Terminator Genisys (2015)

|93%| KOMENTÁŘ OBSAHUJE MOŽNÉ SPOILERY. Shlédnuto v kině ve 2D. Zvolil jsem si klasickou verzi, na trojrozměrnou jsem neměl náladu – na tu chodím jen, když nemám jinou možnost - čas představení atd. Nyní k filmu. Počáteční obsah děje, informace a různé popisování k vzniku tohoto Terminatora mě dost znepokojovali. První trailer mě až tak moc nechytl, ale vypadal celkem slibně. Další trailer a spoty mě ještě víc nalákaly. Přesto jsem se toho dost děsil. Vedly mě k tomu dva důvody. První a hlavní mě trápil ohledně děje. Říkal jsem si, sakra, záběry z prvního dílu, cestování časem, to vše ve mně vyvolávalo směsici pocitů, že to bude úplná blbost, která nebude dávat smysl. Druhá věc byla: Nové herecké obsazení postav Kyla Reese a Sarah Connorové. O nového herce, který představoval samotného Johna Connora, mi moc nešlo, pač ten se mění každým novým dílem. No, abych to nejprve shrnul, jsem velmi překvapen a doslova nadšen. Dopadlo to skvěle, moc se mi to líbilo. Pravda, už je to dost využité, ale bylo to dost zábavné a víceméně to dávalo smysl. Sice mi ke stoprocentnímu povysvětlení něco málo chybělo, ale nebylo to nic zásadního. První dva Terminátoři – to je prostě stará dobrá klasika, k tomu netřeba nic dodávat. Třetí díl byl už trochu odlišnější, ale furt skvěle zapadl do série. V r.2009 vznikl počin zvaný Terminator Salvation – to už mi až tak moc nesedlo. Určitě je to akční svižný film, ale Terminatora mi to nepřipomnělo vůbec. K tomu absence Arnolda. Takže 3* jen. No a tento snímek se dá skvěle srovnat k prvním třem dílům. Nejde o nic zásadního, mnoho scén se zde kopíruje prvních dvou částí, ale to mi nepřekáželo. Záběry s jedničky a fight Arnold z 84 roku vs současný Arnold – ten se povedl. Akce je zde opravdu hodně – víc než jsem čekal. Je místy dost digitální, velkolepá, prostě asi klasický, akční, moderní blockbuster. Takže nevím, proč bych to měl kritizovat, že to nemá Rko a Arnold není tak drsnej jako v jedničce či dvojce. Hlášky má furt perfektní, tvrdý výraz, je spíš komičtější, ale to mi nevadí. Jsem potěšen hercem, který hrál Kyla Reese. Zde mě opravdu zaujal. K tomu sympatická herečka ztvárňující nynější Sarah. John Connor tu byl krom dvojky asi nejlepší – dobrá volba herce. Takže i nějaké ty emoce a vztah k těmto hercům – postavám hlavně, jsem si utvořil. Akce je přehledná, furt se tu něco děje. Hudba od méně známého hudebního skladatele mě chytla, je taková dobrodružná (soundtrack mám stažený a poslouchám sem tam). Děj není těžké pochopit. Je to jednoduché jak facka. Něco bych vylepšil, úvod bych tak neusekl, hlavně výbuch a hned by to bylo ještě lepší. Starým dílům tenhle film hanbu rozhodně nedělá. Kdo nemá rád moderní blockbustery, tak asi moc nadšený nebude, já jsem se bavil od začátku do konce. Děj jsem pochopil a postavy jsem si oblíbil – jak jsem na úvodu zminoval, těhle dvou věcí jsem se nejvíce obával a dopadlo to úplně opačně, takže proč dávat nižší hodnocení než 5 hvězdic ? Ke konci snímku jsem si říkal, sakra jak ještě chtějí vymyslet pokračování ? No když už tak už, tak se stejným hereckým obsazením bych to chtěl. To, že John Connor zemřel, mě moc nevyvedlo z míry a celkem to dává i logiku. Cestování časem, nejdřív do roku 1984 a pak do 2017 – to mě zaujalo. I malého Kyla Reese vidět. Nebo příběh Sarah jak ji kdysi Arnold jako Terminator zachránil a celý život ji ochranoval. To, že mu říkala „ťaťko“, mě pobavilo a i mi to přišlo roztomilý. No, nemám, co už bych dodával.

