Reklama

Reklama

Nejsledovanější žánry / typy / původy

  • Drama
  • Komedie
  • Krátkometrážní
  • Dokumentární
  • Akční

Poslední recenze (4 756)

plakát

Bastardi: Reparát (2023) odpad!

Abychom pochopili hloubku Magnuskovy patologie, je třeba si uvědomit, že v původní trilogii stvořil převážně romské děti tak zlé a zkažené, aby je jím ztvárněná postava mohla systematicky zabít a zachovat si sympatie vyprávění. V Reparátu pak nechá romské postavy vyjadřovat za tyto vraždy vděk, nechá se jimi opakovaně prohlašovat za „jednoho z nich“. Godlovi napsal sestru ztvárněnou modelkou Gabrielou Gášpárovou, aby mohla mít s o patnáct let starším protagonistou s vzezřením Tomáše Magnuska náznak milostného románku. Godla také Magnuskovi opakovaně vysvětluje, o kolik je chytřejší a že by si bez něj neporadil. Magnusek si tedy ve svém filmu stvořil hloupého romského kamaráda, aby mu mohl být mentorem a vzorem. Ten člověk absolutně nemá stud! Celí Bastardi jsou produkt neukočírovaného mesiášského komplexu v kombinaci s absolutní filmařskou neschopností. Je to kouzelné.

plakát

Bastardi 3 (2012) odpad!

Naprostá morální imploze ve filmu, který rozhodně není rasistický, ale vyvolává sympatie vůči chlápkovi, který mučil a zabil tři děti. Ano, ty děti byly absurdně zlé, ale nezapomínejme, že Magnusek je stvořil, aby byly tak zlé, aby je mohl zabít. Je potřeba si uvědomit, že on stvořil tuto situaci, která není realistická ani proporcionálně nereprezentuje skutečný problém, její podoba je tedy čistě na jeho vůli. Přes všechny vrstvy zdůvodnění, omluv a výmluv trvá základní premisa jedničky, jíž je opovrhování dětmi, které nejsou dost slušné a vychované a neprojevují respekt lidem, kteří věří, že si ho automaticky zaslouží. Magnuskova neschopnost pracovat s hyperbolou vede k tomu, že čeká, že budeme odsouzení jeho postavy na doživotí za přiznanou trojnásobnou a značně sadistickou vraždu považovat (přinejmenším) za nejednoznačný výsledek, o jehož spravedlnosti budeme pochybovat, což je naprosto obludná úvaha, když o ní přemýšlíte jen pár vteřin. Magnuskova potřeba praštit do obličeje explicitního nácka, aby sám sebe přesvědčil o tom, že jeho úmysly jsou čisté, jsou asi nejkouzelnější ukázkou patologické absence sebereflexe zaznamenanou na plátně.

plakát

Bastardi 2 (2011) odpad!

Bastardi jsou naprosto fascinující dramatizací fráze "nejsem rasista, ale", kdy Magnusel začal od druhého dílu kupit argumenty. Nicméně ne argumenty o nějaké složité společenské problematice, ale argumenty pro oprávněnost natočení tak nenávistného a ublíženeckého filmu, jakým byli první Bastardi. Magnusek je jeden z největších ubožáků české kulturní scény a tohle je svět, který si tvoří, aby si mohl připadat důležitě a užitečně. Chce být hrdinou a mučedníkem, ale jediný způsob, jak si to představuje, je prostřednictvím šikanování (a zabíjení?!) nevychovaných dětí.

Poslední hodnocení (6 694)

Agent Elvis (2023) (seriál)

26.03.2023

Nevinnost (2022)

25.03.2023

Divadlo násilí (2023)

25.03.2023

A my tomu přihlíželi (2022)

25.03.2023

TikTok je bomba (2022)

24.03.2023

Velké nic (2023)

17.03.2023

Bastardi: Reparát (2023)

odpad! 16.03.2023

Bastardi 3 (2012)

odpad! 13.03.2023

Bastardi 2 (2011)

odpad! 13.03.2023

Reklama

Poslední deníček (2)

Marienbad 2020

Dostal jsem za úkol vybrat do cca sedmdesáti minut studentské filmy z FAMU a Zlína pro Marienbad. K vidění to bude 29. 8. na místě. Bylo překvapivě těžké se rozhoupat a vzdát se některých věcí, co se mi fakt líbily, tři hodiny bych do kupy dal minimálně. Ale teda:


I WAS TRYING TO KICK YOU OUT OF HERE (Tomáš Kotas je podle všeho, co jsem od něj viděl, nejlepší kameraman na FAMU. U osobního výběru to takhle můžu formulovat, snad se nikdo neurazí. Na štáb koukám vždycky až po zhlídnutí filmu, a i tady hned, jak jsem to sledoval, jsem věděl, že tohle chci.)


VYMĚNILA JSEM SI SMĚNU (Skvělé vedení herců a práce s postavami, díky čemuž nemizí agenda charakterů a není to jen vzdychání nad sockami, což je velký problém některých jiných srovnatelných věcí, kterých se teď docela urodilo. Na konci mi bylo líto ty lidi opouštět, což se nestává často u půlhodinovek.)


MEDZI (Věc ze Zlína. Líbily se mi hlavně ty části, kde se sledoval pohyb a některé obrazy. Myslím, že krátký film je plně legitimní, když v něm člověku utkvěje jediný výrazný pohyb nebo obraz, a tady je toho hned několik.)


TICHÝ CHOD (Zábavná anekdota, která pracuje s takovým tím babkovským humorem, kterého jsem rád, že se famáci nevzdávají.)


REKONSTRUKCE NASTASIJI FILIPOVNY (Rozhodně to není jen proto, že miluju ruský realizmus! Ne fakt, je to celkově odvážný mix různých postupů, který sám nevím, nakolik vždycky funguje, ale je to zábavné sledovat a kde jinde tohle dělat než na škole.)


(Druhý den bude mít svůj výběr Martin Šrajer, ale jeho filmy určitě nebudou tak dobré jako moje. Tímto výběrem si kvality těch filmů osobně přivlastňuju. Nevybrané filmy budou zničeny a studentům budou odebrány zápočty.)