Topco

Slovensko

homepage

<< předchozí 1 2 3 4 6 10 15 19
    • 2.7.2020  18:55

Čakal som teda viac. Taký slabý odvar Leave Her to Heaven. Bette Davis herecky ťahá celý film, Cotten je prekvapivo menej výrazný. Potešila príroda, mestská vsuvka a dobré noirové finále. 3,5*

• 26.6.2020  07:57
    Flaxy Martin (1949)

Škoda, že Virginia Mayo nemá v koži titulnej femme fatale väčšiu charizmu. Na Zacharyho Scotta sa, naopak, v úlohe noirového obetného baránka (pre mňa nečakane) dobre pozerá a dejový spád v polovici mení konverzačku na dynamický noir s akciou. Tých najskalnejších fanúšikov poteší Dorothy Malone z Hlbokého spánku (kultová scéna z bookstoru) a samozrejme Elisha v šťavnatej vedľajšej úlohe (okrem hlášok dáva aj nečakanú akciu v podobe sledovania a naháňačky, ktorá vrcholí súbojom na streche). Nečakaná spokojnosť!

• 23.6.2020  20:51
    Abandoned (1949)

Sympatický kasting, a to aj vo vedľajších úlohách (robustný Burr, o hlavu vyšší Mazurki, babička ako šéfka gangu), neošúchaná zápletka s nelegálnou adopciou detí, nápadité strihové prechody (masáž, škrtnutie zápalkou), pekné „mestské“ orámovanie. Príjemný, neprávom zabudnutý noir. Odporúčam.

• 21.6.2020  10:51

Zabudnutý neo-noirový thriller z kategórie „smart“. Užil som si to od začiatku do konca. Čoraz mysterióznejšia a snovejšia atmosféra pripomenie Hitcha (najmä Cudzincov vo vlaku či Muža, ktorý vedel príliš mnoho). Mamet po "House of Games" pokračuje v téme confidence-manov a ja som bol opäť veľmi spokojný! PS: hudba mi pripomínala Fargo!

• 20.6.2020  19:13

Neskorší noir s Lexom Barkerom má dobre rozohratý úvod: týpek v núdzi nasadá do cudzieho opusteného auta a pokračuje v úteku. Tesne pred tým však s týmto autom bol zrazený človek a iného človeka chvíľu na to o ulicu ďalej zastrelili. Z oboch zločinov tej noci je podozrivý ikonický predstaviteľ Old Shatterhanda. Ten sa neskôr zamiluje do ženy, ktorej ukradol auto a príbeh výrazne stráca na zaujímavosti. Emotívna hudba a pekná kamera (kompozície so zrkadlom, hĺbka záberu s premysleným rozložením postáv) sú však dôvodom prečo dať tomuto zabudnutému noiru šancu! 3,5*

• 20.6.2020  14:10

Spillane hrá Hammera! Celkom cool, navyše nie je veľa autorov, ktorí by si zahrali svoje vlastné postavy! Neskorší britský noir si plne uvedomuje noirovú ikonografiu a je jej verný: Hammer sa pohráva so žalúziami, za oknami interiérov často bliká vonkajšie osvetlenie, máme tu baloniaky s fedorami či časté zábery na panorámu nočného mesta. Škoda len, snímka ma nezaujímavý dej, ktorý v strednej tretine úplne stagnuje. Snímku zachraňuje dobrý úvod a záverečná 10-minútovka so skvelým, sadistickým finále (cirkulárka, brokovnica). Pre noiristov povinnosť. 3,5*

• 16.6.2020  21:55
    Já, porota (1982)

Assante sa na Hammera hodí: je to macho typ, má potrebnú charizmu a vie byť aj hajzlík (čo je pre Spillanea signifikantné). Ďalej poteší sekretárka Velda, z ktorej tu po 25 rokoch urobili vysokonohú blondínu, intenzívny džezový soundtrack, sexuálna šteklivosť či pravá 80tková akcia. Scenár však obsahuje príliš veľa zbytočných scén, ktoré zapríčiňujú zdĺhavý dej. Týmto scénam dáva korunku akčné finále na štýl Ramba, kaziace celkový dojem a mestskú atmosféru snímky. (SPOILER: Hammer sa mení v Ramba, ktorý sa musí preboriť sériou pascí a nástrah, aby sa dostal do pevnosti, kde sa ukrýva všetko riadiaci zlosyn...). PS: Oveľa radšej mám noirovú adaptáciu z roku 1953.

• 10.6.2020  07:52
    Síla zla (1948)

Decentná filmarina. Obsahovo a formálne na prvé pozretie nedoceniteľné (minimálne môj prípad). Úsporný voice-over, starostlivo vyberané uhly kamery a lokácie. Nenájdete jednu scénu ani záber navyše. Bral by som pokojne 10 minút navyše. Ak by ma príbeh viac strhol, idem do plných. Inak nemám čo vytknúť.

