Vratné lahve (2007)

Velká spokojenost. Svěráci jsou zkrátka sázka na jistotu a i Vratné láhve jsou typickým českým hřejivým filmem, který sice hladí po srsti, ale tak chytře a uvědoměle, že si (vyloženě) stěžovat nebude asi nikdo. Také mám problémy s nepříliš vhodnými a lacinými snovými scénami, nepřehlédnutelně špatnou nehodou na kole a občasnou ztrátou tahu na bránu, ale scénář Svěráka seniora je jinak opět náramně životný, netriviální a plný parádních postřehů a situací (značně mi imponovaly úvodní scény zastihující hlavní postavu ještě jako učitele, které jsou velice trefné a o to smutnější). Bohužel mě ale také mrzí, že (dle mého ohromný) talent Svěráka juniora je zde v podstatě nevyužitý, jelikož takový příběh na první pohled neumožňuje žádné velké režijní exhibice (ačkoliv ohledně této poznámky by mi mnozí jistě dokázali zdatně oponovat, přeci jen opravdu dobrý režisér se pozná tak, že dokáže zajímavě a neotřele zpracovat takřka jakýkoliv námět), ale skutečné jádro pudla bude spíš v tom, že Jan nechtěl strhávat pozornost na formu, ale jistě mu šlo o to nechat vyniknout obsah (a výborné herce, z nichž nejvíce utkví Daniela Kolářová a uměřený Macháček), který má co říct snad všem generacím. Málokterý film o staří totiž dokáže oslovit i mladé. Vratné láhve to svedou bez větších potíží. 80 %

Zlo mezi námi (2003)

Frajer Luke z internátu. Dobrý, ale pro mě ničím objevný film, ve kterém hrají prim skvělí herci, syrovost a patřičná gradace, ale ta neoriginalita a dějová nepřekvapivost mi prostě trochu vadí. Pokud nemáte příliš nakoukáno, budete nadšeni (a možná i zděšeni) ještě dlouho po skončení filmu. 70 - 80 %

Austrálie (2008)

Solidní romanticko-dobrodružný velkofilm klasického hollywoodského střihu, jen je prostě škoda, že je tak očividně nekompaktní, rozpadající se na dvě části, z nichž ta druhá na první nenavazuje příliš plynule a působí tak trochu nadbytečně. Takže jsou to nakonec opravdu dva filmy v jednom, sice oba ucházející, ale bohužel k sobě sešité ne zrovna nejkvalitnější jehlou. Například u Titanicu nebo Bayova Pearl Harboru je přechod z jednoho žánru do druhého naprosto logický a hlavně nevyhnutelný. Jinak ale nemám větších výhrad - krásně se na to kouká od začátku do konce (nejeden záběr by si zasloužil zarámovat a pověsit na zeď), je to svižné (v tempu se takřka vůbec nepolevuje), nenudí to a ani (vzhledem k nadstandardní stopáži) neunavuje. Jackmanovo chlapácké charisma opět funguje na sto procent, Nicole Kidman je stále krásná a sympatická a David Wenham příjemně překvapil v (pro něj netypické) záporné roli. 70 %

Poslední polibek (2006)

Tak tohle chvílemi dost bolelo. Poslední polibek je film, který celkem úspěšně zničí (nebo alespoň hodně naruší) vaše vžité představy a sny o šťastných dlouhodobých vztazích a názorně předvede, že i když v životě dosáhnete všeho, o čem jste kdy snili, stejně vám to asi nebude stačit a ze strachu ze stereotypu a předčasného "konce života" se snadno dopustíte neuvážené, ale o to osudovější chyby. Rozhodně jeden z těch lepších a uvěřitelnějších vztahových filmů z těch, co jsem zatím viděl. 90 %

Podivuhodný případ Benjamina Buttona (2008)

Na Finchera příliš nekonfliktní a relativně konvenční snímek, ze kterého jsou všichni u vytržení díky zápletce, perfektnímu formálnímu zpracování (viz výtečné triky, masky a místy vyloženě skvostná kamera) a dobrým hercům. Těchto lidských, dojímavých (finále láme srdce spolehlivě) a divácky líbivých 'životopisů‘ už jsem ale asi přeci jen viděl tolik (stále jim však vévodí Forrest Gump), že už mě bohužel ani opravdu podivuhodný případ Benjamina Buttona nedokázal zaujmout tak, jak bych si sám přál. Sice je nad čím dumat a té správné audio-vizuální krásy film také nenabídne málo, ale minimálně přepálená délka v kombinaci s nepříliš vzrušivým tempem vyprávění a vzhledem k tomu i poměrně malý počet vskutku vynikajících scén mě prostě nutí nějaké to procento z hodnocení strhnout. Asi budu za nevyzrálého cynika a otravného šťourala, ale já chci zpět raději starého Finchera, který byl taktéž precizní, ale hlavně sympaticky divoký, drsný, osobitý a novátorský. 70 %

