Topco

Slovensko

homepage

<< předchozí 1 2 3 4 7 10 13
    • 13.6.2019  21:56

Darmo, Karlson noiry vedel. Skvele pracuje s dusnou chlapskou atmosférou, hĺbkou ostrosti záberu a stiesňujúcimi podhľadmi. Drsný Payne je obsadený presne (podobné roly z The Crooked Way či 99 River Street), akurát som mal pocit, že po presune do Mexika, začal dej výrazne stagnovať a romantická linka bola nazvyš. Ak by to malo 75-80 minút, mohla to byť pecka. Inak relatívna spokojnosť. 3,5*

• 5.6.2019  18:01

Magické kino od cinefila pre cinefilov. Nedivácka, no čarovná meditácia o hľadaní stratenej lásky pozostáva z dvoch filmov: prvý je melancholickým neo-noirom o spomínaní a hľadaní s fotkou v ruke a ten druhý je snovou (filmársky exhibičnou) básňou, takisto o spomínaní (a blúdení). Vo filme odznie, že sen je len zabudnutá spomienka. Niekto iný zase raz povedal, že tie najlepšie filmy sú ako sny. http://www.kinema.sk/recenzia/38254/posledne-vecery-na-zemi-di-qiu-zui-hou-de-ye-wan.htm

• 25.4.2019  07:24

Ja som tušil, že aj tento Lewis sa mi bude pozdávať! Nerátajúc pecku „Gun Crazy“ a čierno-čiernu perlu „The Big Combo“, mám slabosť pre jeho gotickú „My Name Is Julia Ross“, noirový príbeh „So Dark the Night“ z bizarného francúzskeho vidieka aj kubánsku exotiku v podobe „A Lady Without Passport“.__ „Cry of the Hunted“ je zaujímavý kúsok aka Lousiana Noir! Barry Sullivan (a jeho parťák z Tension – William Conrad, známy najmä zo Siodmakových The Killers) prenasleduje zločinca na úteku. Veľké plusy: netradičné prostredie, pôsobivá halucinačná sekvencia, vzťah prenasledovateľa a prenasledovaného (ich spoločné pofajčievanie po vždy tvrdom pästnom súboji) a šikovne obratná kamera (ako to u Lewisa býva dobrým zvykom) v prírodných lokáciách. Tie snímania cez veľké steblá trávy ma bavili.__ PS: prostredie bažín nemusí noiru nutne špatiť. Spomeňme si na Lewisovo skvelé finále v spomínanom Gun Crazy alebo honičku so psami z Moonrise.

• 24.4.2019  17:51
    Tension (1949)

Zaujímavý úvod, v ktorom nás víta detektív v podaní Barryho Sullivana so svojim pôsobivým príhovorom, aby nám vyrozprával príbeh jedného bezhlavo zamilovaného muža, ktorému utiekla žena, a v polovici sa vrátil späť na scénu. Akoby zmena hlavného hrdinu v polovici filmu mi celkom nesadla, inak fajnová atmoška. V úlohe femme fatale potešila kráľovná B-noirov Audrey Totter so svojim typickým kukučom :)

• 24.4.2019  17:42

"Ženy v nesnázích" vo filme noir stále potešia. Škoda len, že toto nemalo aj noirovejší vizuál a nebol väčší priestor pre Barryho Sullivana (namiesto toho posun príbehu trošku pričasto brzdil inak zlatý chlapec na bicykli či otravná suseda).

• 18.4.2019  18:33
    Bodyguard (1948)

Áno, odsýpa to dobre, ale... fuu, toto nemôžem označiť za dobrú vec. A to teraz fičím na hodinových noirových Bčkach. Tierney ma celý film jeden jediný výraz a Priscille Lane zasa prihlúple repliky, konanie a non-stop tupý výraz. Veľa scén príliš triviálnych, pramálo nápadov, atmoška však fajn (ako vraví Mejla: priemerný noir stále lepší ako priemerný western alebo komédia). Škoda, od Fleischera som čakal inú kávu (The Clay Pigeon, Follow Me Quietly, Narrow Margin). 2,5*