• 9.6.2020  20:37
    Time Table (1956)

Mark Stevens popri hraní (Dark Corner) a režírovaní (skvelá pulpová prvotina Cry Vengeance) tento raz aj produkuje. Nebolo to zlé, len škoda, že kľúčový zvrat prichádza už po polhodine a vzťahy medzi postavami (on-žena, on-milenka, on-kolega) neboli prepracovanejšie. Zápletkou a dejovými motívmi (SPOILER: vyšetrovateľ poisťovne zahorí láskou k druhej žene, stane sa kvôli tomu ako „inside man“ súčasťou lúpeže a plánuje útek do Mexika, KONIEC) to pripomenie Roadblock (1951). 3,5*

• 8.6.2020  20:12
    Shakedown (1950)

Tesne pred peckou Billyho Wildera ACE IN THE HOLE (1951) a dávno pred neo-noirom NIGHTCRAWLER (2014) tu bol tento novinársky noir z prostredia fotožurnalizmu. Howard Duff je oportunistický fotograf, ktorý až s nezdravou dravosťou ašpiruje na prácu novinára. Keďže sa mu darí byť v pravom čase na pravom mieste a prináša exkluzívne zábery z miest tragédií, kariérne rýchlo stúpa. Neskôr sa zapletie medzi znepriatelených gangstrov a okrem toho, že hrá na dve strany, hrá to aj na dve ženy... Prostredie San Francisca, dobrý scenár, presné obsadení vedľajší herci (Donlevy, Tierney) a Duff vo svojej jednoznačne najlepšej noirovej úlohe hyenistického novinára. Zabudnutý novinársky noir.

• 7.6.2020  20:46
    Larceny (1948)

Herecky to vyzeralo sľubne: drsný Payne však pôsobil tlmene, Duryea mal zasa malý priestor a napokon asi najviac herecky prekvapila Shelley, od ktorej to asi nikto nečakal. Tomuto noiru určite škodí minutáž a absencia dramatického prvku. Dlho, dlho sledujeme iba nikam sa neposúvajúcu melodramatickú linku. SPOILER: divák dlho čaká nejaký ten double-cross, dejové kľučkovanie alebo linku s "milencami na úteku", ale ono nič z toho neprichádza.

• 6.6.2020  19:33

Noirový milostný trojuholník s poistným podvodom z trošku iného uhla. Poteší June Vincent známa z Black Angel. Btw, 4* je príliš a 2* zasa veľmi málo (až také "trashy" to zasa nebolo). Bčko na akurátne 3*.

• 6.6.2020  13:04

Škoda, že to malo tak chladné postavy. Ak by charaktery mali psychológiu Fritza Langa, mohla to byť pecka, lebo technická stránka je skvelá!

• 4.6.2020  07:15
    I, the Jury (1953)

Ja by som to tak čierne nevidel. Tento kúsok netreba zavrhnúť len kvôli zlému obsadeniu Mikea Hammera. Biff Elliot (ktorý fyzicky pripomenie Jamesa Caana či Genea Kellyho a tu jeho pozitíva končia) svoju rolu výrazne prehráva a od prvých momentov jeho výpady pôsobia ako z paródie. Plejáda ženských herečiek, ktoré sa mu hádžu do náručia, to tiež nezachraňujú. Čo však prvú adaptáciu Mickeyho Spillanea zachraňuje, je Altonova magická kamera dodávajúca atmosféru a vizuálne nápady (trademarky ako tiene nápisu, vypočúvanie pod lampou, blikajúci neón, zmočené ulice plné hmly), hudba Franza Waxmana s džezovými nárekmi, štýlová lokácia Bradbury Buidling (kde má Hammer kanceláriu) a v neposlednom rade (uncredited) mini-rola pre Elishu Cooka Jr. v obleku Santa Clausa! A to finále evokujúce Poistku smrti je naozaj luxusné, Peggie Castle ako femme fatale ide v závere na maximum! PS: btw, existuje vianočnejší noir než tento? Máme chvíľu pred Vianocami, v úvode ironicky hrá sviatočná pieseň, kamera si neskôr pomáha detailmi vianočných prianí, xmas stromčekov je tu požehnane a ešte raz... Elisha hrá Santu! 3,5*

• 3.6.2020  20:20

Trojica detektívov pátra po vrahovi policajta. Hlavný detektív neoplýva práve najväčšou charizmou, ale má dobré hlášky a scenár mu napísal zopár milých nápadov (zalepenie úst ukecanému kolegovi, neúmyselné pustenie hudby do bitky). Noirových fetišistov navyše poteší neón za oknom, tiene žalúzií, barová tanečnica či detail na jej lodičky. Všetko to ale akosi pomaly odsýpa a na hodinky som pozeral častejšie, než by bolo dobré. Táto latka mala mať vzhľadom na nízky rozpočet a rok výroby jednoznačne o 10-15 minút menej.

