Gravitace (2013)

Vizuálně a zvukově jeden z nejlepších počinů, které se k nám poslední roky přivalili, a jediné, čeho mohu litovat, že jsem ho nezastihl v kině, ale až v běžném TV vysílání. Tohle musel být opravdový kino zážitek, podobně jako třeba Dunkerk. Sandra Bullock si tu odehraje v podstatě představení jednoho herce, ale o postavy tu opravdu až tak nejde. Kochejte se prací zvukařů, skladatelů, kameramanů a všech možných technických profesí, tento film je jejich oslavou.

Uprchlík (1993)

Devadesátky jsou prostě zlatou dobou klasických thrillerů, a Uprchlík je pro mě naprostým králem mezi nimi. Vracíme se do doby, kdy byl ještě příběh tím hlavním,  o co ve filmu jde, a postavy byli napsány tak uvěřitelné, že jste je mohli potkávat kdekoliv ve skutečnosti, a zároveň mezi nima panuje přesně taková chemie a vztahy, jako můžou být na každém pracovišti. "Co děláš? - Přemýšlím - Tak mi u toho přines koblihy". Ikonických scén je tu nepřeberné množství, a vždycky jsou obohaceny o nějakou nestárnoucí hlášku,, která zároveň i vykresluje dané charaktery "Já svou ženu nezabil - To je mi jedno". Uprchlík nedává ani na vteřinu spát, od začátku do konce se jede v obrovském tempu, které prostě nikdy nepoleví, a udrží si diváka po celou stopáž. Uprchlík má prostě všechno, co dobrý film potřebuje. Od Forda je tohle pro mě jednoznačně nejlépe zahraná role, a to že se nedostal aspoň nominaci na Oscara, je mi těžkou záhadou.

Česko Slovensko má talent 9 (2021) (pořad)

Řekl bych, že tato série byla z dosavadních ta nejslabší, možná už je čas si připusit, že tahle show už by měla skončit, nebo minimálně by měla být vysílána s většímí časovými rozestupy. Když vezmu catsingová kola, tak se tu opakují stále stejné neduhy, těžké dětství = postup, dítě = postup, dement = postup... Ale postup letos v podstatě nic neznamenal, protože do finále se stejně postupovala skrze zlatý buzzer, a to hned 6x, takže přes klasické ANO se dostali do finále jen dva lidi v následném diváckém hlasování...Kdo to celé korunoval, tak byla Jasmina Alagič, jakožto naprosto jednoznačně nejhorší moderátorka, která se kdy v podobné show u nás objevila, už nikdy víc prosím. Když se podíváme na samotné finále, tak výběr byl podle mého těžce průměrný, výjma vítězů tam opravdu nebylo moc z čeho vybírat. A kdo by zasloužil 4x křížek? Tak to je samotná TV Prima. Na Primě už se po několikáte rozhodli, že bude lepší, když finále odvysílají ze záznamu. Člověk si řekne OK, tak to jsou čeští soutěžící pěkně v loji (nakonec teda češi vyhráli,takže beru zpět). K tomu si řekne, OK, tak nebudu sledovat dané soc. sítě a podobné věci, abych nevěděl, kdo vyhrál. No a oni zprávu o tom, kdo vyhrál, dají do svých hlavních zpráv ještě před přenosem!!! To opravdu svět neviděl. Tak když o to nemáte zájem, tak to nevysílejte....

Až vyjde měsíc (2012)

Wes Anderson je neskuetční hračička a snílek, s neutuchajízí fantazií, a právě díky tomu jsem si jeho filmy oblíbil. Až výjde měsíc pro mě byla před lety první zkušenosti s jeho filmy, a přesně taková ta děcká radost, a vlastně až naivita z tohoto filmu doslova stříká. Přitom je to všechno tak poetické, a vizuálně dokonalé, že si to prostě hned zamilujete. Vůbec se nedivím, kolik herecký hvězd se takovéto projektu upíše, a do rolí, které jdou kolikrát úplně oproti zažitým pořádkům. Chtěl bych jednou žít přesně v takovémto světě, který Wes Anderson vytvořil ve svém filmu. A Kara Hayward je ve svých 13 letech až nebezpečně koketní...

