Topco

Slovensko

homepage

<< předchozí 1 2 3 4 5 7 9
    • 20.7.2018  22:25

Presné obsadenie (rešpekt vzbudzujúci Robert Ryan ako vodca zločineckej skupiny a Robert Stack ako typický tough guy s cool outfitom, ktorý mi strašne pripomínal Sterlinga Haydena!), vkusné kostýmy a pekné, v rámci noiru neopozerané exotické kulisy si zasluhujú pozornosť. Ak oželiete pomalšie tempo a nijak prevratný príbeh, určite si užijete. 3,5 *

• 15.7.2018  10:54
    Klub u cesty (1948)

Here´s Jeftyyyy!

• 15.7.2018  08:53

Criss Cross! Videné 4-krát (ostatne vo Veľkom sále hotela Thermal) a stále som sa kráľovsky bavil. Hitch po Ani tieň podozrenia pokračuje svojou obľúbenou fascináciou vraždy. Btw, nebyť dokonalej postavy psychopatického Bruna, idem asi s hodnotením o hviezdu nižšie.

• 15.7.2018  08:44
    Mandy (2018)

80tková, B-čková slasť! Nic Cage je taký zlý, až je dobrý :). Ideálne na "polnočnú projekciu"!

• 10.6.2018  17:45
    Mute (2018)

Toto dopadlo naozaj neuspokojivo (navzdory očakávanom z top traileru). Menšia katastrofa. Nielenže sa nemôžeme baviť o atmosfére, toto postrádalo fungujúci príbeh. Scenár zlyhal na plnej čiare. Vedľajšie postavy akoby z iného filmu a žánru, nevyrovnané + aj samotný hl. hrdina bez charizmy s nonstop prihlúplo vyciveným výrazom. Chcelo to byť druhý Blade Runner, ale vizuál a 4 pekné zábery nočného, futuristického Berlína nemôžu stačiť ani na priemerný film... PS: Trošičku, ale naozaj len trošičku mi to pripomenulo Goslingovu Lost River (v zmysle pekný obal, wtf obsah). PS2: Najlepším nápadom je napokon Duncanov šikovný TV odkaz na Moon :))

• 7.6.2018  21:16

Ďalší (a posledný) skvelý, psychologický western od tandemu Mann/Stewart s noirovými prvkami (úmyselne nejasné motivácie hl. hrdinu, pátranie na vlastnú päsť, občasný tieň, pochmúrna mizanscéna, štýlové podhľady). Bavil som sa, opäť raz.

• 5.6.2018  19:54

Tá ambivalentnosť postáv a krásne scenérie ma naozaj bavili! James Stewart tradične skvelý + obstojne mu sekundoval Ryan vo svojej typickej, zlodušskej polohe!

• 26.5.2018  13:22
    Barton Fink (1991)

Ranní Coenovci, ktorých si vždy rád znova pozriem. Dobový film o filme (najmä o autorskom procese a očakávaniach štúdia), čierna komédia, psychologická dráma, noir i trochu horor. Coenovcom opäť funguje žánrový mix.

• 1.5.2018  10:54

Komediálna (semi)retro-noirova detektívka, ktorá pobaví a vsádza na našlapané ironické dialógy, chémiu medzi hercami a gagy, ktorými prekvapivo prekypuje Gosling. Ja však viem, že Black to vie aj lepšie (Kiss Kiss Bang Bang)!

• 29.4.2018  12:43
    Žluté nebe (1948)

Obrazovo temný (tá klaustrofobická mizanscéna interiérových scén), príbehovo komorný, atmosférou psychologický. Popri Peckovi zaujme vo vedľajšej úlohe Richard Widmark v preňho typickej polohe zloducha. Ide pritom len o jeho druhú rolu. Jeden z mojich obľúbených noirových westernov.

• 29.4.2018  12:33

Odvážna revízia westernového žánru s nejedným noirovým prvkom. Okrem noirových postáv a vypätej atmosféry medzi nimi sa o pozornosť hlásia na tú dobu technicky veľmi zaujímavo riešené scény: úvodná prestrelka s prestrihmi na detaily očí (evidentná inšpirácia pre Sergia Leoneho), scéna úteku pred tornádom či nastražená pasca na šerifa.

• 23.2.2018  16:37

Nebyť plytkých ženských postáv, ich nezaujímavého stvárnenia a zbytočne komplikovaného príbehu, mohla to byť retro-noirová pecka. Lebo De Palma noiry vie. Atmosféru LA a technickú stránku som si užíval (dobové strihy, noirovo bizarná mizanscéna a rakurzy). Holt, forma zvíťazila nad obsahom.

• 10.2.2018  09:29

Moderný noir urobený ženskou rukou s dráždivo nejednoznačnými postavami, erotickým dusnom a temnou mizanscénou.

• 10.2.2018  09:24

Nebolo to zlé. Príbehovo slabšie, to áno (navyše ku koncu to stráca dych)... ALE tá krásna noirová kamera so sériou štýlových podhľadov a dobrou prácou s trademarkmi ako žalúzie a neóny. Prvý z Dahlových noirových revivalov (ďalej Red Rock West a The Last Seduction), ktorý som paradoxne videl ako posledný. Ďalšie veci sú citeľne lepšie, ale ani toto nie je už len pre neo-noirový vizuál na zahodenie. A Madsen ako vyšinutý psychopat poteší stále!

• 8.2.2018  22:19

Precízne, precízne! Gotická melodráma pre 21.storočie!

