Nepřítel státu (1998)

Všem, kteří tady mluví o hi-tech nesmyslech: V době premiéry tohoto filmu se k němu vyjádřil jeden člověk "z branže" s tím, že věci, které v něm jsou zobrazeny jsou tak minimálně 10 - 15 let pozadu. Ale třeba si dělal srandu.))

Červený trpaslík (1988) (seriál)

"Neměli jsme šanci. Zabili nás. A zničili všechno na palubě včetně stroje času. Takže ho neměli ani oni a nemohli do minulosti, kde by mohli zničit budoucnost svejch minulejch já v přítomnosti. Měli pech. Tím, že zabili nás, zabili sebe a pak jsme byli mrtví my, tak jsme se nemohli stát jima, včas se vrátit a zabít se v minulosti, i když by to bylo v přítomnosti." Tohle prostě miluju. Nic víc netřeba dodávat, Trpaslíka buď žerete, nebo ne. Ještě, že to má 8 sérií = 52 epizod!

12 opic (1995)

Tenhle film si můžu pouštět furt dokola a pořád se nestává nudným a neztrácí na své atraktivitě. Nedivím se, že tohle geniální sci-fi je zde mezi dvěma sty nejlépe hodnocenými filmy. Zaslouží si to jak Terry Gilliam, tak herci, kteří odvedli skvělé výkony, dezorientovaný Bruce Willis využívaný pro cesty časem, doktorka Madeleine Stowe, která postupně kousek po kousku poznává šokující pravdu a pološílený Brad Pitt, který to nehrál, ale který tím bláznem prostě byl. Když k tomu přidám příhodně padnoucí hudební doprovod se skvělým ústředním motivem, dávám *****, není co řešit.

Městečko Twin Peaks (1990) (seriál)

Co více psát v mém komentáři, když vše podstatné již zde bylo jinými uživateli řečeno? Ano, patřím do té skupiny diváků, pro které se tento seriál stal oním opěvovaným kultem a světem, který vás vtáhne a nepustí, dokud nenajedou závěrečné titulky poslední epizody. Dlouho jsem přemýšlel, co mám na Twin Peaks tak rád, ale nedobral jsem se k nějaké jedné konkrétní věci. Dvojce Lynch/Frost se povedlo namixovat takovou kombinaci specifického humoru (který je mi blízký a který se v Twin Peaks vyskytuje často i v těch nejvypjatějších situacích), tajemné mystiky, kriminálky, horroru, romantiky a řekl bych i zcela záměrné parodie na soup opery, která funguje a žije svým vlastním životem, kdy máte pocit, jako byste byli součástí toho všeho, obyvatelem severoamerického městečka v blízkosti hranic s Kanadou, obklopeného lesy Doughlasových jedlí. Téměř každý z obyvatel tohoto městečka, které máme tu čest poznat, skrývá nějaké své tajemství. Někdy nevinné, někdy zcela temné. Perfektně zahraný agent FBI Dale Cooper (Kyle MacLachlan) s návykem na lahodnou černou kávu a třešňový koláč, který ve své praxi používá tibetské metody, o kterých se mu zdálo ve snu a který se dokáže nadchnout pro cokoli /“Podívejte se…kachny na jezeře! Oh..“/, šerif Harry Truman (Michael Ontkean), chlap se srdcem na pravém místě, který stojí za Cooperem a pomáhá mu s vyšetřováním, moula Andy (Harry Goaz), který ještě nikdy ve službě nepoužil zbraň, ale který svou nešikovností často narazí na důležitou stopu, byznysmeni a bratři Ben a Jerry Hornovi /“Bagety, to je moje!“/, Benova rošťácká a nebezpečně krásná dcera Audrey, která z rozpustilé studentky během seriálu dospěje v mladou dámu, svéráný agent Albert Rosenfield /“Mluvíš, jako bys posvačil nějaké místní prašivky.“/ a takto bych mohl pokračovat ve výčtu postav, které v městečku potkáte. Postupem času některé postavy ustupují a dávají více prostoru jiným. Co mi trochu vadilo a bez čehož bych se klidně obešel, byly Jamesovy (James Marshall) peripetie s paničkou, která ho zaměstnala jako opraváře aut svého manžela, kterého se chtěla zbavit a James posloužil jako obětní beránek. Najdeme zde i několik skutečně silných, geniálních momentů (např. postupně se oddalující záběr na krkavce za doprovodu písně Into the Night od Julee Cruise). Je toho sice mnohem více, o čem bych zde mohl psát (sovy, dáma s polenem, černý a bílý vigvam, Bob), ale nejlepší je se na tento skvost podívat a udělat si vlastní obrázek. Hudba Angela Badalamentiho je pak kapitola sama o sobě. Jeden z mých nejoblíbenějších seriálů.

