Svět pod hlavou (2017) (seriál)

Zatím asi brzo na hodnocení, ale vypadá to zajímavě i zábavně.

Na vodě (2016) (seriál)

Lidi, nebuďte tak zlí. :)

Lída Baarová (2016)

Neviděl bych to tak černě, jako většina kritiků, nicméně co mi vadilo: 1.) Za těch pár dnů už nechvalně známá scéna s krbem, 2.) dabing Karla Markovicse, 3.) doslovnost namísto filmového vyprávění a herectví, 4.) přepálená hudba (jinak dobrá, ale neadekvátní k záběrům, scénám - mimochodem častý problém televizní produkce ČT), 5.) Vágnerová při rozhovoru nemluví, ale vypouští slova (to mělo to význam při nahrávání sebe sama na kameru v Expozituře, tady ne), 6.) Dobové obrazy a plakáty nejsou upraveny do vzhledu herců, kteří hrají historické postavy, na obrazech a plakátech zobrazované, 7.) Příliš rychlé "budování postavy" Lídy Baarové, jsme hozeni do toho, že v Československu už je "star", filmu by podle mě prospělo, alespoň ve zkratce, nějaké uvedení její kariéry u nás._________________________________________________________________________________________ Co mě překvapilo: 1.) Kříž v roli Hitlera budil úsměv právě jen proto, že už ho známe a máme ho nějak zaškatulkovaného, zažitého. Své role se zhostil dobře. Ještě lepší by ale bylo, kdyby mu z úst nezněla čeština. 2.) Pauhofová v hlavní roli překapila rovněž, čekal jsem to horší. Každopádně se nedokážu zbavit dojmu, že typově by do role seděla mnohem více Anna Fialová, která hrála její sestru (dobře).______________________________________________________________________________________ Co se mi líbilo: 1.) Výprava, kostýmy, 2.) Křišťálová noc, 3.) Výkon Lenky Vlasákové, Martina Huby a Gedeona Burkharda.

Star Wars: Síla se probouzí (2015)

Tak...co k tomu napsat? Na Epizodu VII. jsem se těšil asi jako v roce 99´ na EP I. Tehdy na to, jak to všechno vlastně začalo, nyní na to, jak to vlastně všechno pokračovalo. Ambrams servíruje svou verzi Hvězdných válek a do shakeru přidává všechny známé ingredience, sem tam to ale okoření i něčím novým. Hlavní záporný hrdina je správně rozerván, chce si být tak jistý, jak jen Vader může být, ale zatím se mu to ne tak zcela daří (a z toho, co ve filmu v návalech vzteku předvádí, i z reakcí některých členů Prvního řádu, můžeme usuzovat, že si o něm asi taky mnozí myslí svoje). Postava v trailerech vypichované, ve filmu poněkud upozaděné kapitánky Phasmy bude zřejmě rozvedena v dalších dílech (fakt si nemyslím, že by se nechala sešrotovat), ještě bude silám dobra zatápět. Nové hlavní postavy fungují, ty staré fungují taky (především tedy Han Solo). Zjevení Lukea na konci filmu je správně mystické, vůbec by mi nevadilo, kdyby si s Rey i trochu pokecal, ale to by pak asi nebyl tak působivý konec. Bitvy mají šťávu, krev, pot a železo jsou fyzicky hmatatelné. Souboje světelnými meči jsou dávkovány úsporně a realisticky. Tajemství některých postav je odhalováno tu narovinu, jinde zase ve flashbackových hádankách. Některé otázky jsou zodpovězeny, jiné zatím zůstávají a můžeme si vesele spekulovat a spřádat teorie. Příběh je dle některých „vykradený ze čtyřky“, no to byl už tak trochu i v Návratu. Myšlenka velkokapacitního zařízení zakousnutého do planety, které je schopné nasávat energii ze sluncí a potom samo vytvářet řiditelné protuberance a tím ničit planety jiné, je určitě zajímavá a v tomto ohledu je dobře, že se nejedná jen o další Hvězdu smrti v pořadí. Technické detaily je ale asi lepší neřešit a je dobře, že o nich film moc nemluví, protože na tom bychom se asi zasekli. Ale koneckonců, jde přece jenom o pohádku ve vesmírných kulisách, takže OK. (+) Mezi jasné plusy řadím herecký výkon Daisy Ridley, tu opuštěnou holku z pouště, živící se vyzobáváním dávno zřícených imperiálních křižníků, jsem jí věřil. John Boyega byl taky dobrý, občas z toho dělal trochu sitcom, to nemusí sedět každému, mě celkem jo. Dalším velkým plusem je absence nechvalně známých dialogů z prequelové trilogie. Když se mluví, většinou se mluví k věci, o něčem, nebo se alespoň naznačuje něco, co bude možná v dalším díle rozvedeno. Nemluví se zbytečně. (-) A teď mínusy. Ocenil bych větší rozvedení celkové politicko-mocenské situace po smrti Palpatina a Vadera. To, že si můžu třeba zahrát nějakou hru a tam zjistit trochu více, neberu jako dostatečný argument. Je jasné, že po zničení druhé Hvězdy smrti spolu s oběma "šéfy" se pozice Impéria otřásla, ale taky je jasné, že imperiální jednotky byly rozmístěny po celé galaxii, takže vznik Prvního řádu je pochopitelný. Ale co navazování na republiku, co senát, co všechny ty hvězdné soustavy, proč je tam místo Rebelů nyní Odboj (Resistance)? Jaká je vzájemná podoba koexistence Prvního řádu a nové Republiky? Nežádám dvouhodinový výklad, ale nakousnuto to tam být mohlo. Vizuální podoba hologramu mi moc neseděla, Snokea měli na příjmu skoro v HDčku, asi měli >dobrý signál<. Také mi připadalo, že je tam té akce až moc. Některé scény (znovunabytí Millenium Falcon) by šly odvyprávět určitě úsporněji a bez zbytečných monster a natahování stopáže. Celkově shrnuto se podle mě jedná o důstojný začátek nové trilogie a stejně tak o důstojného pokračovatele těch předchozích. Shlédnutá verze: 3D + titulky. ____________________________Jinak je celkem srandovní si číst, jak tady někteří vytýkají filmu "vykrádání" těch předchozích a zároveň si třeba stěžujou na to, že hlavní záporák není oproti Vaderovi nic moc, a nesahá mu po kotníky. A vůbec je nenapadne, že právě takový má asi Kylo Ren být. Nemá to být kopie Vadera.

Mária a Mária (2013) (TV film)

Velice zajímavý dokument, který nutí k zamyšlení. Neklan006: Jsi mimo. Krádež u barona ničím neokecávali - naopak - řekli mu z očí do očí, že těm lidem pomohli více než on. A žádní mulikulti nadšenci vznášející se v oblacích to taky nejsou - viz řeči o tom, že je přijeli naučit ryby chytat, ne je jen rozdávat...

Princezna a písař (2014) (TV film)

Zase po nějaké době pohádka, která není překombinovaná a jede se jednoduše, má to spád a přitom to není úplně blbé. V konkurenci starších pohádek by to ty 4 hvězdy nedostalo, ale z hlediska současné tvorby si je, podle mě, zaslouží.

Šibal (1993) (seriál)

Takový pro děti upravený Enšpígl.