Animatrix: Přijímací zkouška (2003)

Podle mně asi nejslabší díl Animatrixu, i když určitými faktory velmi zajimavý. Například tím, že stroje se stávají obětí toho samého, co už tak dlouho dělají lidem.. Ale na můj vkus, samotná dlouhatánská sekvence v tom "matrixu" byla opravdu příliš hardcore.. Sice zajimavé nápady, plno barviček jak na tripu, ale pro epileptiky rozhodně nebezpečné jak Speed Racer, a po chvíli nudící. Vše ale naštěstí zachranuje skvělý závěr, který se nese v duchu beznaděje celého Animatrixu a je důstojnou tečkou za tou hodinou a půl strávenou v tak děsivé budoucnosti..

Animatrix: Světový rekord (2003)

Hm, těžko říct, je sice jasné, že autoři znovu chtějí vyzdvihnout sílu člověka i v tak těžké době, ale na druhou stranu, tentokrát je to v dost slabém příběhu, s málo sympatickým hrdinou, a snad až na velkolepý závěr (pointou - ale nečekajte zas takové překvápko, jde to v duchu celého příběhu) a scénu při dobíhání do cíle (opravdu nepříjemná zkušenost) je to dost průměrné.. Ale stejně dávám 4, s tím, že je to spolu s posledním příběhem nejslabší částečka tvořící animatrix. Ale k chybě v matrixu to má stejně daleko :)

Ansacu kjóšicu (2015) (seriál)

Prim nehraje jen velmi zábavná a neokoukaná hlavní premisa (to Japonci přece jenom umějí často, překvapovat) a úžasné množství velmi zábavných situací z ní plynoucí (ale nejen z ní), ale i hlubší rovina - vztah učitele - žáka, komentář k japonskému školství jako takovému, rivalitě, snažení se uspět apod. Navíc Koro sensei vždy radí a vysvětluje tak krásně a libozvučně. Škoda jen, že chybí nějaká výraznější zápletka, k té se snad teprve schyluje. Finále první řady mírně slabší.

Ant-Man (2015)

Sterilně vypadající control-c, control-v film, bez jakékoliv přidané hodnoty, ale naopak s některými věcmi, které ho degradují na možná nejhorší Marvelovku vůbec. Tak například scénář nefunguje, dialogy působí nuceně papírově, humor je oproti takovému GoTG na zcela podřadném levelu. Heist se nedá snad ani nazvat heistem, kdokoliv tedy tenhle film bere jako další pokus Marvelu o obohacení žánrové pestrosti MCU, tak je prakticky úplně vedle. Nebo tedy s přivřením očí jde o heist, ale extrémně špatný. Paul Rudd je neurážející, ale nijaký, motivace stokrát viděné, Douglas nevyužitý, přesto si krade celý film, Evangeline tuctová, chemie mezi Paulem a ní neexistující, ale překvapivě jejich poslední scéna byla stejně docela fajn. Cokoliv s mravenci je v tomto filmu super, skoro bych řekl, že mravenci jsou tady nejlepší postavy. Nejhorší postava je rozhodně Peňa, za něho jsem se cítil trapně v každé scéně. Akce skoro žádná, a když, tak hnusná i po vizuální stránce, závěrečný souboj ale docela zábavný. Hudbu si nepamatuji. Obojí titulkové scény jsou lepší než celý film. 5/10

Apokalypsa (1979)

Masterpiece. Uplne me svym dejem zarazil do sedacky, vsudypritomne zlo, hruzu jsem citil na vlastni kuzi a opravdu jsem po dobu filmu byl ve Vietnamu (pri scene s destem jsem se musel podivat z okna, jestli opravdu neprsi. Proste chci rict, ze sem snad jeste takovy "skutecny" film nevidel. Martin Sheen, podava dechberouci vykon, ty jeho myslenky po celou dobu cesty jsou nezapomenutelne. A finale vyrazi dech... 100% a Coppola u mne o kus postoupil PS: soundtrack, hlavne ta uvodni skladba, nalet na vesnici a pak hudba pri finale, ale taktez celkova temna hudba pri ceste dzungli je uzasna... OUR MOTTO: APOCALYPSE NOW!!