Akta X (1993) (seriál)

Další z mých nejoblíbenějších seriálů. Je pravda, že časem šla kvalita trochu dolů, ale za, dejme tomu první 4 série, dávám plný počet. Nejraději jsem měl mytologické epizody, které se vyskytovaly vždy v každé sérii a byly podle mě nejkvalitnější a potom samozřejmě legendárního játrožera Eugena V. Toomse. S kvalitou ostatních epizod, zabývajících se jinými nevysvětlitelnými jevy, než bylo ústřední téma spiknutí mytologických epizod, to už bylo různé, i tak se ale jedná o kultovní seriál, jehož znělku zná snad každý druhý. Mnohé Mulderovy hlášky zůstanou v paměti navždy. ...................................................................................................... Scullyová: "Smrt nastala vykrvácením. Ztratil 75% krve. To je víc než čtyři litry, rozumíš?" Mulder: "Dá se říct, že měl prázdnou nádrž."

Pán prstenů: Návrat krále (2003)

Peter Jackson nabízí poslední díl velkolepého Tolkienova eposu a dokazuje, že to jde a že Pán prstenů je zfilmovatelný a je zfilmovatelný tak, že navzdory nutným škrtům některých pasáží a postav z knihy ve filmu zůstává poselství, že i ten nejmenší může změnit osudy všech. Poselství o síle přátelství, lásky a o zradě, která se může někdy ukrývat blíže, než si myslíme a o pomoci, kterou nám může poskytnout i ten, od koho bychom to nikdy nečekali. Existují fanoušci díla J.R.R. Tolkiena, kteří film zcela zavrhli a kteří si stěžovali na vypuštění Toma Bombadila apod. Měli by si však uvědomit, že film je zcela jiné médium než kniha a film podle knihy, tak jak si to oni představují, by mohl mít klidně i dobrých 50 hodin, což je v praxi samozřejmě nesmysl. Také mi některé věci v Jacksonově verzi Pána prstenů vadily, ale nebylo to nic, co by se nedalo překousnout. Shlédnout všechny tři díly v rozšířené verzi je opravdu jedinečný zážitek, který vás přenese do Středozemě, která působí velmi autenticky, tak, jak působila i v knize, kdy Tolkien pro svou mytologii vymyslel vlastní jazyky, bytosti, mapy a historické pozadí, aby jeho svět žil svým vlastním životem. V dokumentech vysílaných v TV i v bonusových materiálech na DVD teprve poznáte, kolik práce a úsilí museli lidé pracující na tomto filmu vynaložit, aby vypadal tak, jak ve výsledku vypadá. Poznáte konkrétní pracovníky z dílen WETA Workshop a WETA Digital, kteří se svými miniaturami, výzbrojí a výstrojí, maskami a digitálními efekty zasloužili o to, abyste měli pocit, že JSTE VE STŘEDOZEMI. Toto hodnocení však umisťuji k Návratu krále a tak upustím od obecných řečí, vztahujícím se ke všem dílům. Návrat krále je podle mého názoru nejlepší díl trilogie, herecké výkony, hudba, efekty, střih, kamera, to vše je na jedničku. Jde taky nakonec o vyvrcholení příběhu Války o Prsten! Jediné, co mi vadilo, bylo ztvárnění Sauronova oka, které mi asociuje vězeňský světlomet a tím kuželem pátrajícího světla působí trochu směšně. To je ale jen malá vada na kráse tohoto skvělého zakončení velkolepého fantasy příběhu. Troufám si říct, že to, že se k Pánovi prstenů dostal Peter Jackson a ne někdo jiný, byla obrovská výhra. Pro všechny.

Želvy Ninja (1987) (seriál)

"Pozor, děti! Tohle po nás nezkoušejte! My jsme profíci!" // "Trhači! Ty idiote, mohlo mě to roztrhat!" "Ale mě taky..." Já jsem byl Donatello.