Hulk (2003)

Zbytečně rozvleklé a zdlouhavé zpracování komixového hrdiny Hulka, u kterého mi vadí, že to trvá jak psovi pastva, než dojde na nějakou akčí scénu, ikdyž například ta psí je zrobna masakr :D (bohužel zároveň nejsvětlejší bod filmu). A to okénkování, upomínající na tištěný komix si tedy taky mohli odpustit, to asi ocení jen opravdoví komixoví fetišisti.

Lake Mungo (2008)

Velmi znepokojující film balancující na hraně handy cam a fake document a který mě osobně držel v objetí nepříjemné atmosféry od začátku do konce. Film začíná utonutím dívky při obyčejném rodinném pikniku a následuje sled rozhovorů s účastníky nehody dokumentujících onu událost. On samotný prvek rodinné tragédie je sám o sobě dost nepříjemný, ale vy jen čekáte, co se bude odvíjet dál. A ono toho bude dost. Smrt rodinného příslušníka je vlastně jen začátek sledu dost zvláštních událostí, kdy jedna střídá druhou a jejich vývoj nabírá fatálního vyústění. Střídání výpovědí rodiny a handy cam prostřihů má velice sugestivní vliv na divákovu psychiku a pokud patříte mezi fanoušky tohoto druhu kinematografie, troufám si říct, že vás film rozemele na kousky. V opačném případě budete asi dost zklamáni a snímek odsoudíte podobně jako Paranormal Activity a podobné záležitosti. Nicméně já si film dokonale užil a po dlouhé době jsem zažil pocit, který by se dal připodobnit strachu...

Nedotknutelní (2011)

Krásnej film! Aneb tak trochu lhaní do vlastních kapes, jak by to mohlo při spojení rozdílných osudů / životů fungovat. To, že realita je většinou jiná, nemusíte vůbec řešit a uživejme si kontrast mezi postavami i prostředím, ze kterého pocházejí. Je to vlastně tak trochu únik z reality obyčejného života, přestože právě o obyčejném životě tenhle film právě je. Mě osobně chybělo k dokonalosti nějaké to fatálno, ale musím uznat, že snímek je to nadmíru povedený, přičemž zasáhl širokou díváckou obec napříč spektrem žánrů i věkových kategorií.

Expendables: Postradatelní (2010)

Nuda, nuda, spousta výbuchů a nuda. Tak trochu pod hecem jsem se uvolil dokoukat tenhle film na druhý pokus, abych měl kontinuitu s dvojkou, která právě brázdí kina a která je na popud Ondřej Honel a Baruna Kumbárová ještě větší hec (ale i očekávání). Pokud měl tenhle projekt ambice vzdát hold akčním filmům 80. let, tak za mě musím konstatovat, že se to vůbec nepovedlo. Odhlédneme-li od absurdního nápadu dostat do jednoho filmu všechny zásadní akční hrdiny (ano, pokud šlo jen o tohle, tak si auto může udělat fajfku, i když štěky Arnolda, Willise či Rourkeho, hmm to byly oskarové výkony), dostáváme se k zásadnímu zjištění, že osmdesátkové filmy měli své kouzlo právě kvůli té době, ve které vznikly a proto snaha o něco podobného v roce 2010 vypadá spíš jako utopie než pokus vyšlý naprázdno. Ale už princip a láska k původním filmům velí dát šanci i tomuhle biáku. Celé to zabíjí už precizní soudobá produkce a děsně plochej scénář, jehož děj se tak nějak přelévá až je vlastně konec. Pokud máte rádi spustu výbuchů a střílení, budete spokojeni, ale například v bojových scénách vidím velké rezervy a prakticky každý druhý Jet-Liho či Stathamův film obsahuje rubanice mnohem zajímavejší a atraktivnější. Nevím, jestli jsem měl špatný rip nebo film trpí nevyváženým zvukem hudba vs. dialogy, ale překrývat zvuky bojových scén nezvykle okázalým soundtrackem je obrosvská škoda. Sečteno a podrženo, ve všech možných směrech má film strašně moc rezerv a jediné co stojí za zmínku je vlastně jen ta přehlídka jmen a jejich kondice i navzdory pokročilému věku.

Vyvolený (2000)

Shyamalanův slabší kousek a to tak pozvolného děje, který vlastně vůbec nezačne. Decentní odpověď na komixový přerod obyčejného člověka v hrdinu, bohužel zůstává ve stínu režisérových pecek jako Šestý smysl, Znamení či Vesnice.