• 1.6.2020  22:29

Výborná, dynamická adaptácia Spillanea. Vťahujúce noirové intro (prechádzka Mikea Hammera nočnou ulicou za tónov džezu), pestré lokácie LA, starostlivé budovanie napätia (naháňačka meniaca sa v sledovanie, útok na vrakovisku) či bitka v tmavej miestnosti osvetlenej neónom z vonku. Výrazne lepšie ako The Long Wait (1954), ktoré premrhalo potenciál. Spokojnosť.

• 31.5.2020  21:17

Prchký McBride stopuje, po chvíľke sa ocitne na palube auta, ktoré havaruje a on prichádza o pamäť. Keď sa vydá po stopách svojej minulosti, čoskoro zistí, že je obvinený z vraždy prokurátora. Dobrá 50tková zábava, ktorá nebyť kľukatého deja a natiahnutej minutáže, mohla byť skvelá. Hrdina chodí od postavy k postave, klope od dverí k dverám a deju chýba priebežný dramatický náboj. Kvôli čomu sa teda oplatí vidieť? Kvôli drsnému Quinnovi (sadizmom pripomenie Meekera z Kiss Me Deadly), pulpovým momentom (McBride ujde trom nepriateľom za pomoci zápalky) a dobrému finále v sklade (tu si možno zasa spomeniete na The Big Combo).

• 31.5.2020  09:57

Na rok ´42 nebola táto raná woolrichovská adaptácia vôbec zlá (o päť rokov vznikli oveľa horšie). Hrdina po úraze na ulici zabudne na všetko za posledný rok. Vracia sa domov a zisťuje, že svoju ženu opustil pred rokom a idú po ňom neznámi muži. Prvá polovica mala dobrú atmosféru a čaro v odhaľovaní zabudnutého, keď sa však príbeh presunul do honosného sídla s imobilnou babičkou, začal dej strácať na zaujímavosti a stala sa z toho detektívka. Potešila "sympaticky nesympatická" mladá Claire Trevor, občasná nápaditá dvojexpozícia, hra so svetlom a záľuba kamery v snímaní vo výške (detailné zábery na nočné lampy). 3,5*

• 30.5.2020  22:34

Konečne (ďalší) obstojný noir od Ulmera, po viacerých sklamaniach (nevydarené brakové Bčko „Strange Illusion“, zdĺhavá melodráma „Ruthless“). Táto vec prišla 10 rokov od jeho pulpovej pecky Detour, ktorú mám v noirovej TOP10. Hrdina – policajný detektív má potrebnú charizmu, jeho voice-over vťahuje do príbehu, fajnšmekrov potešia zadné projekcie a celková atmosféra (zasnežená chata, cesta vlakom). Máme tu pár naivných momentov (príliš náhodné stretnutie, „pečiatka“ na líci ako vodítko), ale dojem to vážnejšie nekazilo. 3,5*

• 30.5.2020  18:40

Spokojnosť. Zápletka s dvojníkmi má svoje logické nedostatky, ale u B-čka to nevadí. Nelson zvláda sympaťáka aj záporáka, potešili zaujímavé uhly kamery, neopozerané lokácie Portorika, pes zabijak a vygradované finále!

• 29.5.2020  10:12

Jednoduchý noirik so starnúcim, no stále rovnako sympatickým Josephom Cottenom. Ide o typicky 50tkový príbeh s priamočiarym príbehom pomsty kriminálnika policajtovi, v ktorom sa však toho veľa nedeje. Prihadzujem hviezdu navyše za príjemnú minutáž, vygradované finále a hlavne toho skvele obsadeného, slizkého psychopata.

• 28.5.2020  19:28
    Shock (1946)

Priemerný noir, ktorý stojí a padá na presnom Priceovi. Úvod je rozohraný parádne, potom však prichádza dejová stagnácia a mdlé výkony vedľajších postáv. Áno, je tam trošku Hitcha, psychoanalýzy či hororu, ale nič z tejto zmesi nevyčnieva. Z prostredia ústavu rozhodne radšej odporúčam vydarené Bčko "Behind Locked Doors" (1948).

