Jízda vysočinou (1962)

Název by napovídal, že se jedná o pokračování sci-fi Vnitřní vesmír, ve kterém se cestuje nedostatečně vysušeným salámem z koncernu, který už Andrej vůbec nevlastní, ale nenechte se zmást. Peckinpahův s exteriéry se mazlící western ukáže k nelibosti Johna Waynea odvrácenou stranu Divokého západu a dvě staré páky v doprovodu hejska, kterému se kvůli maskulinní farmářce přesune mozek pod úroveň opasku, dovede k finále, které se snaží nebýt úplně tuctové. Chyběl při něm jen Anton Chigurh, aby hříchu se vyhýbajícímu Steveu Juddovi položil svou lehce filozofickou otázku: „Jesi tě pravidla, kterých ses držel, dovedly sem, k čemu ti takový pravidla byly..?“

Geostorm: Globální nebezpečí (2017)

Devlinova věta: „Pusť mě k tomu, Rolande.“ měla přijít maximálně v okamžiku, kdy v zasedačce Electric Entertainment nemohl Emmerich spustit kávovar.. Germánský ničitel světů a diváckého vkusu se obyčejně prezentuje kombinací pitomosti a infantilní zábavy, při které je se svým patriotismem papežštější než papež. Tohle byla jen pitomost, kterou od vysílání v pátek večer na Prima Cool dělí pouze výše rozpočtu..

Piknik na Hanging Rock (1975)

„Everything begins and ends at the exactly right time and place..“ Záhadné zmizení děvčat jako podobenství soumraku viktoriánské éry, ztráty nevinnosti a střetnutí osadníků s mystikou jejich nové země. A nebo je znásilnil, podříznul a zakopal (ne nutně v tomhle pořadí) praděd Micka Taylora z Wolf Creeku? Není to zas až tak podstatné, tady jde především o způsob podání. Vizuál v hávu zasněnosti a impresionismu, samotný Hanging Rock připomínající lidské tváře ztracené v čase a hudební doprovod, který vtahuje do svých pavučin tajuplným ústředním motivem, Panovou flétnou, zlověstným hučením i úryvky z klasiků. Pokud bych měl tohle stěžejní dílo australské kinematografie nějak stručně charakterizovat, napadají mě jen dvě slova. Odcházení vznešenosti..

Chata (2019)

Fiala & Franz: Ari Aster wannabe. Mají na to? Snad. Kdo ví.. Pozvolné stahovaní přikrývky tajemna, slow burn tempíčko a psychologické šachy jsou fajn, pokud atmosféra dokáže vtáhnout a tady, když už to vypadalo, že se jí to podaří, vždycky přišla hluchá pasáž, která jen zvýraznila, jak to má Austrian Anti-kid duo celé postavené jen na hliněných nohou. Navození sklíčenosti a znepokojení by měl být prostředek a ne vše, co mohu nabídnout.. Na rady je teď už asi pozdě, ale pan Pavéza by si měl uvědomit, že nechat své děti na odlehlém místě s psychicky nestabilní pacientkou a nabitým revolverem, je stejně netaktické, jako sednout si před Šmaka na kanystr s benzínem a nadávat mu do tupých červů..

Doktor Strange (2016)

Doktor Stephen Strange. Zjevně vystudoval stejnou fakultu arogance a přebujelého ega jako kolega House a jeho jediný nedostatek je asi jen to, že v případě vážnějšího zranění nemůže operovat sám sebe. Ale nebojme se o něj, určitě projde vývojem a stane se z něj báječný Bratr zpátečník, co u té operace bude alespoň asistovat a ač stomatologie není jeho oborem, podívá se v jistém časovém horizontu i na zoubek pana Thanose.. Zkušený představitel sebestřednosti Cumberbatch se jeví jako ideální, stejně jako Prastará Tilda se zlořádem Madsem a co považuji za neméně důležité, jistota kvalitně odvedené práce jménem Derrickson dokáže nad marvelovské poměry bavit (no, spíš řekněme nenudit) i svou „Inception-Ghostbusters“ akcí. Nebohý Scottie Adkins určitě nepředpokládal, že mu jednu z největších nakládaček kariéry uštědří módní doplněk..