• 18.4.2019  11:09

Tradične zamotaný a hutný príbeh Chandlerovej knihy, ktorú som od neho čítal ako medzi prvými, je tu prekvapivo nahustený do 70 minút. Marlowe tak neustále prechádza z jednej situácie do druhej, kde sa deje niečo kľúčové. Na druhej strane, táto skratkovitosť pridáva na svižnom tempe. Najväčším plusom je však pekná noirová kamera: dialógy výrazne riešené cez podhľad vs. nadhľad, neprehliadnuteľný neón za oknom, mizanscéna nápadito pracujúca so zrkadlom či rôznymi (nielen žalúziovými) tieňmi posiaté interiéry. PS: Montgomery nie je príliš vhodný na Marlowea. Chýba mu prirodzená romantická drsnosť, ktorú tu len predstiera a vyťahuje smiešne playboyovské ťahy :). 3,5*

• 15.4.2019  07:44

Ha! Druhý noir v priebehu dvoch dní, kde hrá kľúčovú rolu Biblia :). A "ha!" po druhé: Farrow po "Night Has a Thousand Eyes" (ktorá sa mi však páčila viac) nakrútil ďalší noir s nadprirodzenými prvkami. Áno, myslím, že to môžeme nazvať noirom.

• 14.4.2019  14:09

Typická chandlerovská story so súkromným očkom o pátraní po holke. PE má síce niečo do seba, dokonca aj hlas podobný Bogartovi, ale od najlepších detektívnych predstaviteľov má predsa len ďaleko. Čo oproti zamotanému a ukecanému príbehu zaujme? Postava side-kickerky a po technickej stránke náznaky subjektívnej kamery a rozdelený obraz počas viacerých telefonátov. 5* je trošku cez (neviem či dve humorné situácie stačia na +1*), za mňa tak 3,5*

• 14.4.2019  08:25

Zmiešané pocity. Záver samozrejme mimoriadne silný a krutý, ale neviem sa preniesť cez zmenu hl. hrdinu v polovici filmu. Otca, ktorý nemá ďaleko k alkoholu a vplyvom okolností kvôli rodine aj k účasti na zločine, vystrieda ľahkovážny bulvárny novinár s výčitkami svedomia. Toto mi veľmi nesadlo, ale inak to malo aj dobré momenty: psychopatický „hezoun“, scéna v bare so skosenými kompozíciami (tzv. dutch angles) a ešte raz ten záverečný lynč.

• 13.4.2019  11:32
    Red Light (1949)

Tak takto nábožensky ladený film noir ste dozaista ešte nevideli a po ňom už asi ani neuvidíte. Biblia ako MacGuffin a Ave Maria v rôznych obdobách. Nenechajte sa však odradiť. Vizuálne ide o skvelý noir z obdobia vrcholiaceho cyklu. Noiristi si naplno vychutnajú schválne brakovú poetiku (časté zadné projekcie, okaté maskovanie sa novinami, či opakujúca sa replika „I´ll handle with this in my way!“) a krásnu noirovú štylizáciu s viacerými pôsobivými scénami (otváračka na Bay Bridge, jasné siluety v tmavých interiéroch, blikajúci neón a dážď za oknom, stropný ventilátor vrhajúci tiene, podhľady na robustného Burra, finále na streche). Veru, tej Biblie aj Ave Marie mohlo byť naozaj menej; na druhej strane: tá záverečná, vizuálna pointa ma odrovnala :) to bol teda nápad. 24 hour service.

• 6.4.2019  21:29
    Lupič (1951)

Van Heflin je ako podivínsky policajt a sociopat naozaj creepy. Asi jeho jediná rola, kde som ho naozaj docenil: jeho výkon ma bavil od prvých sekúnd. Akurát ten jeho osudový románik s osamelou ženou hlásiacou lupiča mal na môj vkus príliš rýchly spád. Bála sa sliediča a lupiča; napokon nakúpila človeka, ktorý sa jej fatálne vlúpil do života... PS: Porovnania s Body Heat (a Poistkou či Poštárom) sú mimo. Toto nebol klasický noirový trojuholník a plánovanie „perfect crime“ z pozície dvojice...

• 6.4.2019  16:36
    Framed (1947)

Môj dlho odkladaný noir. Ford hrá tuláka (elegantného tuláka!), ktorý ak sa chytí pohárika, nemá dno. Dostáva sa tak z problému do problému a v jednom lokáli si ho vyhliadne atraktívna čašníčka, ktorá s ním má vlastné plány. Ford hrá svoj štandard a jeho femme fatale je naozaj šikovná. To je tak však všetko. Fajn noir na jedno pozretie. SPOILER. Záver bol naozaj cool :). Ford pohŕdavým pohľadom vyprevádza femme fatale sediacu na zadnom sedadle policajného auta. Zapáli si cigaretu, potiahne si z nej, odmietne ponúkanú odmenu, potiahne si znova, odhodí cigaretu a odkráča.