Insidious 3: Počátek (2015)

|40%| Zklamání jak hovado. Asi jsem dítě štěstěny, alespoň v tom, že mi toto uniklo v kinech, stejně jako The Gunman, který mě podobně zklamal. Od tohoto třetího Insidiousu jsem očekával snad horor roku 2015. Tyhle podobné a moderní duchařiny mě prostě žerou. V zajetí démonů, Insidious 1,2 (Wanové pecky – u mě za 5*), Temné nebe a dokonce i Annabelle, Vzkříšení démonů a remake Poltegreistu (u mě slabší 4*) mě bavili. Spousta kritiků si stěžuje, jak je to už ohrané a tak dále. Mě to baví pořád, ale zde jsem teda tvrdě narazil. Jednak připouštím, že už tu jistá ohranost je, ale já bych tento snímek zkritizoval spíše jinak. Leigh Whannell si poprvé zkusil režii, a to zde. No a výsledek ? Dost mizerný. Rozhodně ho nechci nějak moc kritizovat, už není, asi co točit co se týče těhle duchařin. Přesto to mohl zvládnout lépe. Mohl si pohrát s kamerou, to Wan umí nejlíp. Mohl více vygradovat lekačky, kterých jednak moc nebylo a nebyly až tak intenzivní – párkrát jsem se lekl, ale nebylo to ono. Třeba 1/3 filmu (cca půl hodiny) – otřesná nuda, nic mě nezaujalo, ani hlavní herečka. Nudná nehoda a tak se to táhlo ještě hodně dlouho. Třeba, pak už mě zaujalo, jak ji neznámí démoni odhodili z postele, pochroumali krk,… - to bylo dobré. Atmosféra byla celkem zajímavá v pokoji mladé dívky – jinač, to za moc nestálo. Třeba odeklínačka démonů, která se 2x v tomto snímku objevila v temnotě mezi démony – tak ta mě bavila, bohužel v těhle dvou scénách mě opět nic moc nechytlo. Až závěr začal být teprve zajímavý, ale rychle skončil. Hudba od Bishara byla opět skvělá – alespoň to se zachovalo v dobré kvalitě. Herci zahráli tak nějak normálně. No, takže Whannell to natočil dost obyčejně, což je velká škoda. Jsem dost zklamaný, předchozí dva díly byly pětihvězdné pecky. Tohle uzavírá trilogii dost mizerně. Nezbývá mi než na tenhle brak zapomenout. Tot vše.

Infini (2015)

|30%| Náhodně jsem si toto dílko stáhl a vrhl se do něj. No, nudil jsem se, co k tomu asi tak dodávat ? Tu slabou druhou hvězdu dávám proto, že film neměl žádnou výraznou chybu. Začátek a konec (respektivě asi ta 3/3 filmu) – tam se něco aspon dělo. Nějaké ty nápady a v rámci nízkého rozpočtu prostředí nevypadalo zle. Herci – žádný mě nějak neoslnil a ani moc nezaujal. Mám k tomu ještě vůbec něco dodávat ? Asi ne, přežil jsem to, no.

Gunman: Muž na odstřel (2015)

