Topco

homepage

<< předchozí 1 2 3 4 5 6 8
    • 14.12.2017  18:47
    Hledaný (2009)

Indie neo-noirová detektívka zo Sundance. Zaujímavý námet súvisiaci s 11.septembrom zráža k zemi pomalé tempo s viacerými zbytočnými scénami so snahou o vtip. Našťastie to ako-tak nad vodou drží Michael Shannon, ktorému rola popíjajúceho a hláškujúceho súkromného očka s traumou z minulosti sadla. Všetky ostatné postavy a ich hlavne predstavitelia sú totiž nezaujímaví a zabudnete na nich už krátko po filme. Poteší však kamera Ryana Samula (Cold in July), zaujímavo riešené flashbacky (ich frekvencia a dlžka je úsporná + majú výpovednú hodnotu), odkaz na detektívky s Bogartom (dialog o metódach súkromných očiek: púšťať suché vtipy a pofajčievať pri tom cigarety) či odkaz na scénu odpočúvania z The Conversation. Navyše tu máme vlak a Mexiko (všetko témy z tohtoročného Noir Film Festivalu!). Bežného diváka to môže nudiť,ale noiristom ide odporúčanie kvôli prepojeniu zápletky s 11/09, Shannonovi a citeľne noirovej kamere. A áno, máme tu aj džezový podmaz!

• 21.11.2017  20:26
    Lhář (1997)

Komorný (miestami až divadelne pôsobiaci) neo-noirový thriller, ktorý nemôže nepripomenúť Obvykle podozrivých (1995), samozrejme, v tej najviac možnej,minimalistickej podobe. Klaustrofobická až hypnotická atmosféra, dobrá psychologizácia postáv, herecky veľmi fajn (Roth tradične presný). Náhoda tu však hraje až príliš veľkú rolu. Určite stojí za pozornosť. 3,5

• 21.11.2017  17:55
    Krupiér (1998)

Malá, humorne odľahčená britská krimi s atraktívnym námetom aj obsadením či menom režiséra... ale výsledok rozpačitý. Malo to nádych neo-noiru (voice-over, nejednoznačný hrdina, ktorý napriek viacerým zásadám nemá problém napr. zahýnať priateľke; záhadná žena zvádzajúca hrdinu a dávajúca návrh zúčastniť sa zločinu), ale od režiséra takej cool pecky akou je Get Carter (1971), som však rozhodne čakal lepší výsledok. Povrchne spracovaný príbeh, bez nápadu a napätia, s navyše nezaujímavými vedľajšími postavami. Nechalo ma to úplne chladným.

• 21.11.2017  07:26
    Odplata (1999)

Fuu, ako pre noirového fandu veľký boj... Áno, máme tu plejádu drsných a cynických hlášok, kamera servíruje jeden nezvyčajný klaustrofobický rakurz za druhým, zo špinavých kanálov sa neustále valí para, a to všetko vidíme cez ponurý modrý filter... ale celé je to veľmi silené a chýba tu tá najzákladnejšia noirová esencia – prirodzená atmosféra. Slovom, príklad toho, keď chce inak bežný akčný film až veľmi moc vyzerať ako noir, no chýba mu to pravé korenie. Oproti avantgardnej neo-noirovej pecke Point Blank (1967) je to naozaj len slabý čaj...

• 20.11.2017  07:20

Nebolo to vôbec zlé! Príbehovo slabšie, ale inak presný cast (z ktorého prekvapivo víťazí Sting!) + palec hore aj za Deakinsovu kameru a džezový soundtrack, ktoré vytvárajú dobrú noir atmošku. Pomalá, britská jazzy neo-noirovka. 3,5

• 17.11.2017  22:51

Policajná dráma s výborne budovanými charaktermi (ktoré pripomenú osvedčené noirové archetypy: skazený, oportunistický policajt verzus poctivá, stará škola, ktorá neváha prekročiť hranice zákona, ak je to potrebné), ktorá pripomenie Melvillea a staré dobré časy francúzskej neo-noirovej kriminálky.

• 17.11.2017  14:30

Zamotaná neo-noirovka vo vodách lepšieho priemeru. Alebo ak chceme byť presní, "semi-retro-"noirovka :) s fajn atmosférou rokov 70tych. V jednej línii jasne pokukujúca po Scorsesem: jednozáberovka s voice-overom z luxusného hotela odkazuje na GoodFellas a vstup do Copacabany.

• 17.11.2017  11:35
    Spirit (2008)

Tak toto bolo naozaj veľmi, veľmi zlé. Po 30 minútach som vypol (čo bežne nerobím). Zúfalé herecké..."výkony"?!, konštantne hlúpe dialógy a hlúpe správanie sa postáv. Čo malo vyzerať drsne, pôsobilo karikatúrne... čo malo byť vtipné, bolo trápne. Seriózny fail...

• 17.11.2017  09:21

„Krásna, tajuplná žena. Nezačínajú tak snáď všetky filmy noir?“ pýta sa jedna z vedľajších postáv. Áno, v tejto modernej dánskej variácii na film noir je tých čiernych komponentov dosť: nelineárny dej, komentár hlavnej postavy (cynické intro nemôže nepripomenúť Sunset Blvd.), typický noirový antihrdina (utekajúci od tepla domova... k nejakému vzrušeniu) a zápletka s amnéziou a ukradnutou/zamenenou identitou. Festivalový noirík.

