V síti CIA (2007) (seriál)

Brilantní dílo. Skvostný seriál o studené válce. Detailnější pohled na ni jako na takovou jsem ještě neviděl. Vztahy mezi ruskou KGB a americkou CIA jsou pekelně napjaté, všude se to jen hemží dvojitými agenty a "draftuje" se o sto šest. Nádherná, takřka Oskarová kamera, divákovi přesně do noty hrající hudba, na televizní produkci hodně přesvědčivé vizuální efekty a co je hlavní - bezchybné herecké výkony. Kde jsou doby hezouna a idolu mnohých náctiletých děvčat, špatně hrajícího Chrise O'Donnella. Ty tam, Chris táhne celý seriál dopředu a právě on je ten, který herecky nad ostatními vyčnívá. Nechci říci, že ostatní hrají špatně, na excelujícího Chrise ale nemají. Jakž takž se ho ještě drží Rory Cochrane, který taktéž předvádí doposud svůj nejlepší výkon. Připočítejte si standartní (čili vynikající) výkony Alfreda Moliny, Michaela Keatona, Natashy McElhone a Alessandra Nivoly a dostanete nejlepší seriálové obsazení roku. Druhá světová má své Bratrstvo neohrožených, studená válka má The Company.

Traveler (2007) (seriál)

Traveler je vlastně taková druhá sezóna Prison Breaku, vmačkaná do osmi epizod. Žádné zdržování, žádné natahování děje, jde se rovnou na věc. Hlavní představitelé jsou neokoukané tváře a tím pádem působí v rolích nevinných studentů naprosto přesvědčivě, i když s hereckou stránkou je to už trochu horší. Osobně mě velmi potěšila účast Neal McDonougha, který dodává každému záběru ten správný spiklenecký nádech. Hudba je přesná asi stejně jako v drtivé většině současné seriálové produkce. Škoda, že seriál byl po osmi epizodách ukončen pro nedostatek diváckého publika, které bylo namlsáno druhou sezónou Prison Breaku a tak o dalším očišťování osoby a prokazování vlastní neviny nejevilo zájem. Takhle je celý děj neukončen a to je asi největší zápor Traveleru.

Vize zločinu (2007) (seriál)

Jeff Goldblum pomalu zapadal mezi známé tváře "minulosti". Ovšem jen do doby, než přišel seriál Raines. Ti, kteří jej viděli s největší pravděpodobností na Jeffa jen tak nezapomenou. Detektiv Raines je neuvěřitelný cynik, navíc psychicky labilní. Rozprávění se svými vlastními halucinacemi totiž není úplně normální, každodenní činost většiny z nás. Jeff však roli detektiva zvládá bravurně a jeho minimalistický projev se do seriálu hodí. Řešení vražd tímto dostává úplně nový rozměr a Raines se stává takovou krátkodobou kapičkou originality mezi ostatními na chlup stejnými krimi seriály.

Kundun (1997)

Himaláje jsou nádherné, Tibet je nádherný, avšak život čtrnáctého Dalajlámy nádherným není. Martin Scorsese své kvality prokazovat nemusí a už několikrát dokázal, že umí natočit film jiného žánru než krimi, tentokráte dokonce bez jediné herecké hvězdy. Kundun nepůsobí tak neosobním dojmem jako Sedm let v Tibetu, který byl spíše o Pittovi než o Tibetu. Je přesně takový, jako ostatní Scorseseho filmy - pomalu sunoucí se děj, často až detailně se zaměřující na ty nejmenší detaily. Jen ten vypravěč tomu chyběl. Výbornou práci odvedl také Roger Deakins, na jeho záběry přírody bych se mohl koukat do aleluja. Krásnou vizuální stránku doplňuje neméně atraktivní Glassova hudba a hereckým výkonům se prakticky také nic vyčíst nedá. Filmu možná onen Scorseseho styl škodí. Poslední čtvrthodina je pomalá, strašně pomalá. Nudou bych si okousal všechny nehty, ale jako celek je to jeden z mnoha Scorseseho vynikajících filmů, který jeho fanoušky nezklame, fandy filmové hudby uvede do extáze a ti ostatní se alespoň pokochají prostředím Himalájí.

Die Hard (1997)

Animací asi nejodpudivější Bronzitovo dílo. Tady to ale vůbec nevadí, kraťas jen paroduje Smrtonosnou past a daří se mu to celkem dobře, škoda krátké stopáže.

The God (2003)

Animací nejspíš nejkvalitnější Bronzitovo dílko. Téměř fotorealistická grafika a velice jdnoduchá zápletka, zpracovaná naprosto neoriginálně až otřepaně. Škoda, tady byl potenciál hodně velký.

Switchcraft (1994)

Řadím se k polovině, které filmík nechytil. Působil na mě neosobně, nesnažil se mě nijak zaujmout. Vše vykompenzoval až samotný závěr. Na víc než dvě hvězdy to ale tentokrát není.

Pacifier (1994)

Takové nijaké. Ano,zasmál jsem se, ale to je asi tak všechno. Naštěstí pro kraťas je délka jen minutová, a tak není k nalezení nic, co by vyloženě vadilo. Průměrný animovaný kraťas, jakých je na internetu stovky.

Tam na konci světa (1999)

Výborný animovaný kraťas z konce světa. Stoprocentně vtipný a stejně kouzelný po celých osm minut. Chytil mne za srdce svým nádherným jednoduchým zpracováním a nepustil mne ani po skončení. Spousta celovečeráků by se mohlo přiučit.

Ples příšer (2001)

Billy Bob Thornton je mistr jediného výrazu. Jeho pomocí dokáže zahrát prakticky cokoliv - překvapení, strach, depresi, nasranost, zamilovanost. To všechno předvede právě zde, po právu Oskarem oceněném dramatu o každodenním setkávání lidí tmavé pleti s rasismem. Oskara bych dal spíše za scénář než za nejlepší ženský herecký výkon, ale zas tak mi to nevadí. Halle Berry byla stejně přesvědčivá jako její mužský protějšek a jako obrovskou třešničku na dortu se divákům předvedla v celé své kráse. Sexuální scéna je jedna z nejintenzivnějších v dějinách. K hereckým výkonům bych chtěl dodat snad jen to, že je škoda nedostatku prostoru pro plné rozvinutí hereckého talentu Heatha Ledgera, jako Thorntonova syna. Hudební podkres je příjemně depresivní (jakkoli bizarně toto slovní spojení zní) a kamera už jen umocňuje zážitek a spokojenost z dobře odvedené práce. Podobně laděné filmy mám rád a nemyslím teď filmy zaměřené na rasismus. Venkovské prostředí, problémy obyčejných obyvatel, minimalistická hudba, perfektní herecké výkony... Naprostá spokojenost a stoprocentně splněné očekávání.