|30%| Chodím často do kina, mnohdy i na slabší filmy. Na tohle jsem se moc těšil, ale díky nemoci jsem musel kino vzdát. No a když ted snímek vyšel ke stažení, tak jsem se do toho nedočkavě pustil. Když to skončilo, byl jsem dost zklamán. Rozhodně je to jeden z nejzbytečnějších a nejnudnějších akčních thrillerů poslední doby. Akce je tu docela málo, ale o to mi ani tak nejde. Ostatní aspekty filmu jsou vyloženě nulové. Nějaké napětí, nepředvídatelnost, herecké výkony, scénář – to zde bud není nebo je to děsně odfláklé. Vážně, mě nezaujala žádná scéna, maximálně jedna vtipná s Bardemem. Akce není špatně natočena, Morel to zvládl dobře, ale moc mě akční scény nechytly. Možná tak finální souboj byl celkem dobrý. Příběh je strašně primitivní – tu není o co stát. Sean Penn vypadal dobře, na tuto roli se hodil, jen scénář mu nedovolil se moc předvést. Elba se zde objeví jen na chvíli – zbytečná role. Winstone také nic moc. A Bardem v menší roli mě aspon v jedné scéně jak už jsem zminoval celkem dost pobavil. Režijně to není moc dobře provedené, téměř nic se nepovedlo. Hudba od Beltramiho byla obstojná. Žádný zapamatovatelný soundtrack to teda nebyl, ale dalo se to. Takže velké zklamání. Toto jsem fakt nečekal, štěstí, že jsem se díky náhodě vyhnul kinu. Tu nejslabší možnou druhou hvězdičku dávám s odřenýma ušima, holt se to Morelovi nepovedlo a bylo by mi líto mu dát jen tu jednu hvězdu – příště budu ale přísnější pokud natočí podobnou koninu.

We Are Still Here (2015)

|60%| Celkem zajímavý film. Není to nic světoborného, ale jako jednohubka to pobaví. Nic výrazného se neděje, tempo to má pomalé, ve finále se to až spíše rozjede, ale i tak tu máme pár zajímavých prvků. Atmosféra je taková tichá, ostatně jako celý film. Hlavní dvě postavy manželů mě opravdu zaujali. Zde se nemuseli nějak dramaticky projevovat, ale hráli přirozeně a to se cení. Hororové prvky tu jsou, akorát nejsou moc výrazné. Nějaká lekačka ? Já si žádné nevšiml, což je škoda, protože je mám moc rád. Ale nemůžu to hned shledávat jako hlavní nedostatek v tomto žánru. V jedné scéně, kdy manželé spali - tam byla trochu tíživá scéna, která i na mě trochu zapůsobila. No a pak tu máme finále, kdy se spíše jedná o hromadnou vyvraždovačku. Tam je třeba pochválit krvavé zabíjení, takže se dá na co dívat. Úplné finále je trochu divný, pochopení podstaty démonů či co atd. Hudba je nevýrazná, ale není tu moc potřeba. Takže, mírně nadprůměrná záležitost, která za to 1 shlédnutí stojí. Tot vše.

Okrsek 13: Ultimátum (2009)

|79%| Ještě o něco lepší jak předchozí film Okrsek 13. Možná bylo o něco svižnější tempo, víc akčních scén, víc mě bavila hlavní a skvělá dvojka, mín byl výrazný tupý příběh atd. V minulém díle byla režie kvalitní natolik, že byly vymazleny veškeré záběry, kamera apod. Ale ani zde nebyla režie vůbec špatná. Změna režiséra je zde skoro k nepoznání. Akční bojové kousky co hrdinská dvojka předvádí, jsou podobné jako v jedničce. Samozřejmě bych něco upravil, vygradoval bych lépe finále a zlepšil bych příběh, který mě opět moc nechytnul, ale to mi nepřekáželo. Kladů zde bylo více. Hudba je taková normální, obyčejná. Dvojice hlavních herců - zde si opravdu rozumí. Ostatní herci celkem ujdou, záporáci jsou slabší. No, není co už bych dodával.

Predator Dark Ages (2015)

|55%| Amatérský počin a tak by se k němu mělo přistupovat. Tyhle amatéřiny moc nemusím, ale když je to pěkně udělané, tak to ocenit dokážu, ale musí mě to opravdu zaujmout. No, tohle jsem ohodnotil čistě průměrně, ale i tak to znamená hodně, vzhledem k tomu, že je to točené amatéry. Predátor byl pěkně vytvořený, pár drsnějších zabití tu bylo, ikdyž to mohlo být kamerou nasnímané lépe, aby byl vidět nějaký ten detail. Ale dá se pochopit, že to netočil žádný hvězdný rejža. To, že se děj odehrává v době rytířů, mi až tak nevadilo. Spíš mě ty postavy rytířů vůbec nebavili. Hudba je podobná jako v původním filmu. Je to krátké, takže se to dá v klidu vydržet. Velká škoda je, že se finále nepovedlo, je pěkně debilní. Přesto jsem celkově spokojen. Určitě to trochu potěšilo, ikdyž to mohlo být o dost lepší.

