Topco

Slovensko

homepage

<< předchozí 1 2 3 4 6 8 10
    • 20.10.2018  20:05

Gro prichádza veľmi neskoro (až po 40.minúte). Keby to bolo hlavne z úvodu kratšie a menej ukecané, mohlo to byť dokonalé. Inak veľmi sofistikovaná paródia na noirovky s plánovaním dokonalej vraždy :)

• 8.10.2018  21:27

"Ahaa, bol tu Ray Milland!" :)

• 30.9.2018  14:40

Hrať sa na Lyncha, odkazovať na Hitcha a prepchať 2,5h minutáž kvantom popkultúry na dobrý film nestačí. Mitchell si naložil priveľké sústo.... Zo škatuľky novodobého L.A noiru rozhodne do budúcna radšej siahnem po starom dobrom Big Lebowskom (ako inteligentnej satire), tínedžerskom Bricku (originálnom noiri zo strednej školy) či Skrytej vade (ako sofistikovanej pocte mestu a dobe). Trojicu spája to, čo Silver Lakeu citeľne chýba – fungujúci scenár.

• 29.9.2018  08:15
    Skrytá vada (2014)

Anderson se po svém debutu Gambler (Hard Eight, 1996) ve vůbec první adaptaci Thomase Pynchona znovu vrací k filmu noir. Jeho „hippie-noir“ pracuje s modelovým námětem soukromého detektiva pátrajícího po nezvěstné osobě. Režisér rozehrává sofistikovanou, ale zábavnou hru s divákovou pozorností. Jsme stejně dezorientovaní jako věčně zhulený, povalečský hipík Phoenix, který v Los Angeles roku 1970 (rok režisérova narození) bloudí labyrintem více než tuctu svérázných postaviček a bizarních situací. Whiskey nahradily tvrdé drogy, ikonické cigarety zase joint a kostýmy jsou v o něco veselejších barvách. Jinak se ale od 40. let příliš mnoho nezměnilo. Skrytá vada je mlhavým příběhem města v hlavní roli s atmosférou vrcholící doby hippies oháknutým do noirovo-psychedelického hávu. (autorský text z katalógu NFF)

• 24.9.2018  20:16

Ultimátna paródia na detektívky a detektívov si berie na paškál slávnu detektívnu päticu: Nicka Charlesa a jeho ženu Noru, Herculea Poirota, slečnu Marpleovu, Charlieho Chana a Sama Spadea (presný Peter Falk!). Bavil som sa.

• 29.8.2018  10:37

Biela mačka, čierny noir?

• 11.8.2018  22:49

A prišlo aj na ohňostroj!

• 1.8.2018  19:58

Ušlo mi to na domácom Art Film Feste, následne som to prespal vo Varoch. A až teraz konečne videl! Moderný, globalizovaný dôkaz, že NOIR je nadčasový fenomén a proste spoločenský MOOD...ktorý dokáže výborne fungovať aj v takom exotickom Egypte na pozadí búrlivej Arabskej jari... Btw, povesť nikotínového filmu platí na 110%! Narátal som cez 40 cigariet, čo je rozhodne viac ako 33, ktoré v klasike Preč od minulosti (1947) narátal Eddie Muller :)

• 31.7.2018  22:28

Malý ženský neo-noir s dobrým twistom a peknými, kalifornskými lokáciami. Okrem Vertiga a Čiernej Dahlie musí noiristom - vzťahom vyšetrovateľa k obeti - pripomenúť aj ikonickú Lauru! Mám chuť na Andersonov debut odkazujúci sa názvom k bogartovskej klasike In a Lonely Place... :)

• 20.7.2018  22:25

Presné obsadenie (rešpekt vzbudzujúci Robert Ryan ako vodca zločineckej skupiny a Robert Stack ako typický tough guy s cool outfitom, ktorý mi strašne pripomínal Sterlinga Haydena!), vkusné kostýmy a pekné, v rámci noiru neopozerané exotické kulisy si zasluhujú pozornosť. Ak oželiete pomalšie tempo a nijak prevratný príbeh, určite si užijete. 3,5 *

• 15.7.2018  10:54
    Klub u cesty (1948)

Here´s Jeftyyyy!

• 15.7.2018  08:53

Criss Cross! Videné 4-krát (ostatne vo Veľkom sále hotela Thermal) a stále som sa kráľovsky bavil. Hitch po Ani tieň podozrenia pokračuje svojou obľúbenou fascináciou vraždy. Btw, nebyť dokonalej postavy psychopatického Bruna, idem asi s hodnotením o hviezdu nižšie.

• 15.7.2018  08:44

80tková, B-čková slasť! Nic Cage je taký zlý, až je dobrý :). Ideálne na "polnočnú projekciu"!

• 10.6.2018  17:45
    Mute (2018)

Toto dopadlo naozaj neuspokojivo (navzdory očakávanom z top traileru). Menšia katastrofa. Nielenže sa nemôžeme baviť o atmosfére, toto postrádalo fungujúci príbeh. Scenár zlyhal na plnej čiare. Vedľajšie postavy akoby z iného filmu a žánru, nevyrovnané + aj samotný hl. hrdina bez charizmy s nonstop prihlúplo vyciveným výrazom. Chcelo to byť druhý Blade Runner, ale vizuál a 4 pekné zábery nočného, futuristického Berlína nemôžu stačiť ani na priemerný film... PS: Trošičku, ale naozaj len trošičku mi to pripomenulo Goslingovu Lost River (v zmysle pekný obal, wtf obsah). PS2: Najlepším nápadom je napokon Duncanov šikovný TV odkaz na Moon :))

• 7.6.2018  21:16

Ďalší (a posledný) skvelý, psychologický western od tandemu Mann/Stewart s noirovými prvkami (úmyselne nejasné motivácie hl. hrdinu, pátranie na vlastnú päsť, občasný tieň, pochmúrna mizanscéna, štýlové podhľady). Bavil som sa, opäť raz.

