EXODUS: Bohové a králové (2014)

Stejně jako Noe jde o klasický velko-blockbuster založený na vizuálních efektech, davových scénách a hercích první kategorie. Ostatně všechny ty zázraky přímo vybízejí počítačové grafiky, aby předvědli, co v nich teda je. Pozitivně mě překvapilo, že Mojžíš je v téhle verzi přece jen šokován mírou Bohovy sadistické krutosti a nechce s tím mít mnoho společného. A samozřejmě to, že Mojžíš je šermující akční hrdina místo staříka s hůlkou, tak to řadí film tak trochu do kategorie s Lincolnem lovícího upíry. :-)

Dvojníci (1984)

Tři a půl hvězdy, jeden z těch lepších kousků S&H, s klasickými prvky (neustále se opakující jedna hudba, do Spencera buší bez výsledku, Hill používá okolní rekvizity apod.) Zvlášť duo zbohatlíků si oba herci zjevně náramně užívali.

Bumblebee (2018)

Meh, film nemá vůbec čím překvapit. Vizuální efekty těchhle kvalit už jsou standard a scénář jel podle klasické šablony. Spíš naopak jsem měl pocit, že první hodinu se nic pořádného nedělo a Bumblebee jenom dělal blbosti. Vyplýtvat Johna Cenu na takovou podroli... mno, možná se s ním počítá do dalších filmů, jinak by mi to nedávalo moc smysl. Osmdesátkový feel fajn, budiž - uvědomil jsem si, že zatímco v mých dětských letech "před třiceti lety" znamenalo šedesátá léta, což mi připadalo jako úplně jiný svět, tak dneska jsou "před třiceti lety" právě mé dětské devadesátky, které mně osobně nepřipadají jako úplně jiný svět než dnešek. Tak možná dnešní děcka vidí "moje" devadesátky taky jako úplně jiný svět...

Creed II (2018)

Můžu vlastně zopakovat své hodnocení předchozího filmu - "tři a půl hvězdy, pánové umějí". Jen bych osobně raději uvítal také více prostoru pro rodinu Dragových, jejich osud by mohl být velmi zajímavý a oba herci Dragů měli rozhodně kvality na to předvést něco víc. Nejsem zrovna fanoušek rapu, takže soundtrack bohužel za mě horší. Asi se holt někdo z nějakého důvodu rozhodl, že černošská hlavní postava se bez rap hudby neobejde.

Mistrovská úroveň (2020)

Akční sci-fi komedie, můj domovský žánr, jen tentokrát je sci-fi reprezentováno pouze cestováním v čase o den zpět ála Na hromnice o den více či Na hraně zítřka. Sice nejsem úplně spokojen s tím, jaký konec film zvolil, ale celková akční jízda s výbornou dávkou humoru rozhodně stála za to. Btw na to, že hlavní pár Grillo i Watts jsou padesátníci, tak se drží ve formě.

Swordfish: Operace Hacker (2001)

Travolta klasický badass záporák. Kromě toho holky v bikinách i bez či moderní techno soundtrack - podobně jako v režisérově jiném počinu, 60 sekund. Měl jsem to tu za tři hvězdy, ale když na to dobrovolně koukám potřetí a pamatuju si z toho scény, tak to musí být spíš za čtyři.

Když se setmí (2004)

Tři a půl hvězdy. Pohodový heist se sympatickými herci s dobrou chemií a šikovným zakončením. Jak píšou jiní, je to taková reklama na figuru Salmy Hayek. :-)

Tenet (2020)

Mno, v podstatě jde o film za tři hvězdy + jedna hvězda za originální námět. Akčně zamotávat se to začíná až po hodině filmu. Není to moc film do pozadí (k jídlu, žehlení a tak), protože na děj je třeba dávat pozor, aby ho divák pochopil, podobně jako v jiných Nolanových dílech - v Mementu nebo v Počátku. Tyhle filmy složitější konstrukce pak samozřejmě z tohoto důvodu vybízejí k opětovnému zhlédnutí, aby si divák od začátku a lépe onen konstrukt vychutnal. Za zmínku stojí i retrowave hudba, hodící se k futuristickému tématu hrátek s časem.

Není čas zemřít (2021)

Celkem obyčejný Bond, u kterého mám pochybnosti, zda si z něj budu vůbec něco pamatovat o měsíc později. Waltz a Malek jsou kvalitní padouši, i když jsem úplně nepochopil jejich vzájemný vztah. Nová agentka 007 mi příběhově vůbec nevadila, nepovažoval jsem to za nějaký feministický útok na Bonda, ale jako postava mi byla zcela nesympatická, takže neočekávám, že by dosáhla nějakých úspěchů ve vlastních filmech. Výsledek tedy nějaké tři a půl hvězdy.

Tři billboardy kousek za Ebbingem (2017)

Film spadá do kategorie "neobyčejné příběhy obyčejných lidí", kterou příliš nemusím, ale scénář a herecké výkony byly pro mě dostatečně originální na tři a půl hvězdy. Díky velmi specifickému názvu filmu si tak patrně i po dlouhé době budu pamatovat, o čem ten film vlastně byl. V pár scénách je to trochu krvák, i když Tarantino to určitě není. :-) *SPOILER* Z konce filmu jsem měl rozporuplný pocit - na jedné straně jeho neuzavřenost dovoluje divákovi dohrát film ve své hlavě a dle svých představ, na druhé straně bych rád nějaké rozuzlení viděl.