Národ snílků (2010)

Ono by to nebolo až také zlé, ak by v tom neboli natrepané motívy na 400-stranovú knihu. Mnohé by sa dali krásne zoškrtať, lebo príbehu nič nedávajú (sériový vrah, požiar...). Postavy sú odfláknuté a zvraty, tak ako v ich charaktere ako v celkovom príbehu filmu, sú nanajvýš samoúčelné. Na konci to má všetko zaklapnúť, no vyzerá to, ako keby niekto zlepil kúsky viacerých rozbitých váz dokopy. Navyše hlavná hrdinka je, no ako to povedať... nesympatická piča. A nepomáha jej k tomu ani Kat Dennings, byť je to fakt nádherná no inak otrasná herečka s iritujúcim hlasom. Podobne mizerní sú aj ostatní herci - napr. Josh Lucas to v závere kolosálne nezvláda a afektuje ako Troy McClure.

Králové léta (2013)

Som očarený. Úžasný a hlavne vyvážený mix civilného príbehu o dospievaní, ktorý je umocnený zaujímavou zápletkou o stavaní domu a absurdným šialeným humorom. Skvelý coming-of-age, ktorý vynikajúco vystihuje prechod do dospelosti a trampoty tínedžerov. Inšpirácia Lord of the Flies je nesporná.

Strážci Galaxie (2014)

We are Kevin Bacon! Výhrou i kameňom úrazu je scenár. Na jednej strane je strašne komplikovaný, trvalo mi asi polhodiny, kým som rezignoval (!) na snahu pochopiť, ako je tá galaxia prepojená s našou. Dosť veľkou slabinou je už ani neviem po koľký krát zrecyklovaná zápletka o magickom kameni. To je akoby Star Wars v každej epizóde ničili hviezdu smrti - len v inej farbe. Záporák je celkom fajn - vizuálne aj motiváciou, bohužiaľ po jednej scéne sa jeho motivácia nijako nerozoberá a berie sa proste za fakt, že je to fašistický fanatik, no prečo to sa nerieši. A ešte aj hlášky by mohli byť prepracovanejšie, i keď ich je celkom dosť. ALE čím ďalej, tým je film priamočiarejší. Napríklad skladanie tímu je tisíckrát priamejšie ako v Avengers. Obzvlášť preto, lebo James Gunn dáva dôraz na to, že hrdinovia sú vyvrheli a nemajú nikoho len samých seba a ich roztržky rieši viac menej len na komickej rovine. K tomu prirátajme ešte skvelý soundtrack a fakt, že je to úplne 80s retro. A ten neskutočný vizuál! Akoby sfilmovali tie všetky nádherne brakové obaly pulpových scifi. Nateraz 80+% a verím, že dvojka, kde už bude univerzum prehľadnejšie a tím zohratý, pôjde vyššie.

Socialistický Zombi Mord (2014)

Azda jediná chyba je, že to nemá veľmi príbeh. Inak totálne nadšenie. Skvelé dialógy, bohovské hlášky, obstojní herci (a ak aj obstojní nie sú, tak sú aspoň komicki zlí), strašne sexy femme fatales, kopec krvi a skvelá akcia od začiatku do konca. A sukničky!!! Ani na chvíľu som sa nenudil, ani na chvíľu som sa necítil trápne. Toto je jeden grandiózny kopanec do osratej 21 ročnej rite slovenského filmu. Veľká facka všetkým tým ufňukaným miliónovým drámam, ktoré nebavia azda ani hercov, čo v nich hrajú. Tvorcom SZM predpovedám veľkú budúcnosť. Ak spustia kickstart pre ďalší film, pár desiatok eur im určite pošlem.