Skvělí chlapi (2000)

Když se do komedie dostanou prvky dramatu, působí to nepatřičně. Když se do dramatu začne míchat komedie, říká se tomu život.. Neobyčejná obyčejnost, následování svého vnitřního hlasu do neznámých končin, vzácná upřímnost na papíře ve světě plném lží a život jako ten nejplodnější autor. To je Douglasův Volný pád, který však má tentokrát tu výhodu, že jde zastavit.. Nic proti Hansonovi, ale tohle mohlo být o pár let později dokonalé téma pro Jasona Reitmana..

Tichý nepřítel (1997)

„Don't look for a happy ending. It's not an American story. It's an Irish one..“ Harrison Ford jako trochu naivní Mirek O'Dušín a Pitt jakožto radikální plod konfliktu v Severním Irsku představují dva bezvýznamné body na spirále etnicko-nacionalistického násilí. Je škoda, že jednotlivé akční scény převyšují ten rutinně natočený děj, který je spojuje, protože na dilematickém poli „morálního práva na obranu a pomstu“ bylo zaseto dobře. Největší překvapení asi nakonec bylo, že tam nehrálo nic od U2..

Lovec: Zimní válka (2016)

Blunt jako zahořklý Thranduil s poprsím, Chastain jako lučištnice Tauriel a herecký trpaslík Hemsworth názorně ukážou, jak pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí (jinými slovy sedm let neštěstí pro Saurona Ravennu). A nebo byla Emily kouzelnice s ledem Elsa, co se nepohodla se sestrou a lovec Chris tam byl za Olafa (tedy za blba)? Ať tak, či onak, jedná se o generickou fantasy, od které když odečtu kostýmy a hvězdné dámské trio, zbyde mi nula dvakrát podtržená scénáristicko-režijním zmarem. A taky nová jednotka topornosti 1 hemsworth, což je v převodu 1000 miliafflecků..

Smrtící hurikán (2014) (TV film)

Čas od času, v rámci jakési zvrácené formy sebetrýznění, si udělám večer spojený se sledováním sraček mimo místnost toalety. Dobře vím, že budu trpět, ale bez zkušenosti není poznání.. Co přinesl debut a zároveň chci doufat i derniéra Roba Kinga? Pět minut autentických záběrů vlnobití, satelitních pohledů na hurikán a opravdu mizerných triků a ten zbytek kolem bylo jen cosi, při čem ptát se proč a z jakého důvodu nedává moc smysl. Burt Reynolds jako plesnivý paličatý suk, co se v zoufalých bracích staví živlům s brokovnicí v ruce? Takový sklonek kariéry bych nepřál nikomu..

Jezdci Apokalypsy (2009)

Dokud vdovec Quaid v nevyžehlené košili řeší přibývající bestiální vraždy a rodinné trable, dá se to ještě zařadit k solidnímu žánrovému průměru. Od chvíle, kdy apokalyptičtí žokejové začnou cválat do vazebních věznic a márnic, se však pátým jezdcem stává Stupidita. Modlil jsem se, aby pointa nebyla tou, na kterou myslím, ale vzhledem k počtu postav už tvůrci stejně neměli kam uhnout.. Má oblíbená Faidra se podivuje, v kolika thrillerech, dramatech a celkově neúsměvných filmech budeme ještě nuceni zhlédnout scénu, kde si traumatizovaný hrdina cáká vodu do obličeje, jako kdyby to k něčemu bylo, a pak svírá umyvadlo a zmučeně civí do zrcadla. Chápu ji, ale kolikrát uvidí, že má pak dotyčný dokonale suchý účes?