Ant-Man (2015)

Priznám sa, že už pred zhliadnutim som si v hlave vedel predstaviť, ako film skritizujem...Marvel je už stále rovnaký...nuda..ďalší superhero... O to príjemnejšie prekvapenie čakalo. Áno, bol to opäť film, ktorý ani na sekundu neopustil pravidla marvel sveta. Stan Lee sa nám opäť usmial do kamery a B-čkove parametre boli občas v tomto filme hodné facepalmu. Ale aj tak som sa fantasticky zabavil. Určite najvtipnejšia Marvelovka. Paul Rudd je podľa mňa dokonalý Ant Man. Ale čo sa nehanbím s kľudom povedať. Toto bola oveľa zábavnejšia a zaujímavejšia Marvelovka, ako tohtoročný Avengers. Konečne sa vlastne niekto v marvelovskej sólovke spýtal - Prečo nezavoláme avengerov? Zakončím to posledným odkazom pre Marvel - prineste nám konečne dobrého záporaka, prosiiiiim, už ma vážne nudia

Bratrstvo neohrožených (2001) (seriál)

Bez zbytočného patriotizmu (konečne niečo vojnové bez neho), bez prikrášlenia a bez chyby. Perfektná hudba, skvelé vyrozprávanie príbehu, doslova vžitie sa do príbehu. To všetko Band of Brothers ponúka. Ako už každý spomína, najsilnejšia bola asi bitka o Bastogne a hlavne časť č.9. Určite najsilnejší zážitok zo seriálu. Myslím že ešte do žiadneho seriálu/mini série som sa nezažral tak, ako do tohoto.

Zachraňte vojína Ryana (1998)

Písať o genialite réžie, výkonoch hlavných hercov, či neskutočnej kamere je asi tak zbytočné, ako liať pohárom vodu do oceánu. Stačí len toľko že žiadna knižka, svedectvo, článok... proste nič nenesie tak kvalitné protivojnové posolstvo, ako tento film.

Magická hlubina (1988)

Český a slovenský preklad filmu Magická hlbočina je absolútne výstižný a perfektný. Tento film je totiž magický po každej stránke. Magická hudba, magickí herci, magické scény z hlbín. Luc Besson bol magický a toto dielko je neuveriteľné. Asi som presýtený americkej tvorby a tento štýl mi sedí. Odporúčam najdlhšiu verziu (počul som že americká má inú hudbu a úplne iný koniec, ja nechápem ako to mohli urobiť, veď celému filmu zmenili charakter). Prvá polovica bola pohlcujúca, druhá trocha poľavila, ale koniec to vynahradil a celková atmosféra bola úžasná.

Armageddon (1998)

Ja si ani neviem pomôcť, ale asi po 10 zhliadnutí Armageddonu nadobúdam stále pocit že toto je nedocenené dokonalý film. Ale vážne. Splnenie Mišovho sna. Na to, aby bol ten film absolútne epicky, tak sa potreboval vykašlať na všetky zákony a urobiť z toho stupiditu. On to riskol a ono to vyšlo viac než dokonale. Film je každých 5 minút naplnený totálne epic scénami, geniálnou hudbou. A tie pohľady s pozadím na americkú vlajku tak trocha naozaj beriem ako paródiu, spolu s inými scénami s klišé, aké nájdete v každom druhom americkom filme. Naozaj mne je jedno čo si kto myslí, toto je čistá dokonalosť v 150 minútach. A rada na záver - nikdy v živote nepozerajte tento film v českom dabingu. Je to asi tá najväčšia flákačska práca, čo som kedy zažil a ono to úplne pokazí dojem z filmu. Vsaďte radšej na originál, alebo na mimoriadne kvalitný slovenský dabing(naozaj je super).

Výměna (2008)

Bohužiaľ, vďaka porovnávaniam tohoto filmu s Million Dollar Baby a Gran Torino, som doňho vložil viac očakávaní, ako sa patrí. Emočne opäť silný film, no ja som sa tento krát proste nedokázal tak úplne vžiť. Určite ma to nepoložilo, ako hore spomínané majstrovské kúsky. Angelina dodala veľmi kvalitný výkon, Malkovich zapasoval veľmi dobré. Ja ale musím vyzdvihnúť výkon Jeffrey Donovana. Takto sa má hrať, aby som mu chcel po celý čas rozbiť ksicht. Ja som ho za tie 2 hodiny vážne znenávidel.

