil hádam všetkých divákov ("Red hair... vacant expressions... tatty second hand book... you must be the Weasleys."). Avšak musím spomenúť aj malú rolu Christiana Coulsona, na ktorého si budeme všetci veľmi dobre pamätať (napriek tomu že sa už v žiadnej časti neobjavil), ako na mladého, ale zato o nič menej bezcharakternejšieho lorda Voldemorta. ►a vernému pridržiavaniu sa knižnej predlohy. Čo podľa môjho názoru v tejto časti vôbec nie je chybou, pretože sa ako horlivá fanynka knižnej verzie aspoň nemusím sťažovať na žiadne deformácie charakterov ani na spotvorenie scén. Na druhej strane, nebolo to našťastie ani otrocké kopírovanie knihy, takže pár vecí aj prekvapí a rozosmeje.

• 11.7.2011  15:29

Scott Hicks do sveta filmu s The Boys are back veľa nového nepriniesol. Snímok to bol pekný, s niekoľkými podarenými scénami, (Artie na kapote auta a flegmatický Joe, austráske prostredie, rozhovory s mŕtvou manželkou..) ale chýbal mi tam nejaký výraznejší dejový zlom. Aj napriek Clintovmu vynikajúcemu hereckému výkonu, nemôžem hodnotiť viac ako tromi hviezdami. Zdalo sa mi, že sa tam režisér snažil vopchať všetko, čo sa ľahko zapáči masám ľudí, ale slabý príbeh tým neprekryl.

• 29.8.2011  10:36

Video z rodinného prostredia ukazujúce Augusta Lumiéra a jeho dievčatko, ktorých sme mohli vidieť aj v Repas de bébé.

• 21.8.2011  16:04

Nie, nebol to len príchod vlaku, ale i novej éry - filmu !

• 28.8.2011  17:02

Od natočenia snímku prešlo 116 rokov, ale téma je aktuálna stále :).

• 20.8.2011  11:22

Názov hovorí snáď za všetko. Auguste Lumiére v jednoduchom dobovom oblečení sedí so svojou korpulentnou manželkou s pásikovanou košeľou, na záhrade, s dievčatkom ktorej sa snaží do úst napchať najprv akýsi krém a potom keks. Žena zatiaľ pije z malého pohárika, a chvíľami sa obracia k dieťaťu...Až zarážajúce, že na počiatku všetkých dnešných filmov, boli len takéto polminútové jednoduché videá...Avšak práve vďaka nim, sme dnes tam, kde sme :-).

• 28.8.2011  16:28

Podobne ako aj prvý oficiálny "film" od Lumiéra, i tento má akýsi začiatok a koniec. Spočiatku sa chlapíkovi nedarí vôbec vyskočiť na plachtu, dokonca si vyslúži kopanec od dozorcu (nie nadarmo je tento šot známy aj pod názvom Brimade (fr. šikanovenie) dans une caserne ;), raz tam spraví celkom obstojný kotúľ a piatykrát sa odtiaľ neúspešne snaží dostať. Aspoň vieme, ako asi sa naši predchodcovia v 19. storočí zabávali.

• 27.12.2015  15:23

Pozitíva: hudba, koncert vo Folsom Prison (ale to je zase hlavne o hudbe...), prvé stretnutie s June, nahrávanie v štúdiu. Ostatné - 50% filmu, snáď okrem úvodu- šlo poväčšinou mimo mňa. Škoda že sa toto dobré (resp. perfektné!) v tom "ostatnom" akosi stratilo...najväčšmi ma nebavili tie opletačky s jeho manželkou Vivian, neskôr aj s June a ešte aj tie drogy. Tie časti mi boli dlhé ako týždeň pred výplatou. On the other hand:-) /////J. R.: I got a couple of songs I wrote in the Air Force. You got anything against the Air Force? Sam Phillips: No. J. R.: I do.\\\\\ //////Vivian Cash: You can't wear black. It looks like you're going to a funeral. J. R.: Maybe I am...\\\\\