Konec Sheily (1973)

Nečekal bych, že zrovna Norman Bates spolunapíše takhle hravou (doslova) a nápaditou komorní detektivku. ;-) 70 %

Mars útočí! (1996)

Krásný nápad, ale nedotažené zpracování. Od Burtona a takového hereckého ansámblu bych čekal o dost větší legraci...

Díra (2019)

Když od toho budete čekat primárně sociální metaforu, budete zklamáni, jak moc je to povrchní, protože svou ústřední myšlenku (nespravedlivé přerozdělování kapitálu) Díra v podstatě nijak dál nerozvádí. Jako drsný a špinavý komorní psychothriller v duchu Kostky to ale funguje výborně - herci jsou působiví a režisér je dost zručný na to, aby udržel skličující a vyhrocenou atmosféru po celou dobu. A poselství o potřebě solidarity je sice divákovi vpáleno rovnou do ksichtu, ale vzhledem k tak úzkoprofilovému konceptu to snad nemůže nikomu příliš vadit. 80 %

Hora mezi námi (2017)

Dvojice mých hereckých oblíbenců, osvědčená zápletka a krásné kulisy drsné a nehostinné přírody. Sázka na jistotu, ale na pořádné drama je to moc soft, opatrné a divácky komfortní (vlastně jsem se o ty dva vůbec nebál). Tyhle filmy by se měly snažit jít co nejvíc na dřeň - postavy musí trpět fyzicky i psychicky, aby byl divák v jednom kuse nervózní a okousal si přitom nehty i na nohou. Tohle je spíš tak pro matky s dětma. 50 %

Westworld - Žánrovka (2020) (epizoda)

Tahle epizoda mezi ostatními určitě nezapadne. A přitom se stačilo jen trochu zfetovat. :-)

Šprtky to chtěj taky (2019)

"That was Cardi B?" Báječný holčičí teenage buddy movie, který celou dobu baví, nejednou mile překvapí (ať už nápady či silou vážnějších scén) a na konci zaslouženě dojme a vykouzlí na tváři spokojený úsměv (tedy pokud jste ho tam neměli už dávno předtím). Titulní duo je výborné (Kaitlyn Dever je navíc ohromně roztomilá) a moc se mi líbila i práce s vedlejšími postavami. Mám rád, když schematické žánrovky dokáží pracovat s ožehavými tématy (homosexualita, dospívání, emancipace, předsudky, škatulkování) citlivě a hlavně přirozeně, takže z nich humanistické teze netrčí jak vidle z hnoje. Olivia Wilde každopádně příjemně překvapila. Být holkou v pubertě, okamžitě to mám v TOP 10. 85 %

Koně se také střílejí (1969)

Veskrze pesimistický film, který vznikl jako portrét zoufalé a zubožené společnosti v době velké hospodářské krize, zatímco dnes působí v první řadě jako tvrdá satira na zvrhlé reality shows, jejichž cílem je pro povrchní pobavení diváků udělat ze soutěžících naprosté trosky (duševně i tělesně) a všehoschopné idioty. Konec je možná malinko nucený a účelový, ale i tak výstižně poukazuje na absurdní kontrast mezi nezákonným projevem lidské sounáležitosti a zcela legální soutěží, která je v jádru amorální a nelidská. __ Fun fact: Mladou těhotnou soutěžící hraje budoucí paní McClaneová. :-) 85 %

Království zombie (2019) (seriál)

Takhle nějak by nejspíš vypadala Hra o trůny, kdyby jejími tvůrci byli Akira Kurosawa a George Romero. Brutální mocenské intriky a nadupaná zombie řežba v jednom. To vše v exotických kulisách feudální Asie. Člověk by nevěřil, jak krásně tyhle elementy můžou jít dohromady. Nářez! S01: 80 %; S02: 80 %

Trojitá hrozba (2019)

Svižné přímočaré akční béčko se snovým obsazením. Čekat další Raid nebo Ong-Bak by byla hloupost, ale akce tu jede téměř non-stop a je velmi solidní - obzvlášť když dojde na kontaktní souboje mezi hlavními hvězdami (především Adkins je očividně stále v top formě). 60 %