• 5.2.2018  22:09

Výborné! Holt, Lang atmosferické gotické noiry vedel!

• 28.1.2018  22:00

Dramaturgický omyl Scandi 2018...

• 22.1.2018  22:22

Fuu, ten záver... aj na noir veľmi NOIR. Depresívne a bezútešné. Po rokoch idem s hodnotením na maximum! Btw, už viem odkiaľ v Basic Instinct (1992) prišli na sekáčik na ľad!

• 20.1.2018  15:04

Mlaďas Sean Penn je hlavne zo začiatku veľmi cool a pripomenie Jamesa Deana, Walken presný ako stále celú minutáž! Ale predovšetkým je to film Juana Ruiza Anchíu, ktorý vo svojom ranom počine vzdal obrovskú poctu kameramanskému noirovému kráľovi JOHNOVI ALTONOVI (low-key nasvietenie tvárí, tiene, siluety). Za "altonovskú" kameru dávam +1*!

• 17.1.2018  20:29

Krásne nostalgická a príjemne farebná pocta noirovým 40´s. Veľká spokojnosť. Melancholický džez + tie neóny! Ktoré sme si v starých noirovkách na čb materiáli nemohli naplno užiť. Spolu s Chinatown, L.A. Confidential a Man Who Wasnt There najlepší retro-noir.

• 15.1.2018  23:31

Na herecký reunion 19 rokov po Gilde som sa veľmi tešil. A nemôžem si pomôcť, ale Ford vyzerá oveľa lepšie než Rita (ktorá je na obrazovke len cca tretinu). Herecky príjemne nostalgické (okrem spomínanej dvojky + Cotten), hudobne šťavnaté (ten neustály džezový podmaz!), kamerovo pekné (noirové podhľady, nadhľady + občasné tiene), možno až príliš čisté... ale príbehom a sčasti i atmoškou výrazne zaostávajúce za 40s či 50s. Taký emočne chladný prechod medzi už skončenou klasickou noir érou a nastupujúcim neo-noirom (ktorý naplno prepukol o dva roky Point Blankom či Samurajom).

• 14.1.2018  22:41

Oldman je skvelý a jedine on ťahá tento 90tkový neo-noir do vôd lepšieho priemeru. Tento noir totiž obsahuje toľko, až fetišisticky poňatých a neraz samoúčelných prvkov (retrospektíva, voice-over, dážď, práca s mestskými lokáciami - samý most!, kamerové podhľady, neustály melancholický džezový podmaz, spomalené zábery na stropný ventilátor a zvonček, práca so zrkadlom)... až je prepálený. A postava femme fatale neznesiteľná, nepozerateľná. Tu by rozhodne platilo: menej je niekedy viac. Nebyť Oldmana, stratí sa tento kúsok v záplave priemerného stredného prúdu. A myslím, že sa aj stratil... čo by sa minimálne v rámci Garyho filmografie nemalo stať!

• 11.1.2018  22:01
    Coco (2017)

Skutočne skvelo vystavaný scenár s geniálne fungujúcimi postavami naprieč dvoma svetmi. Práve takéto emócie z rodinnej latky som už čakal pri UP, ale to zostalo niekde v 2/3 cesty. Ďalší z vrcholov Pixaru!

• 2.1.2018  07:27

Na začiatku bolo Blood Simple... Texaský teen noir. Ja som spokojný, mne sa to ľúbilo.

• 29.12.2017  19:43
    Renesance (2006)

Spolu s Blade Runnerom, Minority Report a novým Blade Runnerom obrazovo najkrajší futuristický noir!

• 28.12.2017  21:08
    Zabiják Joe (2011)

Country-noir, ku ktorému by mali podávať KFC.

• 23.12.2017  22:13

Dejovo nečakane epické, ale žiaľ medzi jednotlivými dejstvami nevyvážené. V prvej (nepredvídateľnej) tretine sledujeme lúpežný neo-noir s cool antihrdinom, neskôr sme svedkami policajnej drámy uprostred oddelenia a v záverečnej tretine tu máme vyrovnávanie sa s minulosťou v podaní mladšej generácie protagonistov (kde nastupuje rada klišé a predvídateľnosť). Škoda, že Gosling nemal väčší priestor. Inak slušná krimi dráma.

• 23.12.2017  11:36
    Lost River (2014)

Fuu, čo to akože chcelo byť? Temná polorozprávka zo súčasnosti (cca z obdobia tesne po hypotekárnej kríze)? Country-noir s prvkami fantasy? Ako sa tu už viackrát spomínalo, Ryan evidentne trávil na pľaci u Refna priveľa veľa času a jeho "neon style" (hlavne z Only God Forgives) sa pokúsil napodobniť... žiaľ, výsledkom je príbehový blábol (áno, so super hudbou a kamerou).

• 23.12.2017  08:16
    John Wick 2 (2017)

Akcia bola cool a strhujúca - to áno (akčňák roka), ale jednotku som si užil viac. O čosi menej katovačiek a viac psychológie postáv by nezaškodilo. Ale ako pokračovanie vynikajúce.

• 22.12.2017  19:53
    John Wick (2014)

Milé prekvapenie. Štýlová akčná jazda s nádychom neo-noirovej štylizácie (neóny, dážď, výber mestských lokácií - ako interiéry, tak newyorské exteriéry; nasvietenie interiérov, časté zábery z helikopotéry na nočné veľkomesto). 7/10

<< předchozí 1 2 3 4 5 7 9