Apollo 13 (1995)

Tleskám Howardovi. Skvěle vykreslená beznaděj kosmonautů, kteří netuší jak dlouho budou žít a už se nespoléhají, že budou zachráněni. Ale lidé někdy dokážou úžasné věci a jsou schopni přes všechny ty zlé věci i pomáhat a zachraňovat. Ti vědci a všichni, kteří dokázali Apollo dostat na zem, jsou asi největší hrdinové, jaké jsem kdy ve filmu viděl. Do toho všeho hraje znovu precizní Hornerova hudba a my s úžasem sledujeme největší záchrannou operaci v historii. Úžasná atmosféra, skvělé herecké výkony, vizuál je v některých místech dechberoucí. A tento film znovu ukazuje i nicotu člověka ve vesmíru. oscaři zaslouženi 4

Apostle (2018)

Možná bych film zkrátil o pár minut, ale jinak jsem si uvědomil, že fakt miluji Evansovu režii. Ten jeho cit pro parádní záběry, ať už budující atmosféru nebo naopak budující dechberoucí akční/hororové sekvence... to je fakt něco. A celej tento film má prostě úžasný set design, který sám o sobě přispívá k nepříjemné atmosféře. Výborně využívána je taky hudba, zvlášť pekelně skřípající smyčce. Na Dana Stevense a jeho mírně zdrogovaně působící herecký výkon jsem si chvíli musel zvykat, ale pak to náhle ve spojení s gradací děje do krvavé lázně začne dávat smysl. Druhá polovina je místy na úrovni japonských hororových děl (když už jsme u toho, srovnání s Outlastem není alespoň v určitých konturách úplně od věci). Mimo již zmíněné výborné řemeslo se mi líbilo užití flashbacků při expozici, což dodalo filmu nejen jednu fakt stylovou scénu, ale i míru komplexnosti. Scénář by vlastně bez toho mystéria byl docela průměrný, ale právě celé to tajemství kolem jedné stodoly z toho dělá pořádně chutnou hororovou nechutnost. Evans po Raidu a Berandalu rozhodně nezklamal ani tentokrát. 8/10

Archer (2009) (seriál)

Na světě nebyla taková sranda od 2. světové války.

Armáda mrtvých (2021)

