1864 - Epizoda 4 (2014) (epizoda)

Čtvrtý díl už jede na plné obrátky. Stále se občas řeší prapodivně na půl incestní vztah hlavní trojice, ale scén není naštěstí příliš. Atmosféra už je na té nejlepší možné notě. Figurky na šachovnici rozestavěni a začínají se dělat první tahy. Politici na obou stranách si nahánějí ega a vojáci jsou pouhými pěšáky v mnohem větší hře.

Volání divočiny (2020)

Velká škoda jako vždy výborného Harrisona a milého příběhu v topícím se digitálním nešvaru. kdo máte rád digitální zvířata a krajinu, tak si klidně přidejte 4*. Já jsem však konzervativec, takže bych raději uvítal živého psa, a natáčení v krásné Aljašské přírodě, která je až příliš často nahrazována natáčením před zeleným pozadím.

Případ mrtvého nebožtíka (2020)

Snad první pokus o parodii od dob Majora Maisnera. Je tu vidět snaha o originalitu, a tvůrci vytáhli spoustu zajímavých nápadů. Ale celé je to tak 50/50. Někdy se až moc zbytečně tlačí na pilu, a je až moc vidět, že tvůrci prostě chtějí být vtipní, a chtějí, aby se divák smál. Snaha o vtipy je opravdu snad každých 10 vteřin filmu. Někdy by neuškodilo upřednostnit kvalitu před kvantitou. Co se dá určitě ocenit, tak je absence jakýchkoliv fekálních či sexuálních vtipů či dvojsmyslů, na kterých jsou dnešní moderní komedie mnohdy postavené.

1864 - Epizoda 3 (2014) (epizoda)

Třetímu dílu nejvíce pomohlo, že se na jednotlivé dění podíval více zeširoka. Je tu více politiky a reálných známých osob dané doby. Nemáme tu tak moc scén ústřední dvojice Petr a Laust, což je však za mě dobře. Takhle se aspoň konečně dostáváme více do samotného dění, a nasáváme tak atmosféru a činů dané doby.

Hlava Medúzy - Hlava Medúzy (2021) (epizoda)

Ale jděte, tohle už jsme přece všichni 100x viděli, tak proč znova??? V jednotlivých aspektech je to jinak klasický Renč. Snaha o rádoby "cool" kameru, která ve výsledku vypadá jako levné dokudrama z 90. let. Dále snaha o "komplikovaný" scénář, který končí tak nějak na půl cesty, a ve výsledku je finální rozuzleni divákovi tak nějak ukradené. K tomu všemu obsazení mnoha provařených známých tváří, kde to samotný Dvořák prostě nezachrání, když mu má sekundovat absolutně se nehodící Isteník, nebo obecně špatně hrající Čvančarová.

Božena - Epizoda 2 (2021) (epizoda)

Znatelně lepší než první díl. Ke zlepšení určitě přispělo zapojení dobových autorů, které většina známe ze školní docházky. Konečně je tu tak více cítit atmosféra dané doby. Člověk se také dozví i nové fakta, aspoň pro mě je novinka třeba Erbenova koktání. Chválím opakující se klavírní motiv. Na škodu tak jsou akorát řekl bych na tu dobu nereálné sexuální scény, nějak si nedovedu představit, že si Božena užívá s milencem opřená o zeď někde na ulici.

Agatha Christie: Plavý kůň - Epizoda 2 (2020) (epizoda)

Propletenec navzájem se nenáviděných postav je postupně rozpletán, ale diváka to do varu pořádně dostat neumí. Ve výsledku nepříliš zajímavý záporák, či absence větší dobové atmosféry z toho udělají jen rutinní detektivku. Předlohu neznám, ale řekl bych ,že Agatha to v knize zvládla líp.

Bílá královna - Láska ke králi (2013) (epizoda)

Tak nevím, jestli to bylo jen špatným překladem v dabingu, ale všechno mi to přišlo ohledně postav strašně nedobové. Ať už mluva, ale i samotné chování nebo vzhled mi stále evokovali spíš dění v současnosti, než pohled do 15. století. Snad se to do dalších dílů zlepší, stejně v tuhle dobu nic lepšího nedávají...

Kobra 11 - Kdo seje vítr… (2004) (epizoda)

A tohle je epizoda, ve které se Jan Richter rozloučil s našinci. Tedy rozloučil... Tady vlastně není žádný důvod, ani náznak toho, proč by měl od policie odcházet. Ale jako díl je to jinak velmi povedený. Zápletka z minulosti ještě před nástupem Semira k dálniční policie byla v té době ještě svěží a neotřelá. Záporák tu měl nějakou osobní motivaci vůči Semirovi a jeho rodině, což přidalo dílu nějaké ty plusové body, že to nebyl jen další z řady generických záporáků "jsem zlej, protože prostě proto".

1864 - Epizoda 2 (2014) (epizoda)

Tak to tempo je opravdu pomalé, a začíná to vypadat, že až ta třetí epizoda bude opravdu tou pořádnou úvodní, kdy se začne něco dít. Tak věřím, že s příchodem do válečného stavu se to rozjede. Tady potěšil akorát nástup Josefíkové a Haje. Linka ze současnosti úplně zbytečná.