• 6.4.2019  11:35
    The Locket (1946)

Výborný noir o psychopatickej kleptomanke, ničiacej mužom život, má rozhodne čím zaujať: psychologická zápletka, presvedčiví herci (Mitchum je stávka na istotu), až trojvrstvové flashbacky a Musuracova veľmi pekná kamera (nasvietenie tvárí, nápadité prechody do flashbackov, tiesnivé podhľady, pôsobivý záver príchodu nevesty).

• 4.4.2019  16:44

Vzťah dvoch bratov z detektívnej branže a ich postupne gradujúci konflikt ma bavil. Jeden ostrieľaný harcovník (ktorý nemá problém prekročiť hranicu zákona), druhý neskúsený nováčik plný odhodlania. Cobb vs. Dall. Špeciálnu pozornosť si zasluhuje pedantne nakrútené finále v sanfranciskom Fort Pointe.

• 4.4.2019  16:40

Prirovnanie k „niečo medzi Maltézskym sokolom a Občanom Kaneom“ je na mieste. Ukecaná štúdiovka popretkavaná flashbackmi, ktoré postupne odhaľujú, kým záhadný Grék bol. Herecky presné, miestami dobrodružné aj mysteriózne, miestami však príliš ukecané. Za mňa lepší priemer. 3,5

• 3.4.2019  21:49

Tak toto O´Brienovi sadlo parádne! (A to teda nepatrí medzi mojich noirových obľúbencov). Svižné od začiatku do konca: v úvode sme ihneď vrhnutí do deja, vidíme kľúčový spúšťač udalostí a potom štýlovo prichádza policajná siréna a s ňou otváracie titulky; a dynamický climax je rovnako úderný. Film pripomenie 50tkové policajné noiry ako Where the Sidewalk Ends či The Big Heat. Hard-boiledový Barney Nolan (O´Brien) však rozhodne nie je sympatický drsňák na ceste osobnej vendety (Glenn Ford) ani morálne nejednoznačný predstaviteľ zákona (Dana Andrews). Je to jeden nechutný, špinavý policajt...blížiaci sa svojou prehnitosťou Wellesovmu Hankovi Quinlanovi. Veľká spokojnosť. 4,5

• 3.4.2019  11:35

Klasický námet, keď muž (dôstojný doktor a chirurg) uteká z bezpečného tepla rodiny (ktorá tu ma nevídane väčší priestor) za dobrodružstvom a vzrušením. Zapozerá sa do svojej pacientky – atraktívnej barovej speváčky. Skvelé noirové finále – obsahovo aj vizuálne. SPOILER. Takto to môže dopadnúť, keď muž nemá „gule“ povedať žene, že má milenku a chce sa rozviesť. Názov aj úvodných 15-20 minút môžu zavádzať, že Nora je zákerná femme fatale, ale nie je tomu tak. Len trošku flirtovala, to je všetko. Za všetko si môže mužská postava len a len sama...

• 2.4.2019  20:21

Hodinový Desert Noir :). Contemu mu táto rolička krivo obvineného veterána na úteku sadla, Bennett je aj po 10 rokoch od svojich naj noir rolí presná mrcha a Wanda Hendrix je tu magnetom pre mužské oči. Ten hepáč nemusel byť, inak fajnová, minimalistická noirová road-movie. 3,5

• 2.4.2019  12:41

Jeden z najzaujímavejších filmov roka! Zločin ako jediné východisko, ambivalentní (anti)hrdinovia, nečakane skvelá buddy dvojka Gibson-Vaughn, krásne noirové nasvietenie nočných aj interiérových scén (tie lampy!), cynické až tarantinovské dialógy, absolútne nepredvídateľný príbeh a brutalita, pri ktorej budete odvracať zrak. Chuťovka na pomedzí policajného krimi, westernu a noiru, ktorá vás svojou inakosťou bude baviť.

• 31.3.2019  22:05
    Quicksand (1950)

Mickey Rooney so svojim chlapčenským vzrastom sa mi páči čím ďalej, tým viac. Má niečo do seba (musí mať, keď sa za neho vydala božská Ava Gardner). Ale k filmu: typický noirový námet - inak kladný hrdina sa uchyľuje k zločinu kvôli žene. Začína to nevinne: nenápadný automechanik chce zapôsobiť na čašníčku a pozvať ju na drink.. Začne to nevinnou pôžičkou, pokračuje drobným podvodom, okradnutím, krádežou. Z prúseru do prúseru. Svižné, zábavné, tmavé sekvencie pekne nasvietené + minirola Petera Lorreho ako bonus.