Ve chvíli, kdy vás u dvou a půl hodinového zombie fláku, který má na film o těchto po lidském masu bažících monstrech překvapivě solidní a nápaditý námět, nakonec baví nejvíce první hodina, ve které kromě výborných úvodních titulků prakticky žádní zombie nejsou, víte, že se něco šeredně nepovedlo. Zápletka s odlišně fungujícími, nebezpečnějšími, chytřejšími zombie, jejichž rozšíření se podařilo udržet v rámci jednoho města, přitom opravdu měla velký potenciál (viz videohry Resident Evil nebo Dying Light, případně skvělý korejský seriál Kingdeom), naneštěstí ho Snyder totálně propálil.   Čím déle a hlouběji nad tímto filmem přemýšlíte, tím horší, nudnější a hloupější se zdá. Nicméně, myslím si, že vůbec největší problém je právě to, jak nudná Armáda mrtvých je. Co z toho, že herci jsou sympatičtí a podávají slušné výkony (ano, dokonce i Bautista), když hrají úplně nezajímavé postavy, kterým do úst scénář dává repliky z "Jak napsat rodinné drama/týmové drama v katastrofickém filmu 101" bez jakékoliv snahy o cokoliv navíc. Co z toho, že se film odehrává v v zmíněném zajímavém prostředí opuštěného zombie "království", které by mělo být plné příležitostí pro originální a zábavné střety, problémy a třeba i nějakou tu vedlejší, nečekanou misi/odbočku (proč by jinak měl film 150 minut stopáže, ne?), když nakonec z Las Vegas téměř nic neuvidíme, akce je až na pár jednotlivých momentů úplná zívačka a je jí docela málo a příběh se zmůže jen na ty největší klišé, které vás můžou napadnout (zrada, závod proti času, nezodpovědná dcera "hrdinka"). Není zrovna známkou kvalit vypravěče, pokud nedokáže ani přímočarý děj a jednoduché postavy vměstnat do kratší stopáže.  Ale i kdybych přehlédl tohle všechno,  v příběhu nefunguje ve většině zásadních momentů ani základní logika, jak u chování postav, tak u celkového struktury děje. Nakonec  v závěru přijde okamžik, kdy scénář jednoduše zapomene na někoho, kdo byl poměrně důležitou součástí dramatického oblouku (a mimochodem, taktéž součástí Snyderova pokusu o přesah, což ale vzhledem k hlouposti všeho okolo vyznělo též do prázdna), který byl vytvářen vlastně celý film. Opravdu příznačná tečka za tímto kolosálním průšvihem. Ovšem počkat, když nad tím teď přemýšlím, možná právě o to Snyderovi šlo, natočit pravý zombie horor, ne horor se zombie, ale "nemrtvý" film, který se bude celou dobu svého trvání pokoušet sežrat divákům mozek. A fakt, že zrovna tento film má chytré zombie je od Zacka snad skrytá kritika rozežrané konzumní společnosti, která dokáže k diváckému úspěchu dotlačit i takto hrůzostrašný počin, tj. diváci jsou vlastně ty obyčejné, tupé monstra! Wow, dostal jsi mě, Zacku. Zase jsi mě dostal. Bonus č. 1: Má film tedy alespoň parádní audiovizuální stránku, něco, čím je Snyder proslulý? No, Zack se pokusil svou artistickou vizi procpat i do zombie filmu, ale moc mu to nevyšlo. Neříkám, že mě to vytrhávalo ze zážitku neustále, ale nutno říct, že v některých chvílích jsem z láskou vzpomínal na 4:3 formát.  Celý film je rozostřený, vyjma úvodních titulků nemá prakticky žádný cool záběr a je celkově vidět, že nápad převzít práci kameramana nebyl od režiséra nápad nejlepší.  Bonus č. 2: Pozitiva - sympatické ženské postavy (hlavně Coyote a obě Mexikánky v týmu), cool nemrtvý tygr, divná, leč relativně vtipná vsuvka o časové smyčce, "Trump" v televizi, nukleární exploze, již zmíněné úvodní titulky - v několika minutách dostaneme dramatický, akční, krvavý, zábavný, emotivní  videoklip, na jehož filmovou verzi bych se podíval mnohem raději než na tenhle film. Třeba se dočkám vzhledem k chystanému zombieverse, a pak zjistím, že jsem si to raději přát neměl. 4/10

Arrow (2012) (seriál)

UPDATE: Po polovině třetí série šla kvalita prudce dolů a přestal jsem sledovat. Komentář se tedy týká pouze této části seriálu. Zvlášť druhá série z Deathstrokem byla opravdová paráda. Nikdy jsem nijak neodsuzoval ani Smallville, ale je krutou pravdou, že polovina sérií za moc nestála, slušně řečeno. Takže jsem měl jisté obavy a přistupoval jsem k projektu Arrow rezervovaně a s odstupem, o to větší překvapení nastalo. Ano, hodně se čerpá z Batmana, ale komiksy a hrdinové se navzájem vždy ovlivňovali a navzájem prosakovali, takže tohle jako chybu asi nelze vidět. Také Green Arrowa nijak extra z komiksů neznám (hodlám napravit), takže je otázkou jak moc tvůrci vsadili na Nolanova rytíře čistě kvůli úspěchu. Jelikož temného rytíře miluji, udělali velmi dobrou věc. Po prvních devíti dílech seriál zatím neměl nějaké výraznější výkyvy a stále jde o příjemnou přehlídku kapucí, konspirací, ďábelských padouchů, sexy slečen a akrobacie. Herecké výkony nejsou z té nejvyšší A ligy, představitel Olivera Queena mi příjde zvlášt strnulý, ale je možné, že to tak bylo zamýšleno. Co se zmíněných slečen týče, u CW asi nešlo nic jiného než výsledek čekat. Dokonce i koktající, obrýlená červenající se sekretářka je sakra hot a ty brýle určitě něco takového nezakryjí :) SUMA: pro DC fandy povinnost, je to svěží, má to energii, flashbacky z ostrova maj tajemnost LOSTu a město Starling City je prohnilé až na půdu/ do kanálů. Možná nemá věhlas Gothamu, ale i tady je hrdina dostatečně tvrdý, aby si z veškerou chátrou poradil. You have failed this City!!!