Než ďábel zjistí, že seš mrtvej (2007)

Sidney Lumet je stará škola a podle toho film vypadá. Nedivím se hodnocení lehce nad sedmdesát, protože tyhle filmy už se dneska netočí. Relativně pomalé a nikam nespěchající drama se nezabývá ani tolik dějem, jako spíše jeho dopadem na zúčastněné. Výborně propracovaná studie aktérů jednoho zpackaného činu. Lumet ví, co dělá a proto vsází na vynikající herce, kterým jednoznačně vévodí trio Hoffman (brilantní slizoun, ten člověk nepotřebuje dialogy k tomu, aby hrál), Hawke (asi životní role, lehce zbabělého člověka zahrál skvěle a je uvěřitelný) a Finney. Samozřejmě, že ten film má slabší scénář, místy složitější a zbytečný střídání časových rovin, ale Lumet je jistota. Depresivní atmosféra od začátku do konce, skvělá kamera a jistá režie tenhle film drží. Pro mě solidní zábava, do které s chutí půjdu za nějaký čas znovu. Škoda, že se nedozvíme, jak dopadl Ethan Hawke :(. 75%

Protektor (2009)

A ono to jde a ne že ne. Najbrt dokazuje, že lze natočit film, který vypadá světově. Vizuální stránka Protektora je fakt hodně dobrá, záměrně to vypadá právě jako z oné doby. Chladné barvy, točeno přes filtr. Herecké výkony na český film vynikající. Překvapil zejména Marek Daniel, který je spíš komikem, ale tohle zahrál bravurně. Plodková nehrála špatně, ale pro mě nepředvedla nic světoborného. Ostatní herci dobře obsazení. Hudba skupiny Midi Lidi se mi hodně líbila, byla taková příjemná a přitom zůstala v hlavě ještě pár hodin po filmu. Jediné, co je slabší, je asi příliš často ukazovaná metafora s kolem, která mi někdy přišla až zbytečná a zdržující, a potom příběh, který i když je povedený, má občas hluchá místa a mluvu, kterou pravděpodobně v té době nepoužívali. Jinak je tohle ale hodně dobrý český film, který nám dělá čest. Na druhou stranu chápu, že se do boje o Oscara nedostal. 80%

Tropická bouře (2008)

Předně, na komedie moc nejsem. Přesto jsem do Tropické bouře šel a nelituju. Úvodní trailery jsou parádní a dost mě dostaly. Tropická bouře si dělá legraci z Hollywoodu jako takového i z hvězd a jejich manýrů. Začátek celkově se mi hodně líbil, je tu hodně vtipu a není to trapné. Downey Jr. s Noltem jsou prostě skvělí, hlavně ta scéna, kdy nevědí, jestli mají plakat, nebo ne. A do toho vynikající Coogan. Potom se ale něco stane a ten film upadne. Nevím, prostě mě nějak začal trošku nudit a přišlo mi, že vtipu ubylo. Tom Cruise v excelentní roli producenta to sice svými hláškami a projevem oživil, ale stejně mi to pak přišlo nějaké mdlé. Ale díky Downeymu jr., perfektnímu Cruiseovi a Noltemu a částečně i Stillerově režii je Tropická bouře velmi povedená parodie, která vyčnívá nad současnou konkurencí. 60%

Informátor! (2009)

Těžko tenhle film komentovat. Zásadním problémem, který pravděpodobně Soderbergh nedomyslel, je, že tenhle námět je opravdu hrozně komplikovaný. Až tak nějak před koncem jsem vlastně pochopil, o čem by to mělo být, což zrovna není nejlepší. Některé pojmy byly (aspoň podle mého) hrozně složité a odborné pro širší diváctvo a nikdo se je nesnažil nějak osvětlit. Na druhou stranu nemůžu říct, že bych se nudil. Soderberghova režie je jistá a film poměrně rychle utíká. Jenom se v něm prostě divák občas ztrácí a to je škoda. Navíc je to celé prezentované spíš jako oddechová komedie, ale ve skutečnosti to moc komické není. Chtělo by to ještě jedno zhlédnutí, ke kterému se ale rozhodně nechystám. Ten film totiž nemá nic, co by člověk chtěl vidět znovu. Herci hrajou dobře, zrežírované to je fajn a hudba je příjemná. Ale prostě tomu chybí lepší orientace v příběhu a méně tahání diváka za nos. Čistý průměr. 50%

Český mír (2010)

Myslim, že tohle odráží celou naši společnost. Neschopnost se na něčem dohodnout, předsudky a zobecňování (každý, kdo je pro radar, je zrádce a amerikanofil, kdo naopak proti, je bolševik). Je tam vidět velmi dobře, jak vláda nedokázala nic vyargumentovat, obecný kecy a nic. Nemyslim si, že by to bylo jednostranný, holt vláda a ministři k sobě nikoho nepustěj. Filmařsky to bylo velmi dobrý, je to hodně vtipný a myslim, že to hodně ukazuje o nás, o Češích. Je to samozřejmě kontroverzní a hodně lidem se to líbit nebude, ale myslim, že o tom to je. Diskuze o filmu budou asi delší než film sám. Mě to hodně bavilo a rozhodně to vřele doporučuju. Těm, kterým se líbil Český sen, se bude líbit i tohle. Pro mě je to velmi povedený dokument o boji proti chiméře. 80%

