Ken Park (2002)

Hnusná děvko, zkázo Babylonu.. V rámci konvencí je to extraordinární jak asfyktická onanie u ženského tenisu (u výměny Šarapovová vs. Azarenková by byl do deseti sekund), ale přitom jde v podstatě o samé všední věci. Trochu to připomíná American History X, akorát tady neslouží rasismus a nenávist jako nějaký katalyzátor, tady zkrátka k žádné reakci nedojde. Explicita suburbického soft porna prohlubuje všudypřítomnou prázdnotu, ale zároveň dělá ze sexu tu poslední hezkou věc v údolí dysfunkčnosti a beznaděje.. Ta čtvrtá hvězda je za pomrkávající rovinu černé komedie. „Aren't you glad your mom didn't abort you..?“

Lady Macbeth (2016)

Jeden by řekl, že vyléčení sexuální frustrace Lady Kateřině pomůže, ale chyba lávky! Je z ní manipulující psychopat, co kráčí přes mrtvoly vstříc svému štěstí a na to už dobře vyvinutý čeledín 3x denně před jídlem nezabírá.. Zvláštní film, který se svým koncem zásadně odkloní od Leskovovy črty a chvílemi působí mnohem moderněji než časový rámec, do něhož je zasazen. Hudba prakticky absentuje, jako kdyby věděla, že v některých okamžicích nejlépe funguje ohlušující ticho. Zaujme i kompozice statických záběrů, obzvláště když do svého centra vytrvale staví Florence Pugh (ideálně v modrých šatech). Nutno podotknout, že ta svou postavou vtiskla boji proti dvojímu metru viktoriánské sexuální morálky úplně jiný rozměr než Josephine Butlerová..

Vražedné pochybnosti (1978)

Když postava Macháčka v přítomnosti dítěte strká svou pravou ruku do kapsy od kalhot, znamená to: a) že si v pedofilním vzrušení tře přirození, b) sahá pro nůž, aby ukojil své vražedné choutky, c) sahá pro kapesník, aby si utřel zpocené čelo. S těmito kvízovými otázkami a trošku psychologičtějším přístupem než v Holce na zabití to na nás tvůrci pochybně zkouší, aby pak zhruba po dvou třetinách všechno „vyslepičili“. Kromě pachatele by se měl prokurátor zaměřit i na šéfvyšetřovatele Vinkláře, protože tohle bylo na § 391, Nedovolené šíření arogance. Apropo, prodávat jen pivo dvanáctku, aby si po desítce prahnoucí hosté kupovali nealko - to je zajímavá strategie pro výčepní, co jsou akcionáři Kofoly..

Noční můra v Elm Street 5: Dítě snu (1989)

„Kids… always a disappointment..“ Freddy si fikaně zvolil novou platformu hned vedle placenty, ale my už tak nějak víme, že jej na konci dočasně přeruší něco jiného než interrupce. Všechny ty gotické, komiksové či dungeon podtóny se snaží působit temně a je tam pár zajímavých momentů (žranice stříknutá legendární scénkou ze Smyslu života a Švankmajerem a nebo grafika připomínající klip Take On Me od A-ha), nicméně uspěchané natáčení, neadekvátní rozpočet a finální sestřihání do méně násilné verze tu režisérskou vizi dosti znehodnotily. Snad bylo pro Hopkinse náplastí, že si tímto vybojoval predátoří dvojku..

MI-5: Vyšší dobro (2015)

Není zas až takovým překvapením, že je MI-5 v problémech, když tam dělá generálního ředitele Darling z Černé zmije.. Kdyby hledání krtka ve Schránce 500 přišlo s nápaditější režií, inteligentnějším scénářem a nějak se vyhnulo finále ve velínu se seagalo-lundgrenovským parametry, mohlo myslet i výš, ale to už by vlastně byl úplně jiný film. Když nemá Kit mečík a kožešinu kolem ramen, působí ještě více nevýrazně..