• 16.11.2017  18:21
    Sexy bestie (2000)

Vydarený debut s noirovým námetom pracuje a dáva si záležať na hravom vizuále (snové sekvencie, klipovitý strih). Londýnsky gangster Gal (Winstone) si užíva spokojného kriminálneho dôchodku v luxusnej vile s bazénom v Španielsku. Dovolenkové leháro však trvá len dovtedy, kým ho nedobehne temná minulosť v podobe psychopatického zabijaka Dona (psychopatický a na Oscara nominovaný Ben Kingsley). Ten prichádza s ponukou na posledný džob jeho kariéry – lúpež diamantov. Gal je pevne rozhodnutý, že do toho nejde, ale Donovi sa proste „nie“ nehovorí...

• 5.11.2017  10:07

Mix noirovej detektívky, gotickej romance a freudovského noiru s nádychom Wellesa a Hitchcocka. Finále bolo skutočne (nechcene) komické, inak celkom miilý Hollywood v celej svojej naivite. PS: Odkaz na Sorry,Wrong Number v TV potešil :)

• 23.10.2017  14:37

Podraz pri lúpeži, zmena identity skrz plastickú chirurgiu (známa už z Dark Passage,1947), šanca na nový život, napokon však neprekonateľná túžba po pomste a nemožnosť sa zbaviť nálepky zločinca a začať na novo. Malo to našliapnuté na štýlovú žánrovku s presným obsadeným, no žiaľ, vo výsledku najmä kvôli scenáru (príliš rýchly prechod od polepšenia k pomste) ide len o priemerný neonoir.

• 22.10.2017  20:37

Výborná gangsterka o vzostupe a páde malého gangstra, ktorá občas pripomenie Scorseseho, inokedy Oldboya a občas navodí atmosféru ako z filmu noir. Až na tú romantickú linku to bolo bezchybné (vrátane tých masteníc a sekaníc!)

• 22.10.2017  16:25

Ukecaný a možno až príliš zamotaný neonorík (miestami až regulérna komédia) nesúci sa na 70tkovej, pomalej flegmatickej vlne a lá "The Long Goodbye" (bodaj by aj nie, keď produkoval Altman). Starnúci detektív pred bránami dôchodku a jeho amatérska side-kickerka mali niečo do seba! 3,5*

• 21.10.2017  08:44
    Palmetto (1998)

Kastingovo presné (Harrelson ako typický noirový lúzer, Shue ako rajcovná femme fatale) a príbehovo modelovo kľukaté ako správny noir (aj keď ku koncu trošku cítiť tlak na jeden twist za druhým). Ako noiristu ma to "nejako z princípu" bavilo, aj keď to naozaj neprinieslo nič nápadité a už vôbec nič nové. Proste, nemecký režisérsky veterán si chcel vyskúšať nakrútiť noir a výsledok (najmä vďaka hercom) je celkom príjemný, no striktne priemerný. Oproti iným 90tkovým neo-noirom (The Hot-Spot, Red Rock West, U-Turn) s podobnou zápletkou sa nachádza citeľne o level nižšie.

• 20.10.2017  20:21
    Moře lásky (1989)

Pacino tradične výborný a Goodman ako jeho parťák potešil. Dosť dlho to inak pôsobí ako predzvesť Základného inštinktu, aby sa to potom zmenilo na romancu, ktorej nie veľmi veríte. Vlastne, celý film ťahá Pacino a jeho herectvo očami. Nebyť jeho, idem s hodnotením tohto neo-noiru oveľa nižšie. Takto to ale zostáva vo vodách lepšieho priemeru.

• 20.10.2017  16:53
    Únosci (2000)

Veľmi fajnový neo-noir líznutý v závere westernom, ktorý evokuje pôsobivé finále a lá Butch Cassidy a Sundance Kid. Charizmatická chlapská dvojka Phillippe-Del Toro, zaujímavý McGuffin v podobe tehotnej ženy, neustále hustá atmoška a štýlové rámovanie úvod-záver s cynickým voice-overom. Na debut veľmi slušné. 3,5*

• 19.10.2017  07:33

Jedna upršaná, miestami až ľadová vianočná noc a trampoty s ukradnutými peniazmi. Veľmi príjemný casting a skvelá atmosféra. Nie je to síce tak rafinované ako iná neo-noirová komédia z obdobia Vianoc a mimochodom toho istého roku (Kiss Kiss Bang Bang), ale noiristov jednodznačne poteší! 3,5*

• 16.10.2017  21:17
    Sněhulák (2017)

U mňa žiaľ navzdory A-čkovému tímu priemerná žánrovka po takmer všetkých stránkach. Škoda, tento menší fail som práve od Alfredsona nečakal. Verím, že keby sme mali za kamerou takého Finchera, dopadlo by to ináč...

