• Krátkometrážní

Captain America: Návrat prvního Avengera (2014)

Nový Cap ničím vyloženě neurazí, ale pár hodin po odchodu z projekce si zároveň nepamatuju skoro nic, co by za zapamatování stálo. Z mnoha, mnoha, opravdu mnoha akčních scén je jedinou zajímavou nahánění Furyho, zbytek je naprosto tuctový blocbusterový materiál - a to lze dost dobře říct o celém filmu, ve kterém jsou chvílemi vidět snahy tvůrců o vytvoření něčeho trochu hlubšího, ale všechno toto snažení je stupidními zvraty v druhé půli smeteno z filmového pásu. Lepší než jednička to sice o něco málo je, ale i tak jde po prvotních nadšených recenzích o lehké zklamání.

Hrátky s peklem (2013)

Těžko komentovatelné, musí se vidět. Naprosto ujetá japonská bizarnost, která někoho přestane bavit po deseti minutách, ale někdo od ní nedokáže odtrhnout zrak - a dostane se mu tak finále, které se snaží nacpat všechny masakry z Tarantinovo filmů do jedné scény. Protivní, afektovaní (prostě japonští) herci, protivná hudba, často protivný střih - tudíž je to, že se člověk i přes všechny tyto faktory baví, nejlepším důkazem, že 地獄でなぜ悪い má něco do sebe.

Zabiják Joe (2011)

Ten neoficiální název filmu - "Killer Joe: A Twisted Redneck Trailer Park Murder Story" - vypovídá o filmu víc, než jakákoliv recenze. Lehce zvrácený thriller o těžce zvrácených buranech, mezi které se vetře ultimátně zvrácený McConaughey, vedoucí herecký koncert všech přítomných. Úžasně nepředvídatelné, roztomile nekompromisní.

86. Annual Academy Awards (2014) (pořad)

První ceremoniál, který jsem viděl komplet. Něco velmi příjemně překvapilo (soška pro McConaugheyho a pro Her), něco už překvapilo méně příjemně (žně Gravitace, která na mě zas tak moc nezapůsobila), a nebýt neuvěřitelně častých reklamních přestávek, nebylo by si moc na co stěžovat. Český komentář byl výborný a ačkoliv Ellen rád nemám, tady mi nijak nevadila. Takže spokojenost a díky za zprostředkování přímého přenosu ve Světozoru.

Přežijí jen milenci (2013)

Nejsem skalní fanoušek Jima Jarmusche - viděl jsem od něj zatím dva filmy a ačkoli se mi oba docela líbily, nic světoborného jsem v nich nenašel. Only Lovers Left Alive mě ale dostalo na sto procent. Největší podíl na tom má krom ústřední dvojice atmosféra tak hutná, až člověku nevadí, že se tam skoro nic neděje.

Temný případ (2014) (seriál)

Po třech epizodách vysoce nadprůměrný detektivní seriál, ne nepodobný novému Hannibalovi (jen se více soustředí na samotné vyšetřování, než na různé psychologické aspekty). Zdejší hodnocení se mi zatím zdá lehce přehnané, ale uvidíme, s čím přijdou další díly. - Po pátém díle hodnocení zvyšuji a beru zpět to o přehnaném hodnocení, protože takhle zábavná hra s divákem už tady dlouho nebyla. Znovu se také nabízí porovnání s Hannibalem - u obou seriálů je divák nucen zpochybňovat, zda je hlavní hrdina skutečně tím, čím se jeví. Jen tak dál. - Ke konci první série přichází zklamání, poslední dvě epizody zdaleka nesplnily má očekávání. Plné hodnocení nechávám jen s menším sebezapřením a s nostalgickou vzpomínkou na epizody 4 - 6. 1. série - 85%.

12 let v řetězech (2013)

Je to dobrý film, o tom žádná. Silné téma, perfektní herecké výkony, podmanivá hudba, a tak. Ale jednak nenabízí takřka nic nového, co jsme ještě neviděli někde jinde, a jednak postrádá nějaké silnější napětí nebo zajímavé zvraty - hlavní postava prostě putuje od jednoho otrokáře k druhému, přičemž všichni otrokáři jsou úžasně zahraní (Cumberbatch, Fassbender), ale zoufale stereotypní a nezajímaví. Ona episodnost jednotlivých rolí je také poněkud iritující - krom hlavního hrdiny vidíme všechny jen v určitou část filmu, tudíž si k nim nestihneme vybudovat nějaký vztah, nebo se alespoň začít zajímat o jejich osud (Dano, Giamatti, Pitt). Každopádně oscarový materiál to je, protože jak víme, akademici mají rádi emočně silné snímky podle skutečných událostí... 65%