Americký sniper (2014)

Je pre mňa ťažké niečo k tomuto filmu napísať a možno ešte ťažšie ho ohodnotiť. Ja s konceptom vojnového filmu problém nemám a určite som sa nenudil. Eastwood sprostredkoval veľmi realistický obraz vojny. Film sa nevyžíval v surových scénach a ukázal len to, čo bolo treba. American Sniper bol vlastne celý poňatý až veľmi účelne. Dôvod, prečo vstúpil Kyle do SEAL, bol zhrnutý do pár minút, resp. sekúnd a v mnohých scénach sa preskakovalo mnoho dôležitých udalosti. Ale chápem Clinta, že to nechcel až tak naťahovať. Chýbal mi ale dôraz a to všade. Vojnové scény boli kvalitné, ale niekedy netlačili úplne na pílu. Taktiež vnútorné boje hlavného hrdinu neboli ukázané úplne, aj keď tu možno šlo až veľmi o snahu ukázať ho, ako najtvrdšieho chlapa zeme. Možno ku emócii chýbala nejaká hudba, ale u Eastwooda som si už zvykol na jeho "tiché" rozprávanie príbehu a popravde občas si ho naozaj užívam(aj napriek tomu, že pre mňa je kvalitná hudba vo filme nesmierne dôležitá). A diváka vedel dostať aj bez "srdcervúcej" hudby v Gran Torine či Million Dollar Baby. O spomínanom prehnanom patriotizme nemôže byť ani reči. Áno, Chris Kyle bol určite veľký patriot(možno aj trocha u nás by sme mohli byť viac hrdý na náš národ), ale film určite nepôsobil, ako reklama na USA a napriek tomu, že ja nie som práve fanúšik USA, tak tu ten patriotizmus rušivo neprišiel. Pre mňa bol dosť kvalitný moment, keď sa Chris stretol so svojím bratom. Vojna môže s človekom urobiť mnoho, film, až na túto scénu, ukazoval skôr chlapov, ktorí vojnu brali ako svoje povolanie a strach im veľa nehovoril. Koniec filmu bol určite zámer, ale mne prišlo trocha nedôstojné, že takýto príbeh sa skončí 2 riadkami popisujúcimi, čo sa stalo. V skratke teda. Eastwood určite nedostal ľahkú predlohu na sfilmovanie, ale ako veľký patriot si zrejme aj zgustol. Lenže ako som spomínal, chcelo to aspoň trošičku viac v niektorých scénach zatlačiť na pílu. Určite veľmi kvalitný počin, ale u mňa skončí o niečo pred 5 hviezdičkami.

Šestý smysl (1999)

Ja som nikdy nebol zástanca týchto mega plot twistov. Keď film hraje celý čas na jednu prekvapivú pointu. Film má ohurovať celý čas. Ale toto je úplne iný prípad. Tu je táto pointa absolútne nečakaná a film je aj bez nej celý čas majstrovský kúsok. Po dlhej dobe som si u filmu vychutnával pomalú, tichú atmosféru. Pozerať to večer, sám v izbe, keď už každý spí bol super nápad. Ani som neveril že Bruce WIllis vie zahrať takto fantasticky úlohu vo filme, kde nie je ani jeden výbuch.

Million Dollar Baby (2004)

Mňa si týmto filmom získal Clint úplne a dokázal mi, že je to vysoko nadpriemerný režisér/herec/skladateľ. Ja naozaj nechápem, ako dokáže zvládať toľko veci a ešte ich urobiť takto kvalitne. Scenár bol super, ale atmosféra bola dohnaná do dokonalosti a Hilary Swank predviedla jeden z najlepších ženských výkonov vôbec. Ani som nečakal, že to bude takáto hra na emócie, ale stalo sa a určite toto zaraďujem k najlepším filmovým zážitkom vôbec. Prvú hodinu a pol som už aj začínal pozerať na hodinky, ale posledných 40 minút filmu som sedel v nehybnej pozícii s vankúšom v ruke a psími očami nalepenými na obrazovke.

Kingsman: Tajná služba (2014)

Vaughn si nastavil vlastný režisérsky štýl, ktorého sa drží a pomaly a isto ho vylepšuje. Epické, vtipné, krvavé a hlavne výborné herecké obsadenie(Colin ako pánko). Nesmierne ma potešilo že tento raz si už Matthew nevybral na hlavného protagonistu spratka s tupým face(kick assa stáli tupé fejsy drahocennú hviezdičku). Scénka z kostola a brainboom sa raz snáď stanu veľmi kultové scény.