The Doors (1991)

Ollie? Yes son. I want to kill you.. Možná to bylo tím, že jsem první viděl famózní dokument Toma DiCilla, ale Stoneovy licencované dveře vnímání mi zůstaly zavřeny. V koncertních pasážích se povedlo přiblížit nepřenosného ducha meskalinové éry a Kilmerova transformace je bezesporu působivá, nicméně nastavená rytmika narace a postupné zabředávání do stereotypu pro mě byly čím dál tím víc nestravitelné. Stejně jako ta povrchní bulvarizace, která měla vyprávění oživit konflikty, ale ve svém důsledku jen odstavila na vedlejší kolej citlivost a inteligenci ústředního bohéma. Pokud nejste fanda The Doors, nutí vás to k soudům, nenávisti, či nezájmu. Nepředpokládám, že to Stone takhle chtěl..

Sezn@mka (2016)

Svérázně debutující Zita Pandrhola zavřela do sudu vkus, vtip i soudnost. Z karikaturních postav a eufemisticky řečeno „dějového vývoje“ až příliš prostupuje komplex a snaha o jakési zúčtování, ale koho to proboha v této formě zajímá? Otevřete ten sud, paní režisérko, třeba to pomůže.. Langmajer mi v rolích sebestředných kurevníků začíná poslední dobou splývat. Je doslova zaškatulkován..

Pérák a SS (1946)

Na co laboratoř Starkova otce, speciální séra a vita paprsky, když stačí dvě péra z gauče.. Hravá kombinace černobílé animace a fotografie, ve které se naše městská legenda vypořádává s okupanty i udavači se speciálními účetními deníky. V duchu krátkých animovaných filmů spojenecké propaganda production a se spoustou originálně pojatých scén. Za všechny odvážná vsuvka s dvěma homosexuálními esesáky u stříkající fontány či dilema před rozbitím Adolfovy busty skrývající rádio..

Filmový dobrodruh Karel Zeman (2015)

Zlínská pýcha. Pokaždé jiná, ale přitom stále osobitá. Studnice tvořivosti a nespoutané fantazie, která skromnost podmínek obrátila ve svou výhodu. Trik i speciální efekt mají společné, že jsou podvodem na diváka, jenže když je to první v rukou filmařského barona von Münchhausena, stává se iluze půvabným kouzlem a autentičnost relativním pojmem.. Vsuvky se snahou napodobit konkrétní scény v současnosti vedly k jistému rozmělnění, ale možná to bylo nakonec dobře. Po té sérii poklon neskončilo mé dmutí puknutím..

Kasandřin sen (2007)

Osud, ten král výsměchů. Náramně si užívá, že lidé bez svědomí odcházejí bezbolestně a ti se svědomím v agónii.. Příběh jedné chorobné ctižádosti, co se na poměry antických dramat i autora nezvykle utápí ve vlažnosti a banalitě. Pinkalista slov a vztahů z Dostojevského akademie měl na britském kurtu match point, ale zkazil lehký míč a je tu zase shoda..

Temná proroctví (2011)

Zadní světla Batmobilu? Creeper z Jeepers Creepers? Rudooký Ríša Gere po několikadenním tahu po barech v Point Pleasant? Nebo snad červená na semaforu u přetíženého Silver Bridge? Možná to byla znamení jako na farmě ex-pastora Mela uprostřed kukuřičného pole, ale víte, jak to s těmi znameními chodí. Člověk si je vyloží, až už je pozdě.. Mothman, Jersey Devil, Wendigo. Mám tyhle sympaťáky severoamerického folklóru rád, ale ta alternativní 50 minutová verze ohraničená dvěma rádoby hlubokomyslnými bláboly opravdu působí jen jako uspěchaný výcuc z něčeho trojnásobně dlouhého..

Někdo tam nahoře mě má rád (1956)

Rocky Graziano. Brooklynský mešuge s pravačkou plnou nenávisti.. Pravzor všech boxerských biografií, který letí dopředu jako střela, aby se chytře zastavil na vrcholu. Plný kouzelných scén (nesmělé seznámení s Normou, fingovaný trénink), černobílých pláten Josepha Ruttenberga a bezchybného Paula Newmana. Nemůžu si pomoct, ale jeho specifické ztvárnění Graziana (mimika, dikce, držení těla) pro mě bylo zrcadlem hereckého projevu Toma Hardyho. Že by zdroj inspirace?

Stážista (2015)

Ač není čas Vánoc, magický kmet Bobby nezištně napravuje pracovní i partnerské problémy svých nezkušených kolegů. Nebylo by překvapením, kdyby na konci tento Bagger Vance e-shopových hřišť tajuplně zmizel v podvečerním vánku.. Chápu to mezigenerační poselství, ale tohle byla jen utopická sentimentální štětka postříkaná parfémem Voňavá bída. Po čtvrt hodině to ztratilo můj respekt už jen kvůli prostředí, kde se vše odehrávalo (tenhle byznys a pracovní místa, co produkuje, je pro mě hluboko pod uklízením odpadků v parku či sbíráním přejetých koček ze silnice) a nápravu by nepřineslo, ani kdyby si De Niro znovu vyholil hlavu ala Travis Bickle a pomocí Full Metal Xanax ulevil spolupracovníkům od toho obrovského životního tlaku..

Star Wars: Vzestup Skywalkera (2019)

Vše, co bylo špatně, je už tady popsáno na stovkách řádků a při fandomové zdi seroucí Jar Jar Abrams se z toho nevyvleče. „The greatest motive, money is.“ Máte pravdu, mistře Yodo. Budeme dělat, že se to nestalo..

Vlasovci (2015) (TV film)

Smrt Hitlerovi. Smrt Stalinovi. S tímhle na evropské fronty neobvyklým krédem se měli dostat ke generálu Pattonovi, ten by je pochopil.. Dokument o zrádcích vzešlých ze zrady, jenž podporuje mantru, že nic není černobílé a na vše je potřeba nahlížet nejen v historických souvislostech. Falmerům, Ondráčkům a dalším rudým obuškům se to asi líbit nebude, ale je třeba pochopit, že mezi bolševismem a fašismem můžou být i jiné rozměry než jen ty slepě ideologické. Třeba lidský..