Limonádový Joe aneb Koňská opera (1964)

Roviny komediální a parodická, ve které dobro a zlo nakonec dosáhnou kompromisu, mě tolik neberou, protože jsou tu jiné, mnohem zajímavější. Oblíbená metoda Karla Zemana virážování (Kojot Kid Matuška na skalním ostrohu je top), plenky českého kaskadérství, němá herecká etuda barmana Menšíka i ta výmluvná mistra Kopeckého či světe, div se, muzikálová čísla. Henry Fonda možná padal smíchem ze židle, ale teď už by mu s Horácovým blackface a Joeho propagováním nápoje s vysokým obsahem cukru raději zmrzl na rtech..

RoboCop 2 (1990)

Tohle patří k devadesátkám stejně jako stará bezdomovkyně, co s nákupním vozíkem plným prázdných plechovek přechází silnicí. Motivy jako hledání Murphyho lidské stránky, nevědomé „programování“ společnosti vnějšími silami, kritika kapitalismu a korporátní moci, šťouchance do liberalismu, to všechno nakonec přelije vlna násilí bez nějakého hlubšího impactu. Koneckonců, jsme tu kvůli roztomilé poťouchlosti (reklamy na MagnaVolt a Sun Block 5000) a Tippettovým trikům (připadal jsem si jak v továrně na konci Cameronova Terminátora, projekce agónie Cainova obličeje zase nápadně připomínala budoucí horké konce T-1000). Za předpověď bankrotu Detroitu dostávají tvůrci Zlatého Nostradama..

Deep Water (2022)

Zatímco jeho temperamentní manželka ve své prostopášnosti nedá všem, ale jen těm, co si řeknou, emočně plochý Ben ve sklepě vlhčí slimáka. Nenechte se ale zmást, ty nejnebezpečnější tváře vášně často nejsou čitelné.. Lyne se po dvou dekádách probral a natočil to, co už od Chabrolovy předlohy umí nejlíp (motiv nevěry a vypořádání se s vnějším nepřítelem). Dokud nevyloží karty na thrillerový hrací stolek, dokáže svými zbraněmi zaujmout, jenže pak už se na downhill spolu s hlavním hrdinou vydají i diváci a přes tváře je při tom liskají větve podivného dějového konstruktu. Při řídkých erotických scénách mi přišel Affleck poněkud zaražený. Jako kdyby přemýšlel, kterou generaci latinsko-amerického modelu zvolit..

Casting na lásku (2020)

Princ na bílém koni se silně namáhaným hřbetem je všudypřítomný, ale to nebrání ústřední hrdince, aby nevěděla, co chce a nedala pokoj, dokud to nedostane.. Komedie vskutku božská, neboť jsem se při ní ocitl mezi Limbem a druhým pekelným okružím. Působilo to, jako kdyby zastavili náhodnou kolemjdoucí na ulici, že si může natočit film svého oblíbeného žánru. Jedinou podmínkou je napsat scénář za dvacet minut (můžete zavolat dvěma kamarádkám o radu) a do něj vložit nenuceně působící reklamu na prodejce pánského oblečení.. Zajímalo by mě, jestli v rámci castingu proběhl telefonát: „Pane Langmajere, chcete si zahrát v nové romantické komedii?“ - „Proboha, už ne, zavolejte bratrovi..“

Kočičí oko (1985)

Mňoukající cestovatel jako průvodce a na závěr i aktér třech povídek bez extra silné pointy. Úvodní o tom, že zbavovat se zlozvyku je zlo, ale nakonec je to o zvyku, táhne svými grimasami a vůbec komediálním nadáním James Woods. Druhá o procházce kolem mrakodrapu je rozhodně nejslabší a to je v ní herec, co by se díky účinkování v jistých parodiích neměl bát výšek. Pro film dopsaná povídka „General“ zaujme obstojnými triky ve chvílích, kdy se malá Gertie setkává s dalším svraštělým pidihajzlíkem, tentokrát vybaveným místo léčivého prstu pididýkou.. Odkazů na autora literární předlohy je tu dost, možná víc než nápaditosti a to se bohužel týká i Silvestriho..