Temné stíny (2012)

Tak tohle se moc nepovedlo. Všechny Burtonovy pověstné atributy selhaly nebo jsou někde napůl cesty. Film trpí ne zrovna vyrovnaným dějem s řadou nakousnutých a nedopovězených odkazů, zatímco jinde se potenciálem plýtvá, zkrátka neucelenost a rozháranost je hlavním negativním, ale i nosným bodem, se kterým vám zůstane v ústech pachuť pocitu, že tenhle film není hoden burtonovské úrovně. Ze slabosti pro jeho tvorbu dávám 3, jinak bych šel asi níže.

Test (2003)

Krimi / špionážní thriller se super výkony jak Pacina, tak Farrella. Notná dávka tajemna, konspirační děj, u kterého sami nevíte, co je pravda a co past, a v takovém napětí se film nese v podstatě od začátku do konce. Bavilo mě to jak tenkrát v televizi, tak i po letech na divxu.

Hra o trůny (2011) (seriál)

Vždy, když má něco takovouhle masovou oblibu, přistupuju k tomu značně obezřetně, protože ne vždy je veřejná panika známkou kvality. Jenže v tomhle případě se za kvalitu stavěli i lidé, kteří májí všeobecně celkem věrohodnej (čti: se mnou kompatibilní) vkus. Přesto bohužel musím říct v tomhle případě opravdu BOHUŽEL aka mnoho povyku pro nic. Teď asi hodně lidí naseru nebo alespoň donutím poklepat si na čelo, ale Hra o trůny pro mě není nic víc, než lépe napsaná, vážnější a brutálnější Xena s lepší produkcí a hodně kozama / mrdačkama, ale svou generičností to klidně řadím po bok všech těch bezpohlavních Kriminálek odevšaď / odkudkoli, Dextrů, Plastických chirurgií a další seriálových onanií, které jsou chrleny jedna za druhou. A vlastně pokud jde o seriálovou renesanci, skočil jsem na špek zřejmě jen těm prvním a to seriálům Lost (než to na začátku 3. sezóny zkurvili nekonečným kombinováním a natahováním) a Prison Break, které jsou v podstatě hodně vyjímečné svým tématem. Ale zpět ke Hrám. Prvních asi 15 minut pilotu mě dostalo svou temnou a nadpřirozenou atmosférou, ale dál se to začalo ubírat zvláštním tempem a hlavně dost vzdalovat spíše někam k rytířské politice, na kterou osobně nejsem nijak zvlášť zvědavej. Seriál tak nějak plyne bez větších výkyvů, aby pak v předposledním díle setnuli hlavnímu hrdinovi (a jedinému skutečně velkému herci celého seriálu - Sean Bean) hlavu. No nevím, kdyby nebyl kolem toho takovej cirkus, asi by mě seriál hlavně úplně minul, ale nemusel jsem k němu přistupvat s takovým očekáváním, protože tohle za víc jak tři body není. Uvidíme, co druhá sezóna.

V pasti (2005)

Musím uznat, že už hodně dlouho jsem nehltal žádnej film jako tenhle minimalistickej psycho thriller! Proč minimalistickej? Protože se defacto odehrává uvnitř jednoho domu, mezi dvěma lidmi. Atmosféra by se dala krájet, film má spád jak prase a drama vrcholí v jednom kuse. Na jedné straně bezmoc oběti, na druhé straně šílenost psychopata a na třetí straně vaše dychtění po odhalení skutečné podstaty věci, protože tady asi nebude vše, jak se na první pohled zdá.... Pro milovníky psycháren doporučuju!

Hrůzná minulost (2012)

The Pact je ukázkovým příkladem toho, jak se dá poměrně nadějné téma se zajímavou pointou zadupat do země režisérskou impotencí. Dát do hlavní role asexuálního babo-chlapa s věčně protaženým rypákem asi nebylo nejvhodnější řešení. Stejnou měrou tomu na prdel dává také televizní vidlácká produkce, která se vlastně s produkcí ani nedá zaměňovat. První půlka filmu se zmítá ve víru chaotických indícií, že na kvartýru straší a několika záběrů, které z dálky připomínaj Paranormal Activity, ale protože nejde o found footage, takže potenciál zajímavosti nula. V půlce se to naštěstí trochu zlomí a dojde na pár děsivých scén a lekaček a v závěru solidní rozuzlení, ale všechny ty plusové hodnoty stejně nemůžou zachránit tuhle filařskou šumařinu...