• 31.3.2019  19:25

Skvelé, pre noiristov jednoznačne osviežujúce Bčko! Vlak, pre noir typický hromadný dopravný prostriedok, je tu nahradený loďou. Výborná mysteriózna atmosféra: žena v nesnázích, paranoja a veľa hmly :)

• 31.3.2019  09:05

Žiaľ, áno - ani príbeh, ani vizuálna stránka (s výnimkou intra), ani postavy. Od režiséra Detour rozhodne sklamanie, resp. rýdzi dobový priemer.

• 29.3.2019  22:25
    Loophole (1954)

Bankový noir? :) Bankový úradník s priveľkým mankom musí očistiť svoje meno a vysporiadať sa aj s psychopatickým vyšetrovateľom z poisťovne (McGraw ako doma). Herecky presné a príjemné, zápletkou a minutážou takisto.

• 29.3.2019  08:54

Súhlasím, že na malom priestore sa tu toho udialo pomerne dosť; a všetko bolo pritom pekne prehľadné. Noirové peripetie jedného sukničkára. Poetickými chvíľami (kone, rieka, plávanie v jazierku) mi to pripomenulo kanón Leave Her to Heaven. A v oslavovanom závere, áno, sa hlási o slovo typicky noirová, irónia osudu. Spokojnosť. 4,5

• 29.3.2019  08:48
    Manhandled (1949)

Začínal som to pozerať s naladením, že chcem, aby sa mi to páčilo, že budem ochotný filmu čo-to prepáčiť. Ale nemôžem sa ubrániť nemastnému-neslanému dojmu. Sterling tu ešte len začína (na jeho istotu z Asfaltovej džungle zabudnite), ale predsa má to svoje neotesané čaro a Duryea je na chlp presný, zúročuje tu svoje slizké roly (The Woman in the Window, Scarlet Street). Ten príbeh je však príliš kostrbatý na to, ako je jednoduchý: úvod atmosferický, potom nuda, zachraňujúci flashback, znova nuda a slabý záver. Vďaka tomu úvodu a Duryeaovi však stojí za pozornosť.

• 28.3.2019  08:23
    Cornered (1945)

Zápletka ma vôbec nechytila a príbeh bol štúdiovou nudou. Dookola sa premiešavali tie isté postavy a tie isté interiéry. Pár obrázkov pekných, ale v globále priemer. Ak ukecané štúdiovky, rozhodne z týchto rokov radšej Sokola alebo Murder, My Sweet.

• 24.3.2019  15:46

Páčilo sa mi, ako to bolo naračne vyskladané. Ida Lupino ako žena v ohrození + skvelé finále v priemyselnej budove. Spokojnosť.

• 21.3.2019  21:42
    Suspense (1946)

Solídny noirik z netradičného prostredia zimného štadiónu. Bary a kluby nahradil ľad, spevácke čísla zasa krasokorčuliarska show. A ono to stále krásne funguje! Aj napriek tradičnému milostnému trojuholníku sa nedá príbeh úplne predvídať, má čím prekvapiť a s jeho gradáciou sa postupne cibrí aj pôsobivá obrazová stránka: tmavý sklad s rozhýbanou lampou, tiene žalúzii lemujúce interiér izby, žiarivý neón za oknom, ulica plná hmly._ Okrem spomínaného vtipného úvodu dáva čerešničku pravému noirovému finále aj dobrý nápad s neónom. Dlhšia minutáž nevadila, sú pod ňou podpísané tri dlhšie krasokorčuliarske čísla.

• 21.3.2019  07:53

Príjemná, priamočiara jednohubka so štýlovo okomentovaným úvodom (obľúbené klišé amerických filmov globálne – randenie v aute s výhľadom na nočné mesto). Aj keď na rok 56 by som čakal komplikovanejší príbeh (než „únos – mikro pátranie – dolapenie“) a možno sofistikovanejšiu formu. Potešili však pre noiristov známe tváre a atmosféra spomínanej tehlárne. A máme tu ďalší milý príspevok do oidipovskej kategórie! :) 3,5*

<< předchozí 1 2 3 4 7 10 13