Valčík s Bašírem (2008)

Obrovské překvapení! Čekal jsem, že se mi Valčík bude líbit, ale on mě přímo převálcoval, protože snad v každém ohledu překonal má očekávání. Byl jsem neustále fascinován nevídanou animací, perfektním hudebním doprovodem, chytře a poměrně neotřele vymyšleným dějem (zajímavý princip "rozpomínání se" na zážitky z války a zasazování jich do kontextu), silnou výpovědní hodnotou, prostě vším. Pomalu každá scéna je výborná a některé rovnou božské a nezapomenutelné. Emoce Folman z diváka ždíme s naprostou suverenitou (a samozřejmě bez citového vydírání), s čímž souvisí, že prvotřídně prezentuje válku jako absolutně zrůdnou a nesmyslnou záležitost. Nejvíce obdivuhodné a skoro až zarážející mi ale přijde, že snímek s tak závažnou tématikou může být v nejedné scéně tak zábavný, cool a sexy, aniž by přitom jakkoliv ztrácel na působivosti, síle sdělení a nestal se tak směšným nebo opovrženíhodným. Valčík s Bašírem se tak pro mě osobně stává jedním z nejlepších protiválečných filmů už jen proto, že se nesnaží diváka cíleně od začátku do konce všemožně deprimovat a znechucovat, ale snaží se poskytnout co nejvíce možných úhlů pohledu na to, jak válečný konflikt (většinou) probíhá a jak se odráží na lidech, kterých se nějakým způsobem přímo dotýká. Před Folmanem skutečně klobouk dolů! 90 %

Oni (2008)

Sympatická alternativa k Funny Games USA. Bez pokusů o umělecké experimentování (a tudíž konvenčnější, ale na druhou stranu i filmovější), zato ještě o něco napínavější a chvílemi i poměrně strašidelný horor postavený na klasické zápletce boje o přežití mileneckého páru proti bandě psychopatů. Dějově i formálně nepřekvapující, přesto hodně působivý přírůstek žánru, kterému se v poslední době velmi daří. 70 %

Rychle a zběsile 2 (2003)

Vyměklá a strašně nezáživná zívačka, která nesahá fajnové jedničce ani po kotníky. Neexistující scénář, minimum akce, nudní herci. Ztráta času. 30 - 40 %

Útěk do divočiny (2007)

Pro mě asi nejpoetičtější (a možná i obsahově nejpůsobivější) hollywoodský film za poslední dobu. Sice ne každá scéna mi přišla přímo skvělá (což je ale spíš vina dlouhé stopáže), ale jinak jsem se většinu času div netetelil blahem. Pennova režie je až nečekaně brilantní (vyjadřuje se znamenitou filmovou řečí), atmosféra je dokonalá (ať už jde o scény v přírodě nebo o dialogové), výborný střih a kamera, která kouzlí jeden nádherný záběr za druhým. S hlavním hrdinou jsem se sžil dost silně (jeho opovrhování současnou dobou a společností jsem s ním hodně sdílel), ačkoliv já osobně jsem vyloženě městský typ, který bez moderních vymožeností neudělá ani krok, ale tu jeho lásku k přírodě, svobodě, cestování a odhodlanost jít si za svým snem jsem vyloženě obdivoval. Prototyp člověka kašlajícího na systém a dělajícího co se mu zlíbí (a Emil Hirsh ho hraje s takovým entusiasmem...). Útěk do divočiny sice v podstatě nepřináší nic nového (filmů o vzbouření se proti systému nebo o nonkonformních jedincích existují mraky), ale já jsem rád za každý nový (nejen) americký film, který má duši, není vůbec hloupý, snaží se nenuceně něco sdělit a nezestárne do týdne od svého natočení. 90 %

Zack a Miri točí porno (2008)

Kevin Smith mě zase dostal na celé čáře. Sice opustil svou starou dobrou jerseyskou partu (i když Jason Mewes opět dostal náramně vypečenou roli), ale jinak je to pořád on v nejlepší formě, tj. zatraceně sprostý, maximálně vtipný a senzačně dojemný. Nechybí ani tradiční kopec popkulturních citací (už jen těmi si mě Kevin vždy naprosto získá). Vztah titulních postav je skvěle rozvíjen a věřím tomu, že i do tohohle romantikou a parádním, povětšinou nekorektním humorem nasáklého příběhu dal celé své srdce (o koulích ani nemluvě). ;-) 90 %