• 5.6.2018  19:54

Tá ambivalentnosť postáv a krásne scenérie ma naozaj bavili! James Stewart tradične skvelý + obstojne mu sekundoval Ryan vo svojej typickej, zlodušskej polohe!

• 26.5.2018  13:22
    Barton Fink (1991)

Ranní Coenovci, ktorých si vždy rád znova pozriem. Dobový film o filme (najmä o autorskom procese a očakávaniach štúdia), čierna komédia, psychologická dráma, noir i trochu horor. Coenovcom opäť funguje žánrový mix. A pre filmových fajnšmekrov je najzaujímavejšia práve prvá spomínaná rovina filmu o filme, ktorá hovorí o tvrdom chlebíčku scenáristov, ktorých producenti a šéfovia štúdia ako velebia, tak i hanobia. Scenáristi sú vykresľovaní ako alkoholici, za ktorých pracujú ich asistenti; majitelia hollywoodskych štúdii zas ako bezohľadní bohémovia.

• 1.5.2018  10:54

Komediálna (semi)retro-noirova detektívka, ktorá pobaví a vsádza na našlapané ironické dialógy, chémiu medzi hercami a gagy, ktorými prekvapivo prekypuje Gosling. Ja však viem, že Black to vie aj lepšie (Kiss Kiss Bang Bang)!

• 29.4.2018  12:43
    Žluté nebe (1948)

Obrazovo temný (tá klaustrofobická mizanscéna interiérových scén), príbehovo komorný, atmosférou psychologický. Popri Peckovi zaujme vo vedľajšej úlohe Richard Widmark v preňho typickej polohe zloducha. Ide pritom len o jeho druhú rolu. Jeden z mojich obľúbených noirových westernov.

• 29.4.2018  12:33

Odvážna revízia westernového žánru s nejedným noirovým prvkom. Okrem noirových postáv a vypätej atmosféry medzi nimi sa o pozornosť hlásia na tú dobu technicky veľmi zaujímavo riešené scény: úvodná prestrelka s prestrihmi na detaily očí (evidentná inšpirácia pre Sergia Leoneho), scéna úteku pred tornádom či nastražená pasca na šerifa.

• 23.2.2018  16:37

Nebyť plytkých ženských postáv, ich nezaujímavého stvárnenia a zbytočne komplikovaného príbehu, mohla to byť retro-noirová pecka. Lebo De Palma noiry vie. Atmosféru LA a technickú stránku som si užíval (dobové strihy, noirovo bizarná mizanscéna a rakurzy). Holt, forma zvíťazila nad obsahom.

• 10.2.2018  09:29

Moderný noir urobený ženskou rukou s dráždivo nejednoznačnými postavami, erotickým dusnom a temnou mizanscénou.

• 10.2.2018  09:24

Nebolo to zlé. Príbehovo slabšie, to áno (navyše ku koncu to stráca dych)... ALE tá krásna noirová kamera so sériou štýlových podhľadov a dobrou prácou s trademarkmi ako žalúzie a neóny. Prvý z Dahlových noirových revivalov (ďalej Red Rock West a The Last Seduction), ktorý som paradoxne videl ako posledný. Ďalšie veci sú citeľne lepšie, ale ani toto nie je už len pre neo-noirový vizuál na zahodenie. A Madsen ako vyšinutý psychopat poteší stále!

• 8.2.2018  22:19

Precízne, precízne! Gotická melodráma pre 21.storočie!

• 5.2.2018  22:09

Výborné! Holt, Lang atmosferické gotické noiry vedel!

• 28.1.2018  22:00

Dramaturgický omyl Scandi 2018...

• 22.1.2018  22:22

Fuu, ten záver... aj na noir veľmi NOIR. Depresívne a bezútešné. Po rokoch idem s hodnotením na maximum! Btw, už viem odkiaľ v Basic Instinct (1992) prišli na sekáčik na ľad!

• 20.1.2018  15:04

Mlaďas Sean Penn je hlavne zo začiatku veľmi cool a pripomenie Jamesa Deana, Walken presný ako stále celú minutáž! Ale predovšetkým je to film Juana Ruiza Anchíu, ktorý vo svojom ranom počine vzdal obrovskú poctu kameramanskému noirovému kráľovi JOHNOVI ALTONOVI (low-key nasvietenie tvárí, tiene, siluety). Za "altonovskú" kameru dávam +1*!

• 17.1.2018  20:29

Krásne nostalgická a príjemne farebná pocta noirovým 40´s. Veľká spokojnosť. Melancholický džez + tie neóny! Ktoré sme si v starých noirovkách na čb materiáli nemohli naplno užiť. Spolu s Chinatown, L.A. Confidential a Man Who Wasnt There najlepší retro-noir.

• 15.1.2018  23:31

Na herecký reunion 19 rokov po Gilde som sa veľmi tešil. A nemôžem si pomôcť, ale Ford vyzerá oveľa lepšie než Rita (ktorá je na obrazovke len cca tretinu). Herecky príjemne nostalgické (okrem spomínanej dvojky + Cotten), hudobne šťavnaté (ten neustály džezový podmaz!), kamerovo pekné (noirové podhľady, nadhľady + občasné tiene), možno až príliš čisté... ale príbehom a sčasti i atmoškou výrazne zaostávajúce za 40s či 50s. Taký emočne chladný prechod medzi už skončenou klasickou noir érou a nastupujúcim neo-noirom (ktorý naplno prepukol o dva roky Point Blankom či Samurajom).

<< předchozí 1 2 3 4 6 8 10