• Mysteriózní

Lesní jahody (1957)

asi jsem příliš mladá na to (a příliš nesnášející pseudo-intelektuální filmy na to), abych dokázala v road-movie o senilním profesorovi vidět zajímavý film ... i kdyby tam bylo symboliky bůh-ví kolik ... možná to ocením někdy později ..

Rabín, kněz a krásná blondýna (2000)

pro mne je tenhle film především úvahou o náboženství podanou v příjemně nevážné formě romantické komedie. Je to příjemná změna, po všech těch režisérech, kteří mají pocit, že musí velké myšlenky podávat ve smrtelně vážné podobě několikahodinových filmů. Zda je kněz, který abstraktně povyšuje lásku nad víru a rabín, který konkrétně miluje a zároveň abstratně staví své náboženské poslání nade vše. Takže je to také o tom, jak abstraktní ideály a konkrétní život někdy nejsou dohromady, ale také o tom, že to nemusí být nutně tragédie, nýbrž prostě taková malá životní zkouška konkrétní víry.

Parfém: Příběh vraha (2006)

Příběh to byl nesporně zajímavý, ale, ač mne bavil a nenudila jsem se, přijde mi, že mohl být natočený mnohem lépe. rozhodně nejsem proti klasickému zpracování, ale v tomto případě by více experimentu podle mne neuškodilo. Pokud jde o hlavní postavu, měla-li být strohá a bezcitná, tak mi to přišlo přesvědčivé jen chvílemi, občas to byl prostě docela milý kluk, který si jde za svým snem, který je trochu divný a musí pro něj udělat trochu divné věci .. Ale asi je mé nižší hodnocení ovlivněno tím, že jsem film neviděla v kině, protože vizuálně je asi opravdu skvělý. škoda také, že jsem nečetla knihu, protože pokud se opravdu zdá "nezfilmovatelná", tak tykwer předvedl dobré "zfilmování". plus za zajímavý závěr (který mi přišel sice chvílemi dost trapný, ale ta hromadná sexuální orgie byla úchvatná:) a mínus ze stále se opakující nelogičnosti

Kód neznámý (2000)

Haneke má rád nesrozumitelnost, pomalost, zdánlivou iracionalitu hlavních postav a otevřené konce. já to beru a jeho filmy mám ráda, protože mi přijde, že je v nich vždy nějaká zajímavá myšlenka. jenže tady bohužel není a přijde mi, že je to jen prázdná hanekeovská forma bez obsahu, v níž haneke vykrádá sám sebe ... také mě trochu štve, že si myslí, že tím, že do filmu obsadí jednu slavnou francouzskou herečku, z filmu udělá nějaký evropský artfilm .. neudělá, navíc jeho rakouští herci jsou mnohdy autentičtější a lepší ..

Lovely Rita (2001) odpad!

haneke prý řekl, že nechce na plátně ukazovat psychické motivy svých postav, protože se mu zdají příliš složité na to, aby ukázat šly. hanekeho "iracionalitu" postav mám ráda, nějak to u něj funguje, ale tady opravdu ne. holka zabije jen tak své rodiče ... navíc narozdíl od hanekeho hrozná režie .. a ani za originalitu nemůžu dát hvězdičku (viz ten haneke ..)

Ztraceno v překladu (2003)

film o samotě v cizím prostředí? pokud to měl být "jen" hezký film, tak se to povedlo, ale pokud to má být ambice na "film s myšlenkou", tak se to moc nepovedlo (podle mého názoru), a pokud to mě být film, který mne "chytne za srdce", tak to už se nepovedlo vůbec ..všichni herci jsou skvělý, režie je fajn, to ano, ale nějak mne to nechalo celou dobu zcela chladnou. mimochodem ty vtipy založené na tom, jak japonci nerozumí anglicky a jak jsou "neevropští", byly dost mimo, pokud se to mělo podobat realitě ..

Shortbus (2006)

nečekala jsem dobrý příběh, ale čekala jsem, že to bude alespoň náležitě šokujicí. ale ani to mi nepřišlo .. pokud jde o "sexuální otevřenost", pak taková "korida lásky" (1976!) je šokující mnohem více (přestože ta také příběhu moc nepobrala ...). pro mne tohle bylo ponejvíce nudné

Moulin Rouge (2001)

V televizi se mi film zdál jako kýčovitý sled obrazů a podivného zpěvu bez jasnějšího děje, nicméně v kině je to úžasný zážitek. jistě, je to trochu kýčovité, herci nezpívají dokonale, příběh není nijak komplexní a komplikovaný, celý film se stále pohybuje na hranici nevkusu, ale je originální, vizuálně nádherný, má svoji atmosféru a ten nevkus a přehnanost k tomu tak nějak patří. oceňuji filmy, které dokážou vytvořit "svůj vlastní svět" (ať je ten svět jakkoli podivný), což se zde rozhodně povedlo

Sedm (1995)

Dokonale natočený film s dokonalým tématem, které pak po něm všichni (ne už dokonale) upakují - vraždící monstrum jako duchovní člověk s etickým ideálem dobra a morální čistoty? otázka sama o sobě neskutečně zajímavá, přičemž zvrácenost filmu vše dovádí k dokonalosti :)

Welcome to the Dollhouse (1995)

je úžasné, jak může být komediální drama tak kruté. nesnáším filmy, které se snaží ukázat, jak vlastně všichni lidé jsou (nazvdory všem svých úchylkám a podivnostem) strašně hodní a dobří ( z podobného žánru kupříkladu v "malá miss sunshine"). solondz zde (jako ve svých ostatních filmech) naopak ukazuje, že všichni jsou vlastně strašně zlí a hnusní, a to včetně hlavní hrdinky, která je sice asi nejsympatičtější z celého filmu (divný outsider s komplexy), ale tak jako tak se často chová také dost zákeřně. takže žádní dobří lidé ...