Úctyhodní lidé (1975)

„Dáte mě zabít tady, nebo mám počkat doma..?“ Odbojná, emancipovaná učitelka se setkává se symptomy nemoci postihující Sicílii a zároveň zjišťuje, jak je obtížné vyhnout se jejím příčinám. Kromě groteskních aranžmá mrtvol zůstanou v paměti jen dvě věci. Americký bombardér ukrytý v křoví za barákem a především erotické scény paníčelky a profesora Nera. Postup je vždy stejný. Ona na něj začne ječet, on se na ní vrhne a začne ji líbat způsobem, jako by ji ze rtů vysával jed po uštknutí zmije. Strhne z ní šaty, vysvleče i sebe a pak... přišel na řadu střihač Franco Fraticelli. Pochopitelně myslím s nůžkami ve střižně..

Talentovaný pan Ripley (1999)

„I always thought it would be better to be a fake somebody than a real nobody..“ Ani netřeba být v plném slunci a Minghellův příběh o chorobné ctižádosti a lžích, co vás dostanou až za bod, kde není návratu, začne diváka postupně spalovat. Damonovým úlisným šklebem s koutkem nahoře, homoerotickým dusnem, vymetenou cestou amorálnosti i kamerou Johna Sealeho, co dokonale využívá vybrané lokace. Kdybych nevěděl, že je Cate Blanchett geniální herečka, měl bych za to, že ty výrazové prostředky kouzelné stydlivosti ukradla Claire Forlani z Meet Joe Black..

Sleepwalkers (1992)

Představte si, že jste vzhled měnící tvor s nadlidskou silou, co se živí pannami, ovládá telekinezi, umí zneviditelnit věci a modrý Pontiac v mžiku přelakuje na červeného Mustanga, ale to všechno je vám pro kočku.. Na jedné straně pochybné triky, tragikomické herecké výkony (včetně štěků Skywalkera či autora, co poprvé psal přímo pro film) a lehce přehnané akční finále, kdy werecat maminka likviduje auta místního retardovaného policejního sboru výstřely z revolveru a na té druhé neopakovatelný půvab devadesátých let, který mé potěšení činí provinilým. Předpokládám, že Sleepwalkeři musí být úplně nešťastní ze zde na csfd často zmiňované divácké skupiny „otylé chovatelky koček“. Tak snadno dostupná potrava, ale je u ní mňoukající pretoriánská garda..

Pod palbou (1983)

„You fall in love with the poets; the poets fall in love with the Marxists; the Marxists fall in love with themselves. The country falls in love with the rhetoric, and in the end we are stuck with tyrants..“ Tak tenhle pravičácký pohled na revoluční dění Spottiswoodeův film nesdílí, ale slouží mu ke cti, že se úplně nerve ani za druhou stranu. S blížícím se závěrem nečekaně funkční kombinace dramatu, válečného filmu a romance, kterou svým etnografickým podkresem soustředěně podporuje Goldsmith se rty nalepenými na Panovu flétnu. Středobodem budiž Nick Nolte, který s decentním pivním mozolem, slovem „periodista“ místo helmy a ověšen tolika foťáky, že to supluje neprůstřelnou vestu zkouší chodit po laně nestrannosti, ale přitom dobře ví, že povětrnostním podmínkám z obou stran a Joanne Cassidy bez podprsenky nelze navždy čelit. Je to pro mě stejně překvapivé jako slon indický v Čadu, ale tohle je jeden z jeho nejlepších partů..

13 duchů (2001)

Pan Monk a skleněný dům strašidýlek. Nepodařená epizoda, kde se zase kňourá nad ztrátou manželky a chůva má blbé kecy. Vizuál je chválen, ale mě nenapadá proč (snad leda masky), kulometný střih trhá oči z důlků a o nějaké děsivosti si to může jenom nechat zdát. Narozdíl od Ghost Ship se tu tělo krájí vertikálně, ale ta neschopnost dodat nějaké hororové vzrušení je společná. Není se co divit, že USS Steve Beck zamířila ke dnu..