Okrsek 13 (2004)

|74%| Původně jsem viděl remake k tomuto dílku, a sice, nesoucí název: Doupě s Paulem Walkerem v hlavní roli. No, to mi teda moc nesedlo. Jednak příběhově, navíc i akční scény mě dost nudily a byly natočeny dost obyčejně. No, ale když jsem se pustil do tohoto původního filmu, tak jsem byl překvapen – dopadlo to dobře. Režisér Morel natočil skvělé filmy. Tohle sice není u mě bůhví jaká pecka, přeci ten příběh mi moc nesedí, ale to je detail. Akční scény jsou perfektní, kvalitně natočené souboje, přestřelky a i jiné druhy akcí. Jsou vyšperkované do všelijakých detailů. Dalším velkým kladem byla hlavní herecká dvojice. Ta se opravdu povedla. Hudba je taková normální. No, záporáci, příběh – to je takové všelijaké, film mohl být delší, ale má to i jiné klady jak už jsem zminoval, takže jsem spokojený. Oproti níže zminovanému (slabému remaku) je toto dobrý film. Čtvrtou hvězdu dávám zaslouženě, bavil jsem se.

Pták na drátě (1990)

|50%| Mela Gibsona mám rád, podle toho co jsem si tak nějak o tomto dílku zjištoval, jsem byl přesvědčen, že mi film sedne daleko více. Gibson měl docela trhlou roli, trochu mi tím připomněl roli Martina Rigse ze Smrtonosné zbraně. No, herečka Goldie Hawn co tu hrála hlavní roli s Gibsnem, tak ta už mi moc nesedla. Nebyla úplně špatná, ale ten její ječák – to jsem myslel, že umřu. Snad v každé akční scéně řvala, jak já nevím co. :D Po akční stránce to bylo takové obyčejné, standartní pro potřeby těch to typů komedií. Hudba od skvělého Zimmera byla taková normální (což se dalo pochopit, že nebyla extra skvělá – v té době teprve začínal). O nějaký záživný příběh zde moc nešlo. Pár vtipných momentů zde je. Ještě tak ze začátku nebo ve finále – ale velké množství jich není. Špatný film to není, takový kovatelný průměr a velmi slabé 3 hvězdy. K zabití nudného odpoledne to účel splnilo.

Vyvolený (2000)

|55%| Je mi líto, že mi tento výborně hodnocený film moc nesedl. Od tohoto režiséra jsem čekal více. Třeba takový Šestý smysl, to je jiná liga. Tam byla podobná atmosféra, ikdyž ta mi sedla mnohem víc než zde. Přitom začátek nevypadal vůbec nějak špatně. Tempo to má pomalé, atmosféra je zde v mých očích dost nevýrazná. První polovina ještě jde, pak to upadne do stereotypu, který se udrží až do konce. Mě nejde o nějaké dramatické nebo akční scény, které bych zde chtěl, jen mě to moc nechytlo a nebavilo. Nápad to má dobrý, to jo, Willis zde hraje klidnou přirozenou roli a Samuel Jackson mě zde baví ještě víc – takovou tajemnou roli má. Hudba tu ani moc není, ikdyž zde moc není zapotřebí. Těch prvků o zvláštních schopnostech hlavního hrdiny mohlo být víc. Pár zajímavých scén se zde najde, jenže to celé působí až moc obyčejně. Úplný závěr je celkem zajímavý, to jo, ale úplně z toho odvařený nejsem. Takže, uvědomuju si, že to pro mnohé znamená pecku, já ten názor bohužel nesdílím, jednou to shlédnout ale nebylo až tak špatné. No, průměr jen.