• 27.5.2020  13:52

Lákal názov aj ukotvenosť v noirovom San Franciscu, ale nakoniec bol z toho iba výsostne priemerný doku-noir s „božím“ hlasom o procedurálnom pátraní polície po vrahovi z Čínskej štvrti. Ak by to nemalo Frisco lokácie a záverečnú pôsobivú prestrelku, idem s hodnotením ešte nižšie. PS: Ak niečo z tohto súdka, rozhodne radšej Without Warning (1952) o sériovom vrahovi z LA. 2,5*

• 26.5.2020  15:45

Posledný, 8.diel zo série o Whistlerovi a podľa všetkého aj najlepší. Za mňa však ide len o priemerné lacné Bčko s dobrými noirovými chvíľami (úvodný kráčajúci tieň, treskúci dážď, skratkovité flashbacky, dôraz na lodičky na podpätkoch). Škoda, že na rok ´48 nemal film vyhrotenejší vizuál. Atmosféra slušná.

• 25.5.2020  20:26

Absolútne minoritný B-noir, v ktorom sa veľa nedeje, kulisy sú priam divadelné a najlepšia scéna je hneď tá otváracia s väzňami na úteku v tuneli. Pozeralo sa na to síce „neškodne“, ale vidieť to naozaj nemusíte. Od režiséra rozhodne odporúčam o rok neskorší Open Secret.

• 24.5.2020  14:52
    Laura (1944)

Aj na 7.pozretie je Laura pecka, ktorá ma baví rovnako ako po prvý raz pred 12 rokmi. Nádherná Gene Tierney, drsný Dana Andrews, večne ironický Clifton Webb, slizký Vincent Price. Herecky presná, dialógovo cynická, vizuálne elegantná a štýlová detektívka, ktorej iróniou sršiace repliky si zaslúžia vytesať do kameňa. Jedna z TOP ukážok „žánru“ a spolu s Poistkou smrti a bogartovkami iniciačný film mojej lásky k noiru.

• 24.5.2020  13:56

Noirová „vzťahovka“, akých vznikli na prelome 40s a 50s desiatky a neraz aj s oveľa výraznejším (áno, v iných prípadoch - psychopatickým) Robertom Ryanom. Naopak, Colbertová je ako žena v ohrození výborná (tak akurát hysterická)! Tento kúsok je „len“ lepší priemer. Príbeh má dobré mysteriózne momenty, potom chvíľku nudí, ale našťastie, aj keď sa presunie na súd, scény majú šťavu. A keď Ryan na chvíľku vybehne do terénu pátrať na vlastnú päsť, film chytá drive, ale potom zasa príde niečo, čo sa nedalo ani vystopovať. Za mňa jednohubka za 3,5*

• 24.5.2020  09:12

„Cainovský trojuholník“ bez atmosféry, potrebného dusna medzi postavami a s prekvapivo nevýraznými hercami: kým Bennett už mala v tom čase za sebou noiry s Langom , Ryana jeho najlepšie úlohy ešte len čakali. Pomyselným víťazom v zmysle „jednooký medzi slepými je kráľ“ sa tu tak ironicky stáva Bickford, ktorý hrá ohrozeného slepého maliara. Noiristov tak maximálne poteší snová sekvencia robená skrz vodný vír. PS: keď si predstavím, čo dokázal taký Hugo Haas s milostným trojuholníkom postáv, je to tu jednoznačne premrhaný potenciál.

• 24.5.2020  08:15

Divadelný noir? Tento pomerne známy noir som roky obchádzal aj kvôli tunajším nízkym hodnoteniam. Nie je to dokonalá vec, no súčasných 56% si nezaslúži! Jej hlavným problémom je dramatizácia, keď kľúčový spúštač udalostí prichádza až po hodine (!) a dovtedy prevažne sledujeme pomerne dlhé a opakujúce sa pasáže z Othella. Prihadzujem hviezdu navyše za skvelý námet a dobrú technickú stránku (Krasnerova kamera so záľubou v zrkadlách a odrazoch, Rózsova oscarová hudba).

• 23.5.2020  13:01

Nebavili ma interakcie ústrednej dvojky O´Brien-Scott, nebavila ma zápletka s podvodom, ako získať dedičstvo po majetnom priemyselníkovi pod falošnou identitou, a navyše všetci kľúčoví herci, vrátane mladučkej Terry Moore svoje výkony prepaľovali. Obzvlášť O´Brien sa snažil ukradnúť si každú scénu pre seba a okato hádzal ukvapené pohľady a strúhal pohŕdavé grimasy. O nevýraznej Scott či smiešnom konci ani nehovorím... Len kvôli kamere a svižnej minutáži zostávam vo vodách priemeru. PS: Moore tu pôsobí ešte ako tínedžerka, ale pozrite si s ňou Shack Out On 101 (´55)! *2,5

<< předchozí 1 2 3 4 6 10 15 19