• 14.10.2017  19:55

Malý, nenápadný retro-noir z obdobia prelomu 40tych a 50tych rokov, ktorému navzdory pomerne hviezdnemu obsadeniu, patrí bezpečné miesto vo vodách šedého priemeru. Travolta sa snaží pôsobiť drsne, Gandolfini vyzerá drsne nejako tak prirodzene a dvojica Leto-Hayek trošku prehráva, ale keďže hrajú psychopatických milencov na úteku, nejako to nevadí. A keď už ani takíto herci, tak ani príbeh či atmoška nevytiahnu tento kúsok z priemeru.

• 11.10.2017  19:54
    Nikdys nebyl (2017)

Seriózne sklamanie. Ani príbeh ani forma. Ani cool, ani weird. Navyše, z už beztak plytkého príbehu ma vytrhávali zbytočne silené a rušivé flashbacky. Pár fragmentov fajn (Joaquin, Greenwood či strih prenikania do strážených objektov), ale ako celok nefungujúce. Vôbec mi nesadol ten silený ťah na "indie feeling".

• 9.10.2017  07:43

Kubrick, Trier a Haneke robia párty a vy by ste pritom nemali chýbať! Zbožňujem, keď ťažko vysvetliteľná iracionalita rozkladá striktne racionálny svet a tento nepretržitý nepokoj mi zamestnáva myseľ celú minutáž filmu! Komorný horor pre náročnejších s chirurgicky presnou kamerou a skľúčujúcou hudbou, kde hollywoodski herci hrajú "európske role". Lanthimos opäť a ešte stále originálne mrazí!

• 7.10.2017  13:55

Nečakane pomalý, nikam sa neponáhľajúci, "komorný blokbaster". Rozvíja pôvodné témy (idea humanity), pridáva nové (nová generácia replikantov, virtuálni spoločníci) a existujúce postavy výborne vkladá do nového príbehu. Dunivý soundtrack, zvukový strih, kreatívna kamera Rogera Deakinsa a design kulís sú absolútnou špičkou remesla. Aj keď úprimne, viac ma bavila "estetika špinavosti" v jednotke než táto sterilná, vizuálna dokonalosť. Navyše, na rozdiel od jednotky je to už viac cyberpunkové než noirové, aj keď (neo)noirového fetišu je tu stále dosť: frekventovaný dážď, do neónov ponorené nočné ulice či kontrastné svietenie s dôrazom na siluety postáv. Záverom, žiaden zázrak ani film roka, ale poctivý sequel, ktorý ctí a rešpektuje originál a navyše ho posúva ďalej. A takéto pokračovania sa dnes už často nevidia.

• 7.10.2017  12:19
    Western (2017)

Strašne ma tento "malý" film bavil. Ksichtami, prostredím, atmosférou, no najmä hlavnou postavou (tak charizmatickou, tajomnou, mĺkvou, ambivalentnou)!

• 23.9.2017  20:49
    Miracle Mile (1988)

Sympatické apokalyptické B-čko! Zábavné, bizarné a nepredvídateľné.

• 23.9.2017  17:44
    Mirage (1965)

Gregory Peck po Spellbound znova trpí amnéziou a my pátrame po jeho minulosti s ním. Neskorý noir, ktorý ma celkom bavil.

• 5.8.2017  13:02
    Hammett (1982)

Ale nebolo to vôbec také zlé! Fajn retro-noir s nostalgickou atmosférou. Príbeh ma síce nebavil a štúdiové kulisy občas kričali televíznou inscenáciou, ale "hard-boiledový" výkon Frederica Forresta, dialógy, hmlistá mizanscéna a melancholický soundtrack obstáli! Plus milé cameo pre noirového veterána - Elishu Cooka Jr.!

• 3.8.2017  21:38
    Suddenly! (1954)

Sinatra ako psychopatický vrah a o hlavu vyšší Hayden ako autoritatívny policajt v noirovom B-čku, ktoré postavami a komornosťou nemôže nepripomenúť kultové Key Largo.

• 2.8.2017  21:34
    8 MM (1999)

Temná exkurzia pornografickým priemyslom. Jedna z mála vôbec (pamätná je ešte Schraderova - Hardcore z 1979). Jeden noirový motív strieda druhý: pátranie po nezvestnej osobe sa mení vo vyšetrovanie vraždy, aby sa prípad napokon stal osobnou záležitosťou s cieľom chladnokrvnej pomsty. Absolútne minimum denných scén, dominujú ponuré a nehostinné interiéry či tmavé exteriéry. Veľmi solídny Schumacher a pozerateľný Cage.

• 1.8.2017  21:34
    Mys hrůzy (1991)

Jeden luxusný remake! S pridanou hodnotou a dokonca so scénami pokukujúcimi po Hitchcockovi (zmena na červený filter, zabitie detektíva v kuchyni) a tiež nápaditá "náprava" práve tých naivných scén, ktoré mi v originály tak vadili (vylákanie informácii na letisku, sledovanie k loďkám a následná cesta k Mysu hrôzy). Veľká spokojnosť. PS: Ešte aj ten Bernstein mal väčšie gule než pôvodný, inak ako stále výborný Herrman!

<< předchozí 1 2 3 4 5 6 8