Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Sci-Fi
  • Dobrodružný

Recenze (1 205)

Rychle a zběsile (2001)

Je zvláštní vidět počátek nekonečné série znovu v kontrastu s devátým dílem. Je vidět, že na začátku se v tom netočilo tolik peněz a veškerá automobilová akce je smrsknutá do přepadávání náklaďáků nebo závodů dvou aut na rovince. Jaký to rozdíl od pokročilých cvokáren bollywodského kalibru v pokročilejších dílech. A mám takový dojem, že touto sérií zprofanované slovo "rodina" jsem v tomto prvním díle překvapivě nezaregistroval ani jednou.

Duna (2000) (seriál)

Mno na to, že je to z roku 2000 - tedy z éry Matrixu či Pána prstenů - tak trikově je to někde v osmdesátkách, i předchozí Lynchova interpretace knihy z roku 1984 si málem nezadá s touto trilogií. Na druhou stranu díky tomu, že jde o tři filmy, tak to jde více do detailů, na rozdíl od Lynche, který poslední půlhodinu radikálně zrychlil vyprávění. Každopádně oba starší kusy jsou výpravnější a méně akční než ten nejnovější z roku 2021. Těch pár českých herců je zajímavou perličkou, mám i dojem, že Táborský snad nadaboval sám sebe. Když už je řeč o dabingu, trhalo mi uši, když český dabing ze jména Muad'Dib udělal Maud'Dib... amatéři.

Slečna Drsňák (2000)

Velmi příjemná inteligentní komedie bez jakéhokoli sexistického či fekálního humoru. Nerozumím těm chabým hodnocením - asi tam lidem chybělo, aby někdo lovil korunku ze žumpy nebo nebo aby se finalistky na party navzájem zeblily nebo já nevím... Celý film rychle uběhne, vůbec jsem nekoukal na hodinky. Jediné mínus je snad chrochtavý smích, u něhož netuším, jestli to zbabral dabing, nebo jestli je tak pitomý i v originále. :) Vedle Sandry Bullockové si své role jistě užili také Michael Caine a William Shatner. SPOILER: A zatímco Benjamin Bratt před sedmi lety v Demolition Manovi Sandru pouze okukoval, tady si ji mohl konečně taky políbit. :D

plakát

Láska rohatá (2009) (TV film)

Dlouho jsem odolával tomu, že bych nakonec dal tři hvězdy, ale nakonec musím uznat, že jsem se opakovaně pousmával některým situacím, takže vyloženě špatná ta pohádka není. Možná jsem jen nadšen, že to konečně není takový brak, jaký vzniká poslední léta. Samozřejmě do klenotů kinematografie typu S čerty nejsou žerty od téhož režiséra to má strašlivě daleko. Mádlovo pitvoření mi přišlo, jako by ukradl roli Pavlu Liškovi. Bohdalka nesmí chybět v žádné pohádce. Je to vlastně docela šikovně schovaná studiová pohádka, v exteriérech toho totiž moc není. Vizuální triky nijak neoslní, kvalita na úrovni konce devadesátých let. Postavy a zápletky jsou jakoby vytrhané z různých jiných pohádek, protože těch variant už bylo tolik, že už snad všechno bylo natočeno. Přemýšlím, zda by se linka o dvou zlodějíčcích nedala celá vyškrtnout, zdáli se mi tam zbyteční.

U moře (2015)

Kdyby to byl nějaký no-name pár, asi bych to po půlhodině vypnul. Ale jelikož jde o Brangelinu, mělo to celé úplně jiný nádech a spíš jsem to vnímal jako sondu do jejich reálného vztahu. Jestli je pravda, že se filmem Angelina snažila zachránit vztah, tak se tomu vůbec nedivím, sám bych to tipoval na cíleně terapeutické natáčení. Mno na to, že romantickým filmům se vyhýbám téměř jako čert kříži, tak musím uznat, že jsem se nenudil a tudíž by jakékoli nižší hodnocení neodpovídalo zážitku. Vždycky říkám, že na filmy se koukám, abych viděl něco, co v běžném životě nezažiju - voyeurská zápletka tedy jistě spadá do něčeho, co se jen tak nevidí (no pun intended).

Muzzikanti (2017)

Jedna hvězda za jednu emocionální scénu (byť teda vyplynula z vyloženě telenovelské zápletky). Víc tam toho není, tedy kromě nahých zad koupající se Sandevy, full nudity Olszanské a pak všudypřítomného product placementu. Nemám jim to za zlé, někdo ten film zaplatit musel, ale mám pocit, že v zahraničí to aspoň umějí schovat - zatímco v zahraničí hlavní hrdina bez zvláštního komentáře zavolá telefonem Samsung a tím to hasne, tady vedle obřích plakátů Bandi ještě musí zaznít extra hláška na postavu, která má zrovna Bandi oblek na sobě. SPOILER: Chudák doktor Schwarz... nejen že mu nějaká nula opíchá dceru, on mu vlastně opíchá obě dvě a přesto s ním jde do byznysu - to je panečku charakter. :D

Dnes zemřeš! (2005)

Jako běžný film je to tak na dvě hvězdy, ale jako seagalovka to zklamalo. Hand-to-hand souboje jsou tam tak čtyři, z toho 95% odmaká Seagalův dvojník - tradiční to úděl pozdějších seagalovek.

Duna (1984)

Tak jsem si po zhlédnutí Duny z roku 2021 doplnil kulturní vzdělání a zkouknul i tu první z roku 1984. Tím, jak je to podle stejné knížky, tak je to skoro scénu po scéně totéž. Tato verze má navíc vnitřní monology a je to více divadelní epos než akční film. Vizuální efekty už samozřejmě patří do příslušných osmdesátých let. Jeden herec vypadal nápadně podobně jako Sting, až se v závěrečných titulcích k mému překvapení ukázalo, že to Sting je. :) A bonus pro trekkies - Patrick Stewart (TNG), chvíli dokonce s dlouhými vlasy, Dean Stockwell (z jedné ENT epizody), Brad Dourif a Virginia Madsen (z VOY epizod). Mám-li srovnat s Harrisonovou trilogií, tak ta je podrobnější, zatímco tady Lynch poslední půlhodinu hodně uspěchal a popřeskakoval z jeho pohledu zřejmě nezáživné pasáže.

Algoritmus lásky (2014)

Testuje se reakce na aroma muže přičichnutím k jeho krku, ale nechají muže a ženu podat si přitom ruce, což považuji za zkreslení výsledku - síla stisku může hrát roli při posuzování atraktivity, ať už vědomě či nevědomě. Nebo jim nasadí elektrody a prozradí jim, jak přesně detekují falešný úsměv od upřímného - asi aby mohli všichni lépe zamaskovat ten falešný.

plakát

Venom 2: Carnage přichází (2021)

Průměrná komiksovka s mírně nadprůměrnou porcí obstojného humoru. (Eddie: "Fakta jsou nepřáteli pravdy" - Venom: "Co je to za p**ovinu?") Harrelson si u mě připisuje další malé plus.

Ovládací panel