Hra bez pravidel (1967)

Malé české Zabíjení. Oproti Stanleymu samozřejmě s nedokonalostmi v technické stránce a dokázal bych si představit i změny ve scénáři směrem k jednoduchosti, nicméně na naše poměry velmi dobrý heist s následnými úniky toxické chamtivosti při dělení kořisti (překvapivě bez socialistických výparů). Asi v tom oboru nemá moc konkurence, ale v kutálení aut ze srázu je u nás Jindřich Polák jednička..

Status: Naživu (2022)

Manželka Has Fallen. Může ovlivnit Gerardovo násilnické běsnění, že tentokrát není vycvičený šéf ochranky, ale realiťák? Jistě, že ne.. Situaci se rozhodne řešit na vlastní, krví cizího potřísněnou pěst, padne několik přesných výstřelů a vidláckým kuchařům methu se odeberou nějaké michelinské hvězdy. Solidní akční thriller bez zbytečných překvapení, kterému lze vytknout jeden směšný digitální výbuch a Goodmanovu snahu natáhnout to na hodinu a půl včetně titulků, jak kdyby s tím chtěl jet na nějaký festival. Začíná to vypadat, že se Butler zařazuje do terapeutické skupiny pana Neesona, který natočí ještě tak dva tři akčňáky s kyslíkovou maskou po ruce a šmytec. Ten, kdo by nyní nepoklekl před Xerxem už taky kvůli bolestem kyčelních a kolenních kloubů, se zdá být odpovědným náhradníkem..

Nevěrná žena (1969)

Vím, že měl doktor Plzák pro nevěrníky radu zatloukat, ale už si nejsem jist, jestli podváděným doporučoval otloukat.. Takhle to Chabrol nalajnoval Lynemu, který ho možná předčil v první třetině živočišností vášně, nicméně od bizarního rozhovoru, kdy Bouquetova postava neztrácí kultivovanost, ani když jedná v afektu, začíná mít originál mírně navrch svým vyprávěním obrazem a podpovrchovými emocemi, co pálí jak led. Při návštěvách dvojice vyšetřovatelů si povšimněte podezíravě zírajícího kolegy, co představuje mlčícího poldu. Buď má na sobě ještě zbytky hlíny a prohlíží si vhodnou krkavici k večeři, a nebo zrovna dokončil šestiměsíční turnus na francouzské ponorce..

Policejní inspektorka (1980)

Křehká inspektorka, co tváří tvář násilí ztuhne, drží s vypětím všech sil okraj koberce, aby se nenadzvedl. Co ale zmůže, když lidé, co mají úplně jinou představu o úklidu, stojí s metlami ze všech jeho stran.. Prostředí provinčního hornického městečka jak z anglických sociálních dramat a v něm civilně pojatá kriminální zápletka prostá jakéhokoliv napětí či akce. Ty žánry se tady navzájem trochu dusí, ale tu pachuť politikaření, nemorální loajality a lhostejnosti, která se nikdy neodvíjí od systému či doby, ale jen od charakteru lidí, to naštěstí nenechá ustoupit..

Naboř a ujeď (2012)

Shepard kolem mě dělal s Continentalem hodinu a půl donuty a výsledkem je zanedbatelný efekt, opotřebení materiálu a pomíjivá památka v podobě stereotypních obrazců na silnici. Tyhle typy filmů jsou tak zajímavé, jak jsou zajímavé jejich postavy a jestli vrcholem všeho měl být Cooper hrající si na Drexla Spiveyho a jeho trauma ohledně filipínského zatláčení stolice, tak Hit and Run patří do areálu kovošrotu Tlumačov..