Iron Man 2 (2010)

Jedničku jsem zatím neviděl, nemůžu srovnávat. Ale dvojka mě tedy nijak neuchvátila. Na komiksový film je tu hodně málo akce a moc se tu povídá a hlavně chvílemi o ničem. Do toho ten vlezlý americký patriotismus a řeči o rodině. Navíc ten dabing, ach jo...nevím, proč tenhle film zrovna jde dabovaně, když děti se u toho asi budou pekelně nudit. Jinak musím pochválit výborné obsazení, hodně se mi všichni líbili. Zejména záporáci Rockwell s Rourkem byli boží. Ale i ostatní role jsou super a hodně dlouho jsem neviděl tak dobře obsazený a zahraný komiksák. Relativně povedený je i soundtrack. Ve výsledku je to ale takové nijaké a ten dabing to ještě podtrhuje, hrozně dlouho jsem si na něj zvykal a na ten Downeyho hlas se zvyknout nedá, bohužel. Na druhé zhlédnutí to ale nevidím. 60%

Ninja Assassin (2009)

Na to, kdo za tímhle filmem stojí režijně i produkčně, je to strašný průšvih. Režisér opěvované Vendety tady tedy nepředvedl, kromě úvodní a závěrečné řežby, absolutně nic. Příběh je trapný, klišovitý a mnohdy nelogický. Platí v něm úměra - čím víc ninjů zabiju, tím víc jich na mě v další scéně skočí. Než jsem vůbec pochopil, o co půjde, uplyne asi půl hodiny filmu, kde sledujeme střídavě dva policisty a příběh nějakého chovance v ninja kempu. Opravdu kromě úvodní a závěrečné bitvy, která je sice hloupoučká, ale pěkně se na ni dívá, tu není nic, kvůli čemu bych si tenhle film chtěl pamatovat. Bohužel, tvůrčí tým totálně zklamal. 30%

Muži v říji (2009)

Velmi příjemná česká komedie, která je koukatelná a neni trapná. Fakt je, že s mnoha výhradami uvedenými zde musím souhlasit. Postavy tam nejsou rozvinutý a moc se toho o nich a vztazích mezi nimi nedozvíme. Ale připadalo mi, že ten humor tady je příjemný a nikomu se nepodbízí. Hrecký výkony byly poměrně dobrý, vyzdvihl bych zejména J. Dulavu a hlavně Igora Bareše, který si svou roli lidového premiéra opravdu užil. Některý věci tam jsou hodně pravdivý, ale zároveň nikoho okatě nekritizujou. Jasně, že některý věci tam jsou úplně zbytečně (př. Hanzlíkova manželka Vančurová, o který se nedozvíme vůbec nic a celkově velký množství postav), ale to se dá s přimhouřením oka odpustit. Škoda, že tenhle film propadl, protože by si víc diváků určitě zasloužil. V současnosti patří k tomu lepšímu, co tady vzniká. Velmi dobré čtyři hězdy, které dávám hlavně proto, abych pozvedl hodnocení. 70%

Moon (2009)

Nejsem scifista, ale tohle se mi dost líbilo. Duncan Jones tady skládá poctu svým oblíbeným sci - fi filmům a zároveň přináší i kus svého. Hlavní roli svěřil vynikajícímu Samu Rockwellovi, který se konečně dočkal toho, že na něm stojí celý film. Zvládl to výborně, navíc dokázal výborně odlišit oba charaktery, které ztvárňoval. Atmosféra tu je jako hrom, tu samotu a zoufalství Sama Bella cítíme až do posledního chloupku na těle. Do toho navíc otravný počítač Gehry s hlasem Kevina Spaceyho, po chvíli bych ho asi rozmlátil. Odpovídá jak politici a umí akorát měnit smajlíky. Minimalistická hudba a výborná výprava vše jen umocňují. Na to, že film stál tak málo, by se mohl rovnat s velkorozpočtovými sci - fi. Všechno vypadá hodně dobře a působivě, navíc je to skvěle nasnímané. Škoda, že studio propagaci tohohle filmu zabilo, protože by si zasloužil minimálně oscarovou nominaci. Režie, hudba, výprava i představitel hlavní role na ni totiž měli. Škoda. Do pěti hvězd ale přece jen něco chybí, takhle jsou to "jenom" hodně silné čtyři hvězdy. 85%

Podivní (2010)

Hodně divný film. Začátek je tedy opravdu dobrý, žádné "okecávání" a jdeme přímo do akce. To je fajn, jenže pak se to nějak zlomí. Vlítne tam armáda a všechny střílí. Těžko tenhle film hodnotit, protože mě fakt moc nebavil. Timothy Olyphant s celou hereckou partou jsou nevýrazní, zajímaví jsou pak jen první oběti záhadné nemoci. Lekaček tu je plno, ale nějak nefungují. Posléze je jasné, kdo má přežít, takže už jen sledujeme, jak k tomu dojde. Pár dobrých scén tu jako je (nejlepší mi přišla asi ta v myčce, ta byla správně hororová a trošku originální), jinak je to hodně trikové. Obří scéna s tahačem ujíždějícím před výbuchem mi přišla až moc digitální. Pro mě lehce podprůměrný horor, který by možná potřeboval lepšího herce hlavní role a lepší režii. 40%