Láska a tanec (2009)

Hříšný tanec zas a znovu. A ani tentokrát mě to příliš nenadchlo. Jako fanoušek akčních blockbusterů nejsem zrovna fanda filmů s tuctovými romancemi - ty můžu sledovat v reálném životě, na to nepotřebuji televizi. Vizáž Amy Smart netřeba komentovat, nějaké brýle to nemůžou zkazit. :-) Dále Billy Zane parchanty prostě umí. A nakonec Malloy... roli by odehrál v podstatě kdokoli. Jakožto neslyšící na jedno ucho jsem pochopitelně hlavnímu hrdinovi fandil, ale nemyslím si, že by hrdinův handicap z filmu dělal něco zvlášť výjimečného. Koneckonců mohou si podat ruce se seriálovou agentkou FBI Sue Thomasovou

Mistrův syn (1978)

Pepek námořník, který místo špenátu chlastá víno. Příběh za dvě hvězdy, choreografie za šest, tak to zprůměrujme a udělejme z toho čtyři. :-) Od poloviny filmu už souboje v podstatě převažují, takže jsem měl z filmu potom naštěstí čím dál lepší dojem.

Velký Gatsby (1974)

Tahle adaptace měla tu smůlu, že jsem dříve viděl větší a novější spektákl z roku 2013. Obě verze se totiž nejspíš dost drží knížky, protože jsou skoro slovo od slova stejné. Daisy je tady trochu víc rozmazlená a zmatená holčička, která je zvyklá střídat vojáčky z fronty jen tak pro pobavení. Oproti verzi s DiCapriem má tato také docela protáhlejší konec. A ultimátní souboj dvou velkých hereckých jmen? Redford na mě nepůsobil tak přesvědčivě a emotivně jako DiCaprio. Howgh.

Tango a Cash (1989)

Klasická devadesátková policejní buddy komedie, plná hlášek a špičkování mezi oběma hlavními hrdiny (na tohle je expert Poslední skaut). Zvlášť vlasatý Russel jako by z oka vypadl Gibsonovi, který si zahrál ve Smrtonosné zbrani o dva roky dříve. Kvalitní tři a půl hvězdy.

Ghost Closet '07 (2009)

Umm... What?? Nepochopil jsem. Možná byl smysl toho filmu právě v tom, že nemá žádný smysl. Ale do těchhle odporujících si paradoxů radši nebudu zabředávat, dám odpad a jdu dál... Edit 2021: Heh, sranda... Dokoukal jsem Kroniku a koukám na související filmy, tak prokliknu sem. Úplně jsem přehlíd svoje odpadní hodnocení (i komentář), tak jsem se nedopatřením podíval znovu - a přehodnocuji na jednu hvězdu za to, že se aspoň ta blbost zjevně nebere vážně. :-)

Kriminál (1989)

Shawshank je samozřejmě zcela mimo dosah, spíše je to pro mě někde na úrovni Poslední pevnosti. V té době už byl na světě třetí Rambo a čtvrtý Rocky, i tak se Stallone (spolu se skladatelem Contim z Rockyho) znovu rozhodl zahrát na strunu nikdy se nevzdávajícího bojovníka. Sutherland jako herecký odborník na svině byl i zde na zabití. :-) A znovu se mi v dobrém světle ukázal oblíbenec druhé kategorie Tom Sizemore.

Předčitatelka (1988)

Ano, netradiční příběh to je, a to stačí k tomu, aby se to neponořilo pod tři hvězdy. Na druhou stranu už mi není patnáct, abych za každé odhalené prso přidával další hvězdičku navíc. Každopádně to není špatný relaxační filmík na sobotní odpoledne.

Nevědomí (2013)

Film je dlouho v režii pouze dvou herců, kteří si hrají své. Sebestřednému Cruisovi to jistě muselo vyhovovat, opět hrál víceméně sám sebe, na druhou stranu jde o herce, který dokáže své emoce prodat. V tomhle směru se to hodně podobá snímku Já, legenda. Samotný děj má své zvraty, které jsou ale s předstihem signalizovány, takže dopředu dokážete odhadnout, co se asi bude dít (snad jen až úplný závěr mi nedocvakl dřív). Morgan Freeman dokázal zahrát záporáka už dříve (Wanted), přesto mi do takových rolí moc nesedí.

Velký Gatsby (2013)

Na to, jak se romantickým filmům vyhýbám a telenovelami pohrdám, tak tenhle milostný trojúhelník byl podán velmi kvalitně a do hloubky. Přeměna Gatsbyho ze sebevědomé primadony do neurotického kloučka, když má potkat svou vyvolenou, to byla skutečně hluboká láska. Nemohl jsem se ale zbavit dojmu, že v trojúhelníku poněkud netradičně není ani jedna kladná postava, takže jsem neměl moc komu fandit. Maximálně tedy Carrawayovi, aby jej konečně z těch nekončících hrátek vynechali. Každopádně herecké výkony hlavních představitelů byly na úrovni a DiCaprio znovu dokazuje, že jej neprodává jen hezká tvářička. Dodatek po zhlédnutí verze z roku 1974: nemá moc valný význam sledovat i tuhle verzi, protože se shodují téměř až slovo od slova a navíc Redford na mě nepůsobil tak přesvědčivě jako DiCaprio.

Gone in 60 Seconds (1974)

Meh, bez šance. Novějších 60 sekund s Cagem je mnohem vyrovnanějším filmem, s mnohem lépe profilovanými postavami a živější naháněčkou. Prostě je vidět, že je film udělaný kaskadérem a jediný důvod jeho vzniku je 40minutová honička v druhé polovině filmu. Ano, co dokázali tehdejší kaskadéři, to klobouk dolů, ale třeba spousta statických záběrů zbytečně ubírala honičce na svěžesti. Pokud se jako já vyhýbáte filmům před rokem 1980, tak toto je další z mnoha příkladů, proč si raději zvolit novější variantu.