Temný případ (2014) (seriál)

Dal som to na jeden šup. Už vzhľadom na to, že sú 90 minútové filmy, ktoré ma nudia, je táto miniséria fascinujúca tým, aká je pohlcujúca. Pritom ani neide na šok ako American Horror Story, ale precízne pracuje s príbehom a pomaly dávkuje jednotlivé stopy a zvraty. A atmosféru! Čo špeciálne oceňujem, to je žánrové zakotvenie. Dokonalejšie prevedenie southern gothic do filmovej podoby si nedokážem predstaviť. Taktiež inšpirácia weird fiction a Lovecraftom je do očí bijúca hlavne pri spôsobe vyrozprávania príbehu (3/4 flashbacky, záverečná štvrtina v podstate jedna jazda smerom k cieľu). Oukej, má to aj svoje chyby, keby som sa v tom chcel vŕtať, tak niektoré zvraty boli trochu účelové a záver mohol byť aj efektnejší (vadí mi tu v podstate len odklon od rozprávania príbehu cez hlavné postavy a vstup "vševedúceho rozprávača" do príbehu na konci predposlednej časti). Ale aj tak je to seriálová špička a tlieskam tomuto trendu nakrúcať žánrovky, kde každá séria je iný ucelený príbeh.

Jmenuji se Julia Ross (1945)

Skvelý hitchcockovský thriller bez slabších miest (65 minút!) no s trochu deravým scenárom. Hlavne by som vyškrtol prvých 20 minút a celý film vybudoval na váhaní, či si Julia/Marion vymýšľa alebo nie. Taktiež zvraty a odhalenia sú dosť na hrane s deus ex machina (veľkú rolu tu hraje tajomná chodba!). Každopádne je to vynikajúca jednohubka, ktorá by si zaslúžila poriadny remake.

Black Books (2000) (seriál)

No neviem... síce Blacka, čoby ukážkového asociála a latentného alkoholika a Mannyho - dobráka a hlupáka od srdca - som si po pár častiach obľúbil, seriál ako celok mi už k srdcu až tak neprirástol. Jednak mu chýbajú poriadne vedľajšie postavy (Fran je mizerná postava), s ktorými by sa Black a Manny dostávali priebežne do konfliktu, zároveň chýbajú aj kvalitné zápletky (nespomínam si na veľa). Každopádne je to solídna zábava, no stojí hlavne na obohraných vtipoch ako Black uráža Mannyho a zákazníkov a ako chľasce. Ako oddych ok, ale nič k čomu by som sa vracal. PS: zbožňujem Mannyho štýl obliekania! Je to môj nový módny guru!

The Big Combo (1955)

Konečne poriadny noir! A to som si už pomaly myslel, že dobrých noiroviek je ako jednorožcov. Vynikajúca kamera, napínavý príbeh, bohovský gangster Brown, precízni herci, fajnová hudba, no hlavne skvelá temná atmosféra! Takto si predstavujem film-noir.

Blázni do zbraní (1950)

Úvodná a záverečná scéna to ťahajú do mierneho nadpriemeru. Inak ide o ďalšiu fádnu priemernú noirovku, navyše s nie veľmi temnou atmosférou a vizuálom, ktoré sa koncentrujú len na dve spomínané scény. A expozícia je príliš dlhá, zaberá vyše tretiny filmu.

Mulholland Drive (2001)

Na rozdiel od Lost Highway nemám dojem, žeby bol Mulholland Drive nepochopiteľná haluz. No bádať nad každým detailom sa mi zvysoka nechce. Paradoxne atmosféra prvého menovaného filmu ma vtiahla oveľa viac a to napriek tomu, že som mal strašnú chuť na L.A. film. Toto je všeobecne problém moderného umenia, ktoré abstrahuje od príbehov a viac ide po atmosfére a forme - je strašne náročné vtiahnuť diváka/čitateľa, lebo rezignovaním na príbeh stráca dielo veľkú časť z výsledného dojmu a to všetko musí dohnať (audio)vizuál. A v tomto Mulholland Drive zlyháva, resp. atmosféra filmu nie je až taká podmanivá, ako treba na prekrytie riedkeho príbehu. Ak (post)moderna s atmosférou L.A., tak jednoznačne vyhráva Bret Easton Ellis a jeho antidejová zbierka poviedok The Informers (filmová adaptácia je ale hrozná) prípadne o dosť prístupnejšie (a lepšie) Less than Zero a Imperial Bedrooms.