Vykoupení z věznice Shawshank (1994)

Má smysl něco psát? Film je doslova nabitý překvapeními, zvraty, úžasnými momenty, dokáže i z tuctových situací vytěžit maximum. Rozjezd byl trochu pomalejší, ale zbytek... Při sledování vypněte mobil a odpojte zvonek, protože se nebudete ničím a nikým chtít dát vyrušit

Přeber si to znovu (2002)

jednička mi přišla vyváženější a zábavnější, dvojka z jedničky už dost těží. Závěr ale docela pobavil. Nemůžu upřímě doporučit, ale ani nedoporučit :-)

Kmotr (1972)

Na tento film jsem se moc těšil; dostal se mi totiž do rukou brzo po dočtení knihy. Ovšem byl jsem poměrně dost zklamán. Na jednu stranu nelze upřít vysokou kvalitu filmu. Být to gangsterský film, nezávislý na Kmotrovi, podaný takto dobře, bylo by to dokonalé. Jenže tohle měl být Kmotr... A nebyl. Nebyla vysvětlena spousta věcí, vztahů, myšlenek... Nejsem si už zcela jistý, co jsem pochytil z knihy a co z filmu, ale ve filmu nebyl tuším osvětlen ani důležitý pojem "zalehnout na matrace". Nebylo osvětleno, proč jsou některé postavy důležité, atd. Očekávalo se snad, že divák bude mít Kmotra už přečteného? Asi ano, pak ale byl film zbytečný a spíš utlumil čtenářovu fantazii. Film nebyl natočen špatně, to ne, ale očekával jsem něco mnohem, mnohem víc...

Jsem agent (2002)

Lehká, akční komedie. Eddie Murphy předvádí ten druh humoru, u kterého bych nejraději brečel. Naštěstí to zachraňuje můj oblíbený Owen Wilson. Film se snaží těžit z kontrastu postav sebevědomého hejska a poctivého, byť trochu zakomplexovaného agenta. Jsou zde scény, které jsou výborné, stejně jako scény vyloženě trapné. Jako celek jsem se poměrně bavil, ale výsledný dojem musím asi připsat dost tomu, že na konci přebírá iniciativu spíše Owen Wilson a snižuje nádech trapnosti, který ve mně zanechal výstup Eddieho. Já ten jeho styl "humoru" prostě nemám rád.

Demolition Man (1993)

Dnes už asi klasika. Boj drsného policisty se zlým zločincem v nedaleké budoucnosti. Nelze jednoznačně říct, jestli je to víc komedie nebo akce. Zločinec a policista jsou zmraženi v novém typu vezení. Zločinec ale uprchne a policisté z budoucnosti na něj nemají dost ostré zuby, takže je nutné povolat drsňáka z ledu. A ten to umí roztočit nejen jako policista, ale i jako svůdník :-) Hláška: "prezident Schwarzeneger?" je nadčasová :-)

Harry Potter a vězeň z Azkabanu (2004)

Dlouho jsem tento film odkládal, až jsem si na něj nakonec našel čas - a jsem rád, že jsem ho neodkládal dál. Příběhy Harryho Pottera jsou čím dál tím propracovanější, už dávno se nejedná o pohádku pro malé děti, spíše naopak. Věci zde nejsou černobílé a tak zde můžeme potkat hodného vlkodlaka, učitele, který sice není oblíbený, ale zato je čestný, byť přísný... Zažijeme "proměnu" nejen dobrých ve zlé, na kterou jsme určitě zvyklí z jiných příběhů, ale i zlých v dobré, kdy se očekávání zla ukáže jen předsudkem... Film doporučuju a nepřistupujte k němu jako k pohádce nebo oddechovce, dá se v něm najít i víc, pokud chcete. Ale i když se rozhodnete vidět v něm jen tu oddechovku, nebudete, myslím, zklamáni. Pro vychutnání triků (např. let nad vodou, krása!) doporučuju kvalitní reprodukci.

Star Trek VII: Generace (1994)

Film pro fanoušky, kteří znají hlavní propagonisty, a umějí ocenit dobře podaný děj. Tento startrekovský film je zajímavý tím, že zde potkáme oba kapitány, Kirka i Piccarda. Triky jsou samozřejmě na vyšší úrpvni, než jsme zvyklí z TV seriálu, na druhou stranu nejsou přehnané a vecpané všude, kde to jen trochu jde. Na tricích totiž tento film nestojí. Zápletka není nijak vyjímečná, Piccard zápasí se zloduchem, ochotným obětovat celý jeden svět, aby se dostal do zvláštního stavu, Nexusu. Zažijeme přestřelky phasery, cestování časem, prorocká slova Guinan... prostě všechno, na co jsme zvyklí, ovšem zabalené do celovečerního filmu a převázané mašličkou, kapitány Kirkem a Piccardem. Fanoušek si nesmí nechat ujít, pro ostatní to bude průměrný sci-fi film. Kvalitní reprodukce a klid jsou základním předpokladem pro vychutnání.

Star Wars: Epizoda III - Pomsta Sithů (2005)

Moc záleží na tom, co od filmu čekáte. Pokud jste fanoušek, musíte ho vidět. Pokud vás neoslovily předchozí díly, neosloví vás ani tento díl. Jsou zde k vidění burácivé bojové scény, plné vesmírných stíhaček, souboje světelnými meči, troška romantiky, trochu větší porce politiky a lstí, trocha násilí, radosti i deprese. Měl jsem z filmu smíšené pocity. Divák, který viděl předchozí epizody, ví téměř přesně, co může v příběhu čekat, což se stejně ukáže jako nedostatečná průprava. Že se z Anakina stane Darth Vader, napsat určitě můžu a nic tím neprozradím, ovšem to, jak tato změna probíhá, může někoho (např. mě) překvapit. V prvních dvou epizodách je hezky vykresleno, jak může probíhat chystání půdy pro státní převrat. Ve třetí epizodě je dílo dokonáno, svoboda leží v troskách za jásotu přihlížejících a dobro je prohlášeno za zlo. Krásně je zde vidět, jak může člověk plný touhy po dobru, skončit jako zloduch. Film je třeba vidět v kvalitním provedení, doporučuju titulkovanou verzi v dobrém kině nebo aspoň doma na DVD. A rozhodně je dobré vidět předtím předchozí epizody, i když to není podmínkou.

Zoolander (2001)

Film, u kterého se budete smát. Ztřeštěná komedie, která ovšem nepotřebuje trapné scény jako některé jiné komedie. Komedie, parodující svět mužských modelů. Lze ji vidět mnohokrát, nezatíží vám hlavu, není třeba přemýšlt nad smyslem vět, hledat poselství v pozadí. Prostě se jen uvolnit. A můžete u toho taky dobře vypadat! :-) Humor, vibrující od lehkých narážek, přes naprosto bláznivé scény. Můžu doporučit jako oddechovku.