Marie Terezie - A Woman at War (2019) (série)

U tohoto hodnocení je krásně vidět, jak rozhoduje počet hodnocení... První díl hodnotilo mnohem více lidí, a tak ti, kterým se první řada nelíbila, tak zde již nehodnotili, a díky tomu tu jsou už většinou lidé, kterým se série obecně líbí, a hodnocení je tak vyšší. Ačkoliv obecně panuje názor, že první dva díly jsou lepší, prostě paradox no :) Podle mého není mezi sériemi nějaký velký kvalitativní rozdíl. Tady se naopak posouváme dál co se nějakého syrového pojeti reality týče, máme tu pěkně divoké scény hanobení prostitutek, či honu na "čarodějnice" v podání církve. Zlepšil se také postsynchron, takže hlasy už tolik nevystupují z televize. Samotná Marie Terezie je tu ale dosti otravná a nesympatická, a její přerod do sebestředné machny spoustu diváků nepotěší. Stejně tak to, že mezi první a druhou řadou je zjevně jen pár let rozdílu, ale díky výměně hereček projde hlavní postava gigantickou vizuální změnou, ačkoliv vedle ní nikdo nezestárl ani o den...

Půlnoc v Paříži (2011)

Nejsem expert na Woodyho filmy, ale několik těch z posledních let jsem viděl, a řekl bych, že tohle je takový jeho typický, a snadno rozpoznatelný film. Hodně poeticky zaměřený film, těžící z velké nostalgické atmosféry 20. let. Příběh si plyne jak procházka noční Paříží, nikam se nespěchá, a opět tu máme v podstatě jedno z těch děl, kde je město v hlavní roli, ikdyž trochu jiným způsobem, než bývá zvykem. Přiznávám, Wilsonův snílek je pro mě až skoro vzorem a klidně se přiznám k tomu, že bych jeho zálibu v minulosti velmi rád sdílel, a také se do nějakých dřívějších dob podíval. Z dnešního hlediska je tam také ve vedlejších rolích spousta hvězd, v té době ještě né moc známých, což také zajisté potěší.

Putování se zvířaty: Sportovní rekordy (2004) (TV film)

Tenhle dokument jsem viděl několikrát jako dítě, a dnes jsem se k němu po letech opět vrátil zpět. Ano, animace za ty roky opravdu viditelně zestárla, a jako mnohem lepší bych viděl, kdyby i zvířata byli kompletně digitální, než toto napasování živých zvířat, a záběrů z jiných dokumentů do digitiálního prostředí sportoviště. Ano, celé je to takové hravě dětinské, že si to právě děti podle mého užijí nejvíc, ale prostě, je to strašně originální a vpravdě geniální nápad, a já se u toho prostě královsky zabavil i po letech.

Jason Bourne (2016)

První tři filmy pro mě měli vždy takový nádech odudovosti, a hlubší myšlenky prezentované skrze osobní pomstu. Tady se dějově posouváme dost dál, většina původních postav už se nevrací, nebo je rychle odstraněna, a startuje se něco nového. A to nové je hlavně velká akční nakládačka, která nenechá ani na vteřinu spát. Je čas vypnout mozkové buňky a nechat se unášet vší tou akcí, která provází celý film. Ale zpracování je to spíčkové, to se musí nechat, a závěrečná automobilová honička je ve svém oboru opravdu špičková. Jen už to prostě není ten Jason Bourne z prvních tří filmů.

Lajna (2017) (seriál)

První série k nám před lety dorazila v době, kdy se vezla na vlně tehdy extrémně propagovaného Vyšehradu. Hned od začátku byla vidět více profesionální tvůrčí práce, a lépe posazený humor, než u Vyšehradu. Postupně se ale začal seriál ubírat jiným, horším směrem. Od satiry hokejového prostředí a hokejových osobností se ve druhé sérii přešlo spíš ke klasické vztahové komedii, kterou korunoval příšerným hereckým výkonem Stanislav Šárský. Trojka je pak kvalitatitvně těžce rozdělena na dvě půlky, kdy první je strašná, a druhá je naopak nejlepší částí celého seriálu. Tak a teď uvidíme, jak dopadne od stejného tvůrčího týmu seriál o hazéné.

Lajna - Série 3 (2021) (série)

Dosti rozporuplná sezona, jelikož první polovina je vážně děs, a v podstatě funguje jen na tom, že si šíleně trapným způsobem utahuje ze Slováků. No a pak jsou tu poslední tři díly, kdy se konečně dočkáme pořádné dávky hokeje, a najednou jsou z toho nejlepší díly seriálu. Jo, a taky samotný Bůh. Tvůrci se chválabohu zbavili příšerného Šárského, takže tu aspoň neotravuje on, a díky závěrečným dílům je tato série ve výsledku lepší než ta druhá.

Časové pásmo bylo změněno